Uprkos kritikama: Nakit kojeg je nacista oteo od Jevreja na milionskoj aukciji

Svijet 11. maj 202311:59 0 komentara
Reuters

Christie's, poznata britanska aukcijska kuća, saopštila je da će nastaviti s aukcijom nakita uprkos pozivima jevrejskih grupa da obustave prodaju zbog zabrinutosti da je kolekcija pripadala njemačkom milijarderu koji je zaradio bogatstvo kupujući poslove od Jevreja koji su bili prisiljeni prodavati u nacističkoj Njemačkoj.

Predstavničko vijeće jevrejskih institucija u Francuskoj (Crif), Američki jevrejski komitet i Simon Wiesenthal centar, jevrejska grupa za ljudska prava sa sjedištem u Los Angelesu, zatražili su da Christie's zaustavi aukciju kolekcije nakita austrijske milijarderke Heidi Horten.

Naslijedila je milijarde od svog supruga magnata robnih kuća Helmuta Hortena, kojeg jevrejske zagovaračke grupe opisuju kao “beskrupuloznog biznismena” koji je iskoristio nacističku politiku otimanja imovine od Jevreja ili njihovo prisiljavanje na prodaju.

“Ova prodaja je nepristojna na dva načina”, rekao je predsjednik Crifa Yonathan Arfi. “Ne samo da su sredstva koja su omogućila kupovinu ovog nakita dijelom došla od ajranizacije jevrejske imovine koju je provela nacistička Njemačka, već je i ova prodaja namijenjena finansiranju fondacije s misijom da zaštiti ime bivšeg nacista za potomstvo”, dodao je on.

View this post on Instagram

A post shared by Christie's (@christiesinc)

Anthea Peers, predsjednica Christie'sa u Evropi, rekla je da će aukcijska kuća nastaviti s aukcijom uprkos rastućoj zabrinutosti oko izvora bogatstva Hortensovih.

“Christiejeva odluka da preuzme prodaju nakita s imanja Heidi Horten donesena je nakon pažljivog razmatranja i uz izričito razumijevanje da će 100% prihoda koje njeno imanje primi biti usmjereno na fondaciju koja podržava filantropske ciljeve”, rekao je Peers.

“Ne možemo izbrisati historiju”

„Kako smo pristali da učestvujemo na ovoj aukciji, odlučili smo to da uradimo sa znanjem o dobro dokumentovanoj poslovnoj praksi pokojnog prvog muža gospođe Horten tokom nacističke ere kada je kupovao jevrejske firme koje su prodavane pod prinudom. Ne možemo izbrisati historiju, ali se nadamo i vjerujemo da kroz ovu aukciju Christie’s može osigurati da prikupljena sredstva idu u dobre i važne svrhe”, kazao je Peers, prenosi Guardian.

Američki jevrejski komitet rekao je da bi Christie's trebao staviti prodaju “na čekanje” dok se “ne učine ozbiljni napori da se utvrdi koji je dio ovog bogatstva došao od nacističkih žrtava”.

Rabin Abraham Cooper, pomoćnik dekana Centra Simon Wiesenthal i direktor globalne društvene akcije, rekao je: “Christie's mora obustaviti ovu prodaju dok se ne završi potpuno istraživanje veza sa akvizicijama iz nacističke ere. Nemojte nagrađivati one čije su porodice možda stekle bogatstvo od očajnih Jevreja na meti i prijetnji nacista.”

SWC je tvrdio da je Helmut Horton preuzeo tekstilnu kompaniju Alsberg u zapadnom gradu Duisburgu nakon što su njeni jevrejski vlasnici pobjegli iz Njemačke 1936. „Nakon te ‘prodaje’ po vrijednosti ispod tržišne, Horton je rekao da je objavio oglas u nacističkim stranačkim novinama, najavljujući da je radnja sada u ‘arijevskom vlasništvu’. Kasnije je preuzeo još nekoliko radnji koje su prije rata pripadale jevrejskim vlasnicima.”

Heidi Horten – koja je naslijedila oko 2,7 milijardi funti kada joj je suprug umro 1987. – umrla je u junu 2022. bez nasljednika.

Najvrjedniji svjetski dragi kamen

Njena kolekcija nakita uključuje Cartier prsten od bijelog zlata i dijamanata sa rubinom Sunrise, najvrjednijim svjetskim dragim kamenom bez dijamanata, koji je Horten kupio za 30,4 miliona dolara (24,5 miliona funti) na aukciji prije osam godina. Kao i Briolette iz Indije, bezbojni dijamant od 90,38 karata koji je izrezao draguljar Harry Winston i ogrlica od prirodnog bisera od tri niti sa kopčom od 11 karata ružičastog dijamanta za koju se procjenjuje da će se prodati za 7 do 10 miliona dolara.

Ukupno se očekuje da će aukcija, koja počinje lično u Four Seasons Hotel des Bergues sa pet zvjezdica u Ženevi, donijeti 150-200 miliona dolara, što će postati najvrednija svjetska aukcija nakita ikada, zasjenjujući kolekciju Elizabeth Taylor od 116 miliona dolara prodanu 2011. godine i rasprodaju kolekcije od 109 miliona dolara 2019. u vlasništvu katarske vladajuće porodice Al Thani.

Reuters

Prihod od prodaje ići će za fondaciju Heidi Horten, koju je osnovala 2020. za financiranje javnog umjetničkog muzeja u Beču za držanje svoje ogromne zbirke umjetnina i za financiranje medicinskih istraživanja.

Christie's je potvrdio da je “ažurirao formulaciju” u vezi s izvorom Hortenovog bogatstva 25. aprila, nekoliko dana nakon što je Guardian prijavio prodaju, kako bi potvrdio da su jevrejska preduzeća koja je kupio “prodana pod prisilom”.

Također je rečeno da će donirati dio prihoda od prodaje istraživanju Holokausta.

Članstvo u nacističkoj partiji

Prema izvještaju koji su u januaru 2022. objavili istoričari koje je naručila Horten fondacija, njen suprug Helmut Horten bio je član nacističke stranke prije nego što je izbačen, prenosi Euronews.

Godine 1936, tri godine nakon što je Adolf Hitler došao na vlast u Njemačkoj, Horten je preuzeo tekstilnu kompaniju Alsberg sa sjedištem u zapadnom gradu Duisburgu nakon što su njeni jevrejski vlasnici pobjegli.

Kasnije je preuzeo još nekoliko radnji koje su prije rata pripadale jevrejskim vlasnicima.

“Kako je 27-godišnjak preuzeo veliku robnu kuću? Da li je izvršio pritisak na (jevrejskog) prodavca?” pisali su istoričari.

“Div među zapadnonjemačkim poduzetnicima šutio je o svojim aktivnostima u godinama 1933-45. I tako imidž beskrupuloznog profitera traje i danas.”

Saveznički komitet za denacifikaciju oslobodio je Helmuta Hortena nakon rata. Umro je u Švicarskoj 1987.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!