UN obilježava godišnjicu invazije na Ukrajinu, BiH se pridružila zajedničkoj izjavi koja osuđuje kršenje međunarodnog prava

Svijet 23. feb 202409:09 0 komentara
Reuters

Povodom obilježavanja decenije od početka ruske oružane agresije na Ukrajinu 19. februara 2014., koja je započela njezinim zauzimanjem Krima, te dvije godine od početka ruske sveobuhvatne i nezakonite invazije na Ukrajinu, grupa zemalja članica Ujedinjenih naroda potpisale su zajedničku izjavu s pozivom na odlučnu osudu “flagrantnog” kršenja međunarodnog prava. Izjavi su se pridružile i zemlje regije uključujući Bosnu i Hercegovinu, s izuzetkom Srbije.

Izjavu je u ime vlade Ukrajine predstavio ministar vanjskih poslova te zemlje Dmitro Kuleba, a pridružile su joj se Andora, Australija, Austrija, Belgija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Kanada, Hrvatska, Cipar, Češka, Danska, Estonija, Finska, Francuska, Gruzija, Njemačka, Grčka, Mađarska, Irska, Japan, Italija, Latvija, Lihtenštajn, Litva, Luksemburg, Malta, Monako, Crna Gora, Nizozemska, Novi Zeland, Sjeverna Makedonija, Norveška, Palau, Poljska, Portugal, Republika Moldavija, Rumunija, San Marino, Slovačka, Slovenija, Španjolska, Švedska, Ukrajina, Sjedinjene Američke Države, Urugvaj i Europska unija.

Žalimo zbog neuspjeha Ruske Federacije u provedbi rezolucija Opće skupštine UN-a, usvojenih na 11. vanrednoj sjednici. Također se pozivamo na presudu Međunarodnog suda pravde od 31. januara 2024. koja ne ostavlja nikakvu sumnju da Ruska Federacija krši svoje međunarodne pravne obaveze. Također smatramo da je presuda Međunarodnog suda pravde od 2. februara 2024. važan korak prema pozivanju Rusije na odgovornost za njezina kršenja međunarodnog prava. Ponavljamo da Nalog Međunarodnog suda pravde privremenim mjerama od 16. marta 2022. obavezuje Rusiju da odmah obustavi vojnu operaciju koju je započela 24. februara 2022. na teritoriju Ukrajine, ostaje pravno obavezujući i Ruska Federacija ga mora ga provesti,” navodi se u uvodu izjave.

Istaknuto je i to kako napadi ruskih snaga na civile i civilnu infrastrukturu Ukrajine, mogu predstavljati ratne zločine te se podsjeća da su “neselektivni napadi zabranjeni međunarodnim humanitarnim pravom”.

Izjava također osuđuje  “kontinuiranu vojnu podršku ruskom agresorskom ratu”, uključujući onu Irana, Bjelorusije i DNRK.

“Pozivamo sve zemlje da ne dostavljaju oružje i da ograniče izvoz svih artikala kritičnih za vojsku u Rusiju za njen agresijski rat protiv Ukrajine. Kontinuirana ruska nabava oružja i pratećeg materijala, uključujući balističke projektile, iz DNRK-a predstavlja kršenje rezolucija Vijeća sigurnosti UN-a. Radnje Ruske Federacije potkopavaju vjerodostojnost Vijeća sigurnosti i njegovih rezolucija, pogoršavaju regionalne napetosti i ugrožavaju sve nas”, ističe se u dokumentu.

Inače, kako se navodi u izjavi, povod obilježavanja oovih datuma je “ponovna potvrda solidarnosti s narodom Ukrajine”, odavanje počasti svima koji su žrtvovali svoje živote u obrani slobode i neovisnosti Ukrajine te izražavanje najdubljeg suosjećanja porodicama žrtava nesreće koja je u toku.

Od Rusije se zahtijeva potpuna razmjenu ratnih zarobljenika kao i oslobađanje svih protuzakonito zatočenih osoba i povratak svih interniranih i prisilno premještenih ili deportiranih civila, uključujući i djecu, a najvljuje se i nastavak rada na osiguravanju odgovornosti za teška krivična djela prema međunarodnom pravu počinjena na teritoriju Ukrajine tokom ruske agresije

Ponavljamo naš zahtjev Rusiji da zaustavi svoj agresorski rat protiv Ukrajine i da osigura potpuno, trenutno i bezuvjetno povlačenje svih ruskih snaga i vojne opreme s teritorija Ukrajine unutar njezinih međunarodno priznatih granica. Ostajemo predani viziji sveobuhvatnog, pravednog i trajnog mira za Ukrajinu u skladu s načelima Povelje UN-a. U tom pogledu ohrabruje nas sastanak savjetnika za nacionalnu sigurnost i savjetnika za vanjsku politiku o provedbi Formule mira u Davosu na kojem se raspravljalo o ključnim načelima postizanja mira za Ukrajinu. Na skupu su sudjelovali predstavnici više od 80 država i međunarodnih organizacija. Izražavamo našu zajedničku podršku inauguralnom Globalnom mirovnom samitu. Ponovno potvrđujemo našu nepokolebljivu podršku neovisnosti, suverenitetu i teritorijalnom integritetu Ukrajine unutar njezinih međunarodno priznatih granica, koje se protežu do njezinih teritorijalnih voda“, navodi se u izjavi.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!