Ukrajina je priopćila da je ponovno zauzela dio tvorničkoga grada Sjeverodonecka koji je fokus ruske ofenzive za zauzimanje istočne regije Donbasa, te da bi ga mogla zadržati do dva tjedna, dok se borbe u subotu nastavljaju.
Serhij Gajdaj, guverner pokrajine Luhanska, izjavio je u petak nacionalnoj televiziji da su ukrajinske snage ponovno zauzele 20 posto teritorija koje su izgubile u Sjeverodonecku.
“Nije realno” da će grad pasti u sljedeća dva tjedna iako su raspoređena ruska pojačanja, rekao je.
“Čim budemo imali dovoljno zapadnog dalekometnog oružja, potisnut ćemo njihovo topništvo s položaja. A onda će, vjerujte mi, rusko pješaštvo samo pobjeći”, rekao je Gajdaj.
Njegova tvrdnja o ukrajinskom napredovanju nije se mogla odmah provjeriti. Novinari Reutersa su u četvrtak u Sjeverodonecku potvrdili da Ukrajinci još uvijek drže dio grada.
Ukrajinska vojska priopćila je u subotu da je Rusija pojačala svoje snage i da je upotrijebila topništvo za izvođenje “jurišnih operacija” u gradu.
No, ruske snage povukle su se nakon neuspjelih pokušaja napredovanja u obližnjem gradu Bahmutu čime bi prekinule pristup Sjeverodonecku, stoji u priopćenju.
U ratu u Ukrajini, koji traje dosad 100 dana, poginuli su deseci tisuća ljudi, milijuni su protjerani iz svojih domova, a globalno gospodarstvo je poremećeno.
Ruski predsjednik Vladimir Putin opovrgnuo je u petak da Moskva sprečava ukrajinske luke da izvoze žito, okrivljujući Zapad za rastuće globalne cijene hrane.
“Sada vidimo pokušaje da se odgovornost za ono što se događa na svjetskom tržištu hrane, problemi koji se pojavljuju na ovom tržištu prebace na Rusiju”, rekao je na nacionalnoj televiziji.
Rekao je da bi najbolje rješenje bilo da se ukinu zapadne sankcije ruskom savezniku Bjelorusiji i da Ukrajina izvozi žito preko te zemlje.
Ukrajinski dužnosnici računaju da će naprednim raketnim sustavima za koje su se Sjedinjene Države i Britanija nedavno obvezale preokrenuti rat u svoju korist, a ukrajinski vojnici već su počeli obuku na njima.
Dok je ukrajinski otpor natjerao Putina da suzi svoj neposredni cilj na osvajanje cijele regije Donbasa, ukrajinski dužnosnici rekli su da on i dalje namjerava pokoriti cijelu zemlju. “Putinov glavni cilj je uništenje Ukrajine. On ne odustaje od svojih ciljeva, unatoč činjenici da je Ukrajina pobijedila u prvoj fazi ovog rata širokih razmjera”, rekla je zamjenica ukrajinskog ministra obrane Hana Maljar za nacionalnu televiziju u petak.
Glasnogovornik ruske vlade rekao je da su “postignuti određeni rezultati” u ratu i da će Moskva nastaviti svoje vojne operacije dok se ne ispune svi ciljevi.
Ranjeni Reutersovi novinari
Dvojica Reutersovih novinara su ranjena, a vozač je ubijen u petak nakon što je njihovo vozilo zapaljeno dok su pokušavali doći do Sjeverodonecka iz područja pod kontrolom proruskih separatista.
Ruski vojnici također su pokušali napredovati prema Lisičansku, preko rijeke Severskij Donjec, ali su zaustavljeni, rekao je glavni stožer ukrajinske vojske.
U susjednoj pokrajini Donecku, ruske snage bile su samo 15 km izvan grada Slavjanska, rekao je regionalni guverner Pavlo Kirilenko Reutersu.
Doneck neće brzo pasti, ali treba više oružja kako bi držao napadače na udaljenosti, rekao je Kirilenko.
Moskva kaže da će zapadno oružje doliti “ulje na vatru”, ali neće promijeniti tijek onoga što naziva “posebnom vojnom operacijom” za razoružavanje Ukrajine i oslobađanje od opasnih nacionalista.
Rusija kontrolira oko petinu zemlje, od čega je otprilike polovica zauzeta 2014., a ostatak je zauzet od početka invazije 24. veljače.
Za obje strane, masivni ruski napad na istoku zadnjih tjedana bio je jedna od najsmrtonosnijih faza rata, a Ukrajina je rekla da gubi 60 do 100 vojnika svaki dan.
Moskva je polako, ali stabilno napredovala, pritišćući ukrajinske snage unutar džepa u pokrajinama Luhansku i Donecku, ali ih nije uspjela opkoliti.
Kijev se nada da će rusko napredovanje dovoljno iscrpiti moskovske snage da Ukrajina sljedećih mjeseci ponovno vrati teritorij.
Rat je razorno utjecao na globalno gospodarstvo, posebno na siromašne zemlje uvoznice hrane. Ukrajina je jedan od vodećih svjetskih izvora žitarica i jestivog ulja, ali te su opskrbe prekinute zatvaranjem njezinih crnomorskih luka, s više od 20 milijuna tona žitarica koje su ostale u silosima.
Zamjenik glavnog tajnika UN-a za humanitarna pitanja i koordinator hitne pomoći Martin Griffiths u petak je završio dvodnevne “iskrene i konstruktivne razgovore” s ruskim dužnosnicima u Moskvi o olakšavanju izvoza ukrajinskog žita iz crnomorskih luka, rekao je glasnogovornik UN-a.
Razgovori su uslijedili u trenutku kada je glavni tajnik UN-a Antonio Guterres pokušavao posredovati u onome što on naziva “paket dogovora” za nastavak ukrajinskog izvoza hrane i ruskog izvoza hrane i gnojiva.
Kijev i njegovi saveznici okrivljuju Moskvu za blokadu luka koje je Ukrajina minirala kako bi spriječila ruski amfibijski napad, a Putin okrivljuje zapadne sankcije.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!