Ukrajinska kriza kao tema Minhenske konferencije: Prijetnja je tamo sveprisutna

Svijet 18. feb 202215:01 0 komentara
Screenshot

Ukrajinska kriza i prijetnja koja dolazi od više od 100.000 vojnika na granici Rusije i Ukrajine su glavna tema rasprava na početku ovogodišnje Minhenske sigurnosne konferencije, koja će trajati do nedjelje.

Američki državni sekretar i njemačka ministrica vanjskih poslova jasno su poručili Moskvi da se o sigurnosnim brigama može razgovarati, ali da razgovor mora biti dvostran. Također je poručeno da su na stolu i dalje sve moguće opcije, a posebno najstrože moguće sankcije.

Prije samo nekoliko dana sam stajala na liniji razgraničenja. Iza mojih leđa je bila uništena kuća, ispred mene uništena škola, i pomislila sam na svoju djecu jer ova djece neće moći otići u školu. Prijetnja je tamo sveprisutna. Ono što čujemo jeste sve više kršenja dogovora o primirju. Kada govorimo o Minsku ne govorimo o tehničkom sporazumu, govorimo o životima ljudi i njihovim pravima. Nalazimo se na ivici rata u Evropi koji prijeti uništenju našeg mira i sigurnosti. Ovo nije ukrajinska kriza, ovo je ruska kriza i pozivamo Ruse da odmah povuku svoje snage s terena. Vidimo pokrete i Rusija povlači neke snake, ali to nije dovoljno. Ako se desi invazija to će imati velike posljedice po Rusiju, politički ili ekonomski, i imamo poruku za Moskvu a to je da ne želimo da koristimo ove opcije nego da razgovaramo o sigurnosti. Predsjedniče Putin i ministre Lavrov u vašem odgovoru ste rekli kako ne želite da neko osigurava svoju sigurnost preko leđa nekog drugog. To je ono što mi tražimo, ali tražimo sigurnost za Ukrajinu. 130,000 vojnika na granicama ne može biti ništa drugo ne prijetnja”, kazala je u nastupnom govoru njemačka ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock.

U sličnom smjeru je nastavio i američki državni sekretar Blinken koji je upozorio da se rješenje može pronaći samo zajedničkim radom i diplomatskim naporom.

“Imao sam priliku jučer govoriti pred UN-om o ovome prije nego sam došao ovdje. Iako radimo sve da pokažemo da postoji mogućnosti da riješimo ovo diplomatskim, situacija koja se dešava u posljednjih 24-48 sati je da vidimo provokacije i da se traži da se odgovori na njih i da se onda desi nova invazija. Mislim da je važno da skrenemo pažnju na ono što se dešava. Mi smo spremni da nastavimo s diplomatijom, ali moramo učiti iz historije i činjenica i one kažu da bez obzira šta Rusija kaže da radi sa snagama na granici to se ne dešava. Moramo biti oprezni. Najveći uspjeh u ovom izazovu za nas je da imamo ovu solidarnost koju imamo. Mislim da je predsjednik Biden malo iznenađen time što su se EU, NATO i svi drugi ujedinili u ovom trenutku”, kazao je američki državni sekretar Tony Blinken.

Njemačka ministrica je na pitanje nekadašnjeg britanskog ministra odbrane Tobiasa Elwooda o mogućoj alijansi Rusije i Kine kazala kako je ovo vrijeme u kojem su i EU i NATO jedinstveni iako to nije uvijek lagano postići.

“Alijansa između Kine i Rusije je veoma opasna ako se ostvari. Kako je Tony maloprije kazao veoma je važno da vidimo jedinstvo EU koje je veoma teško postići nekada. To je razlika u odnosu na ono što smo vidjeli 2014. tada nije bilo te solidarnosti. Sada to imamo i ujedinjavamo se. Kada je u pitanju NATO svi smo na istoj strani, svi smo napisali isto pismo i niko nije slao pojedinačna. Spremni smo ići i na ekonomske sankcije i ako vidite prekid između Rusije i EU, Rusije i Njemačke onda to nije ništa. Mi pružamo ruku ruskim građanima i želimo dijalog”, kazala je Baerbock.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!