UN: Rat u Gazi mogao bi unazaditi obrazovanje djece i mladih za čak pet godina

Svijet 26. sep 202413:47 0 komentara
REUTERS/Hatem Khaled

Rat u Gazi ozbiljno ugrožava obrazovanje djece i mladih, mogavši ih unazaditi za do pet godina, upozorava novi izvještaj. Postoji i veliki rizik da će cijela generacija palestinske omladine ostati trajno traumatizirana, što bi moglo imati dugoročne posljedice.

Ovaj izvještaj, koji su pripremili akademici u saradnji s Agencijom UN-a za pomoć palestinskim izbjeglicama (UNRWA), prvi je koji sveobuhvatno procjenjuje utjecaj rata na obrazovanje od njegovog početka u oktobru 2023. Također donosi nova svjedočanstva radnika na terenu i humanitarnih organizacija o razornim posljedicama za djecu, mlade i nastavnike.

Studija je zajednički poduhvat UNRWA-e, Univerziteta Cambridge i Centra za libanske studije i otkriva da su djeca u Gazi već izgubila 14 mjeseci obrazovanja od 2019. zbog pandemije Covida, ranijih izraelskih vojnih operacija i trenutnog rata.

Na osnovu ovih podataka, kao i globalnih podataka o oporavku obrazovnih sistema nakon pandemije, istraživači su napravili modele različitih scenarija za budućnost obrazovanja u Gazi. Najoptimističniji scenarij, koji predviđa trenutni prekid vatre i brzu međunarodnu obnovu obrazovnog sistema, sugeriše da bi učenici mogli izgubiti dvije godine obrazovanja. Ako rat potraje do 2026, gubici bi mogli dostići pet godina. Ova procjena ne uzima u obzir dodatne posljedice traume, gladi i prisilnog raseljavanja, koji dodatno pogoršavaju krizu obrazovanja u Gazi.

“Bez hitne i opsežne međunarodne podrške za obrazovanje, istraživači upozoravaju da bi moglo doći do ozbiljnog ugrožavanja ne samo usvajanja znanja učenika, već i njihove vjere u budućnost i koncept ljudskih prava. Iako je situacija kritična, obrazovanje je do sada bilo zanemareno u međunarodnim humanitarnim naporima, jer se ne smatra ‘spasonosnim'”, navodi se u izvještaju.

Profesorica Pauline Rose, direktorica Centra za istraživanje ravnopravnog pristupa i učenja na Univerzitetu Cambridge, izjavila je: “Palestinsko obrazovanje je pod napadom u Gazi. Izraelske vojne operacije značajno su utjecale na obrazovanje.”

Prema podacima Ureda UN-a za koordinaciju humanitarnih poslova (OCHA), do augusta 2024., više od 10.600 djece i 400 nastavnika ubijeno je tokom izraelskih vojnih operacija, dok je više od 15.300 učenika i 2.400 nastavnika ranjeno. Stotine hiljada mladih je raseljeno i živi u skloništima.

Satelitske slike koje je analizirala Grupa za obrazovanje okupiranih palestinskih teritorija potvrdile su da je preko 90 posto škola oštećeno, od kojih su mnoge nepovratno uništene. Od augusta, UNRWA je obezbjedila obrazovanje u skloništima za oko 8.000 djece, ali izvještaj upozorava da je potrebno mnogo više kako bi se nadoknadili izgubljeni mjeseci učenja, koje je već ozbiljno pogođeno pandemijom.

Profesorica Maha Shuayb, direktorica Centra za libanske studije, izjavila je: “Mogućnosti mladih u Gazi se gase, a naši nalazi pokazuju da zajedno s tim gube i nadu. Obrazovanje je ključno za stabilizaciju tog spiralnog propadanja. Ako se obrazovanje jednostavno ukloni, posljedice će biti dalekosežne.”

Save The Children procjenjuje da više od 10 djece dnevno ostaje bez ruku i nogu od početka rata. Izvještaj također upozorava na rastući broj nevidljivih invaliditeta, koji će dodatno opteretiti obrazovni sistem, koji je već loše opremljen da podrži djecu s posebnim potrebama.

Izvještaj naglašava da su nastavnici i savjetnici pretrpjeli ogromnu fizičku i mentalnu patnju. Ubistva, raseljavanje i svakodnevna ratna dešavanja ozbiljno su utjecala na njihovu sposobnost da se rade u obrazovanju, što će, kako se navodi, negativno utjecati na buduće napore za obnovu obrazovnog sistema.

Profesor Yusuf Sayed sa Univerziteta Cambridge je rekao da je “važno prepoznati da su nastavnici, kao i ostatak populacije, pretrpjeli ogromne patnje. Iako postoji izvanredna predanost edukatora da održe proces učenja, neizbježno je da im deprivacija, ubistva i svakodnevne teškoće otežavaju rad.”

Uprkos hitnom apelu Ureda UN-a za koordinaciju humanitarnih poslova (OCHA), samo 3,5 posto pomoći za Gazu uloženo je u obrazovanje. Veliki donatori poput SAD-a i Njemačke zanemarili su obrazovanje u svojim paketima pomoći, dok blokade i dalje ometaju isporuku resursa.

Izvještaj poziva na hitne korake fokusirane na obnavljanje obrazovanja, uključujući pružanje psihološke podrške, sigurnih prostora za učenje i podršku učenicima i nastavnicima s invaliditetom. Također se poziva na trenutni i trajni prekid vatre i okončanje okupacije, u skladu s mišljenjem Međunarodnog suda pravde i nedavno usvojenom rezolucijom UN-a. Tek tada će obrazovni sistem Gaze biti obnovljen.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!