Ujedinjene nacije su spremne donijeti "srceparajuću" odluku o povlačenju iz Afganistana u maju ako ne uspiju uvjeriti talibane da dopuste lokalnim ženama da rade za tu organizaciju, rekli su zvaničnici UN-a, kako prenosi Guardian.
Upozorenje dolazi nakon što su zvaničnici UN-a proveli mjesece u pregovorima s čelnicima grupe u nadi da će ih uvjeriti da ovog mjeseca naprave izuzetke u odnosu na tvrdolinijaška pravila kojima se zabranjuje lokalnim ženama da rade za ovu organizaciju, rekao je šef Programa UN-a za razvoj (UNDP), Achim Steiner.
Potez dolazi dok se procjenjuje da će dvije trećine stanovništva, ili 28 miliona ljudi, trebati humanitarnu pomoć 2023. godine, a američka vlada i druge članice G7 prijete smanjenjem pomoći.
Talibani su odbili promijeniti svoj stav, što je objavljeno u decembru, očigledno po naređenju njihovog vođe Hibatullaha Akhundzade. Žene čine oko trećinu zaposlenih u lokalnoj agenciji za pomoć i smatraju se najranjivijom kategorijom na bilo kakvo smanjenje pomoći. Edikt je također ograničio pristup ženama obrazovanju.
Od ukupno 3.300 Afganistanaca zaposlenih u UN-u u toj zemlji je 2.700 muškaraca i 600 žena i svima je poručeno da ostanu kod kuće od 12. aprila, kada su talibani rekli da se afganistanske žene zaposlene u UN-u više ne mogu dolaziti na posao. Talibanski edikt ne utiče na 600 međunarodnog osoblja UN-a, uključujući 200 žena.
“Pošteno je reći da tamo gdje se trenutno nalazimo cijeli sistem Ujedinjenih naroda mora napraviti korak unazad i preispitati svoju sposobnost da tamo djeluje. Ali ne radi se o pregovaranju o temeljnim principima, ljudskim pravima”, rekao je Steiner.
“Mislim da ne postoji drugi način da se to izrazi osim “srceparajuće”. Mislim, ako bih zamislio da porodica UN-a danas nije u Afganistanu, imam pred sobom ove slike miliona mladih djevojaka, mladića, očeva, majki, koji u suštini neće imati dovoljno da jedu”, dodao je on.
Kako navodi Guardian, uprkos početnim obećanjima o umjerenijoj vladavini nego tokom njihovog prethodnog boravka na vlasti 1990-ih, talibani su nametnuli oštar režim od preuzimanja vlasti 2021. godine, pošto su se američke i NATO snage povukle nakon dvije decenije rata. Vratile su se nekim od svojih najozloglašenijih praksi, uključujući javna pogubljenja i dalekosežna ograničenja ženskih prava i obrazovanja.
Steiner je rekao da su ovomjesečna daljna ograničenja za zaposlene u UN značila da se približava “veoma fundamentalni trenutak”.
“Očigledno je da se nadamo i očekujemo da će prevladati neki zdrav razum”, rekao je on.
Potencijalno povlačenje dolazi usred predviđanja da bi odlazak UN-a i drugih agencija mogao najviše uticati na žene i djecu.
U izvještaju Međunarodne krizne grupe iz februara navodi se da žene i djevojčice često dobijaju najmanji udio hrane u avganistanskim porodicama i da su podložnije neuhranjenosti i bolestima.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!