Tužba navodi da kineske vlasti imaju neograničen pristup podacima sa TikToka

Svijet 15. maj 202314:18 0 komentara
REUTERS/Dado Ruvic

Kineska Komunistička partija imala je "neograničen pristup" svim podacima koje čuva TikTok-ova matična kompanija Bytedance, uključujući I podatke na serverima u Sjedinjenim Državama, tvrdi bivši poslodavac koji je pokrenuo tužbu za nezakonit raskid ugovora.

Navodi iz tužbe – koje Bytedance poriče i tvrdi da će ih osporiti – dolaze u javnost u vrijeme rigoroznih rasprava u SAD-u i drugim zapadnim zemljama o tome koji nivo kontrole, ako uopće postoji, Peking može izvršiti nad TikTokom i njihovom aplikacijom.

Yintao “Roger” Yu je ranije ovog mjeseca podnio tužbu protiv Bytedancea za nezakoniti raskid ugovora Višem sudu u San Franciscu. On tvrdi da je u kineskom divu radio od augusta 2017. do novembra 2018. kao šef inženjeringa za SAD.

U novoj pritužbi podnesenoj u petak, Yu tvrdi da je Komunistička partija Kine (KPK) imala posebnu kancelariju u kompaniji, koja se ponekad zove i “Komitet”, koji je nadgledao Bytedance i “bio vodić za unapređenje osnovnih komunističkih vrednosti”.

“Komitet je zadržao neometan i neograničen pristup svim podacima kompanije, pa čak i podacima pohranjenim u Sjedinjenim Državama”, navodi se u žalbi do koje je došao CNN.

Yuova tužba navodi da je kompanija omogućila pristup korisničkim podacima Komunističkoj partiji Kine putem stražnjeg kanala, bez obzira na to gdje se podaci nalaze.

Yu također tvrdi da je primijetio kako Bytedance “udovoljava zahtjevima KPK” da dijeli, uzdiže ili čak uklanja sadržaj, opisujući Bytedance kao “korisno propagandno oruđe” za pekinške vođe.

Glasnogovornik Bytedancea negirao je Yuove navode, rekavši da je on radio na aplikaciji pod nazivom Flipagram dok je bio u kompaniji, koja je ukinuta iz poslovnih razloga.

Prema ranijim pisanjima o navedenoj tužbi, Yu je detaljno opisalo kako je ubrzo nakon što zaposlen, shvatio da je Bytedance godinama bio uključen u ono što je nazvao “svjetskim planom” krađe i profita od sadržaja drugih.

Ovaj plan je uključivala korištenje softvera koji je namjerno pokrenut da bi “sistematski” uklonio korisnički sadržaj sa konkurentskih web stranica, uglavnom Instagrama i Snapchata, i popunio vlastite video usluge bez traženja dozvole za iste.

Američki zvaničnici su izrazili bojazan da bi kineska vlada mogla potencijalno dobiti pristup korisničkim podacima sa TikToka putem veza sa svojom matičnom kompanijom i da bi se takve informacije mogle koristiti u korist kineskih obavještajnih službi ili propagandnih kampanja.

Međutim, sigurnosni stručnjaci kažu da još uvijek nema javnih dokaza da je kineska vlada zapravo špijunirala ljude putem TikToka, koji ne djeluje u Kini.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!