Međunarodni krivični sud (MKS) bacio je pravnu bombu u četvrtak kada je izdao naloge za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanyahua i bivšeg ministra odbrane Yoava Gallanta zbog navodnih ratnih zločina u Gazi.
Sud je u saopćenju naveo da Netanyahu i Gallant “snose krivičnu odgovornost” za “ratni zločin gladovanja kao metode ratovanja; i zločine protiv čovječnosti ubistva, progona i druga nehumana djela”, kao i “namjerno usmjeravanje napada na civilno stanovništvo”.
Izrael vodi svoj rat u Pojasu Gaze više od godinu dana, ubivši desetine hiljada ljudi dok pokušava da “iskorijeni Hamas” kao odgovor na napad palestinske militantne grupe 7. oktobra 2023.
Netanyahuov ured opisao je optužbe u saopćenju u četvrtak kao “apsurdne i lažne” te rekao da su sudije koje su izdale nalog “motivisane antisemitskom mržnjom prema Izraelu”.
Predsjednik Sjedinjenih Država Joe Biden nazvao je odluku “nečuvenom” i obećao da će “uvijek stati uz Izrael protiv prijetnji njegovoj sigurnosti”. SAD nisu potpisnica MKS-a.
Teoretski, nalog MKS-a znači da bi Netanyahu i Gallant mogli biti uhapšeni ako otputuju u bilo koju od više od 120 zemalja koje su stranke u sudu. Ali nekoliko vlada u Europi već je signaliziralo da možda neće uhapsiti izraelskog lidera ako kroči na njihovo tlo.
Kada je ruski predsjednik Vladimir Putin u septembru posjetio Mongoliju, članicu MKS-a, nije uhapšen iako je bio predmet naloga MKS-a zbog prisilnog premještanja ukrajinske djece u Rusiju.
U nastavku su europske zemlje koje su obećale da će uhapsiti Netanyahuu – i one u kojima bi on još uvijek mogao biti dobrodošao.
Biti će uhapšen u:
Nizozemskoj
Nizozemski ministar vanjskih poslova Caspar Veldkamp rekao je da će Holandija ispoštovati nalog MKS-a i uhapsiti Netanyahua ako uđe u zemlju. “Holandija stopostotno primjenjuje Rimski statut”, rekao je on, misleći na osnivački ugovor Haškog suda.
Veldkamp je trebao posjetiti Izrael sljedeće sedmice, ali mu je izraelski ministar vanjskih poslova Gideon Sa'ar uskratio gostoprimstvo zbog njegovih komentara koji podržavaju presudu.
Irskoj
Irski premijer Simon Harris odgovorio je “Da, apsolutno” na pitanje da li će Irska uhapsiti Netanyahua.
“Mi podržavamo međunarodne sudove i primjenjujemo njihove naloge”, rekao je on.
Belgiji
“Borba protiv nekažnjivosti gdje god se počine zločini je prioritet za Belgiju, koja u potpunosti podržava rad [MKS-a]”, saopćilo je belgijsko ministarstvo vanjskih poslova. “Oni odgovorni za zločine počinjene u Izraelu i Gazi moraju biti procesuirani na najvišem nivou, bez obzira ko ih je počinio.”
Španiji
“Španija poštuje odluku Međunarodnog krivičnog suda i poštovat će svoje obaveze i obaveze u vezi sa Rimskim statutom i međunarodnim pravom“, rekli su zvaničnici vlade španskim medijima.
Španska ministrica rada Yolanda Díaz također je pozdravila odluku MKS-a, rekavši da je Madrid uvijek “na strani pravde i međunarodnog prava”.
“Genocid nad palestinskim narodom ne može proći nekažnjeno”, dodala je.
Austriji
Ministarstvo vanjskih poslova Austrije nazvalo je presudu MKS-a “potpuno neshvatljivom”. Ipak, navodi se da vlasti neće imati izbora osim da uhapse Netanyahua.
Austrijski ministar vanjskih poslova Alexander Schallenberg osudio je presudu kao “apsurdnu”, ali je dodao da se “o međunarodnom pravu ne može pregovarati i da se primjenjuje svuda”.
