Grupa Palestinaca i palestinsko-američkih građana podnijela je tužbu protiv američkog State Departmenta, optužujući ga za zaobilaženje zakona o ljudskim pravima kako bi nastavili finansirati izraelske vojne jedinice optužene za široko rasprostranjene zločine na okupiranim palestinskim teritorijama.
Tužba, koja je podnesena u utorak, predstavlja prvi pokušaj žrtava navodnih kršenja ljudskih prava da ospore nesprovođenje tzv. Leahy zakona. Ovaj zakon koji je donesen u 1990-im godinama proslog stoljeća zabranjuje američku vojnu pomoć jedinicama koje su kredibilno povezane s ozbiljnim kršenjima ljudskih prava.
Među tužiteljima su Amal Gaza, pseudonim za nastavnicu matematike iz Gaze koja je izgubila 20 članova porodice; Shawan Jabarin, direktor palestinske organizacije za ljudska prava Al-Haq, koji je proveo šest godina u proizvoljnom pritvoru na Zapadnoj obali; i Ahmed Moor, Palestinac s američkim državljanstvom čiji su rođaci u Gazi više puta bili raseljeni zbog izraelskih vojnih operacija.
Oni, zajedno s još dva tužitelja, traže sudsku intervenciju kako bi prisilili SAD da se pridržava zakona.
Kontekst i optužbe
Prema navodima tužbe, izraelske vojne jedinice koje su primale američku pomoć optužene su za torture, produženi pritvor bez optužnice, prisilne nestanke i djela koja tužitelji opisuju kao genocid u Gazi.
Tužba se poziva na zaključke međunarodnih tijela, poput Međunarodnog krivičnog suda, koji su izdali naloge za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanjahua i bivšeg ministra odbrane Joava Galanta zbog ratnih zločina. Međutim, SAD su odbile te zaključke.
Tužitelji također ističu brojne slučajeve prije 7. oktobra, uključujući smrt 78-godišnjeg Omara As'ada na Zapadnoj obali 2022., koji su istraživani prema Leahy zakonu, ali ih je državni sekretar Antony Blinken odbacio.
Poseban tretman za Izrael
Istraga britanskog lista Guardian ranije ove godine otkrila je da su američki zvaničnici od 2020. godine pregledali više od desetak navoda o ozbiljnim kršenjima ljudskih prava izraelskih sigurnosnih snaga, ali su usvojili posebne birokratske mehanizme kako bi omogućili kontinuirani pristup američkom oružju jedinicama odgovornim za ta kršenja.
Za razliku od drugih savezničkih vojnih jedinica, poput onih iz Ukrajine, koje su bile sankcionisane zbog sličnih kršenja, izraelske jedinice su bile zaštićene.
U aprilu, Reuters je izvijestio da su neki visoki američki zvaničnici izrazili sumnju u tvrdnje Izraela da koristi američko oružje u skladu s međunarodnim humanitarnim pravom.
Reakcije i očekivanja
Sarah Leah Whitson, izvršna direktorica organizacije Dawn, koja zastupa tužitelje, izjavila je:
“Ovo je historijski pokušaj da se ispravi decenijska nepravda odbijanja State Departmenta da se pridržava zakona koji zahtijeva ograničenje vojne pomoći jedinicama koje krše ljudska prava u Izraelu”.
Dodala je kako tvrdnja State Departmenta da nijedna izraelska jedinica nikada nije počinila ozbiljno kršenje ljudskih prava proturječi brojnim izvještajima o ljudskim pravima i njihovim vlastitim podacima.
Iako administracija predsjednika Bidena nastavlja s politikom “nepokolebljive” podrške Izraelu, ova tužba pokušava potaknuti promjenu kroz sudski proces i javni pritisak.
Tužba je podnesena u okružnom sudu u Washingtonu, dok tužitelji i njihovi pravni zastupnici smatraju da bi ovaj slučaj mogao postati prekretnica u borbi za ljudska prava i odgovornost američke politike prema Izraelu, navodi Guardian.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!