Sloveniji
“Slovenija poštuje odluku MKS-a o nalozima za hapšenje zbog navodnih ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti i u potpunosti će je poštovati”, rekao je premijer Robert Golob.
Neće biti uhapšen u:
Mađarskoj
Mađarski premijer Viktor Orban najavio je da ne samo da će prkositi sudu, već da želi da prostre crveni tepih Netanyahuu, pozivajući izraelskog lidera u Budimpeštu.
“Ovo je samo po sebi pogrešno”, rekao je Orban u intervjuu za mađarski državni radio, pozivajući se na presudu. “Dakle, ovdje nema drugog izbora: moramo se suočiti s ovom odlukom, pa ću kasnije danas pozvati premijera Izraela, gospodina Netanyahua, da posjeti Mađarsku.”
Nejasno:
Češka
Više čeških političara, uključujući premijera, ministra odbrane i ministra vanjskih poslova, kritikovalo je presudu MKS-a.
“Nesretna odluka MKS-a podriva njegov autoritet u drugim slučajevima kada izjednačava izabrane predstavnike demokratske države sa vođama ‘islamističke’ terorističke organizacije”, rekao je češki premijer Petr Fiala.
Ministrica odbrane Jana Černochova rekla je da optužbe “trebaju potkrijepiti dokazima”.
Slažući se s tačkama koje su iznijela druga dva ministra, visoki diplomata Jan Lipavský je rekao da će se Češka “uvijek zalagati za poštovanje međunarodnog prava”.
Njemačka
Njemačka ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock rekla je da Berlin “ispituje tačno šta [presuda MKS-a] znači za implementaciju u Njemačkoj”.
No, glavni glasnogovornik vlade Steffen Hebestreit rekao je novinarima da je “teško zamisliti da bi se u Njemačkoj mogla izvršiti hapšenja na ovoj osnovi”, misleći na nalog.
“Svaka daljnja radnja bi se poduzela tek kada se predvidi boravak premijera Benjamina Netanyahua i bivšeg ministra odbrane Yoava Gallanta u Njemačkoj”, dodao je on u izjavi.
Italija
Italijanski ministar vanjskih poslova Antonio Tajani rekao je da Italija “podržava MKS”, ali da on “mora igrati pravnu, a ne političku ulogu”, dodajući da Rim razmišlja kako da “tumači” tu presudu.
“Ako Netanyahu i Gallant dođu u Italiju, morali bismo ih uhapsiti”, rekao je italijanski ministar odbrane Guido Crosetto. Ali dodao je: “Vjerujem da je formulacija MKS-a pogrešna.”
Zamjenik italijanskog premijera Matteo Salvini izrazio je punu podršku izraelskom premijeru, rekavši da će Netanyahu biti dobrodošao u Italiju, ako bi došao u Italiju.
“Ratni zločinci su drugi”, dodao je.
Francuska
Odluka MKS “nije presuda, već formalizacija optužbe”, rekao je portparol francuskog ministarstva vanjskih poslova u saopćenju.
“Francuska prima na znanje ovu odluku. U skladu sa svojom dugogodišnjom posvećenošću pružanju podrške međunarodnoj pravdi, ponavlja svoju posvećenost nezavisnom radu Suda, u skladu sa Rimskim statutom”, dodaje se u saopštenju.
Ujedinjeno Kraljevstvo
Portparol britanskog premijera Keira Starmera potvrdio je da će Britanija “ispoštovati svoje zakonske obaveze”, ali je dodao: “Nećemo ulaziti u hipotetike”, upitan da li će Netanyahu biti uhapšen ako dođe u Ujedinjeno Kraljevstvo.
“Međunarodne krivične sudske istrage rijetko postaju pitanje za britanske pravne ili policijske procese ili za britansku vladu”, rekla je ministrica unutrašnjih poslova Yvette Cooper.
Emily Thornberry, laburistička predsjednica odbora za vanjske poslove u parlamentu, bila je jasnija. “Ako Netanyahu dođe u Britaniju, naša obaveza prema Rimskoj konvenciji bila bi da ga uhapsimo po nalogu MKS-a”, rekla je ona. “Nije zapravo pitanje treba li, od nas se to traži jer smo članovi MKS-a”, piše politički magazin Politico.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare