Velika Britanija bi mogla odgoditi odluku MKS-a o nalogu za hapšenje Netanyahua

Svijet 28. jun 202420:44 0 komentara
Reuters

Očekuje se da će intervencija britanske vlade na međunarodnom krivičnom sudu odgoditi odluku o tome da li se može izdati nalog za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanyahua zbog navodnih ratnih zločina u Gazi, javlja Guardian.

Sudije MKS-a odlučile su u četvrtak da će dozvoliti Velikoj Britaniji da iznese pravne argumente u slučaju dok razmatraju da li da odobre zahtjeve glavnog tužioca MKS-a za izdavanje naloga protiv Netanyahua i njegovog ministra odbrane Yoava Gallanta.

Prema sudskim dokumentima, nakon što je tužilac podnio zahtjeve, Ujedinjeno Kraljevstvo je tvrdilo da sudije koje saslušavaju slučaj moraju se pozabave “neriješenim” pitanjima o nadležnosti MKS-a nad izraelskim građanima prije nego što odluče da li da izdaju naloge.

Odluka da se Velikoj Britaniji dozvoli da podnese argumente u slučaju izazvala je zabrinutost među nekim stručnjacima za međunarodno pravo da je britanska intervencija politički motivirana i da je to pokušaj ponovnog otvaranja pravnih pitanja za koji mnogi tvrde da su ranije riješena.

U februaru 2021., vijeće sudija MKS-a donijelo je odluku kojom se potvrđuje da MKS ima nadležnost na okupiranim palestinskim teritorijama. Odluka je otvorila put prethodnom glavnom tužiocu MKS-a da otvori krivičnu istragu o navodnim zločinima u Gazi, Zapadnoj obali i istočnom Jerusalemu.

Međutim, prošlog mjeseca vlada Ujedinjenog Kraljevstva rekla je pretpretresnom vijeću MKS-a da presuda iz 2021. “nije odredila” pitanja nadležnosti u vezi sa sporazumima iz Osla, privremenim mirovnim sporazumima potpisanim između Palestinske oslobodilačke organizacije i Izraela 1990-ih.

Advokati britanske vlade tvrdili su da sudije stoga moraju “prvo odlučiti” da li MKS može vršiti nadležnost nad izraelskim državljanima “u okolnostima u kojima Palestina ne može vršiti krivičnu jurisdikciju nad izraelskim državljanima u skladu sa sporazumom iz Osla“.

Kako piše Guardian, argumenti koje iznosi UK odražavaju tvrdnje sadašnjih i bivših visokih izraelskih zvaničnika koje je intervjuirao ovaj medij posljednjih mjeseci. Jedan visoki izraelski zvaničnik je insistirao da “pitanja nadležnosti nisu riješena” jer Palestina “nema ovlaštenja da delegira [nadležnost] sudu“.

Stručnjaci su ocijenili da bi odluka da se Velikoj Britaniji dopusti da intervenira po ovom pitanju mogla uzrokovati odgode u slučaju naloga za hapšenje, iako je bivši zvaničnik MKS-a upoznat sa slučajem iz 2021. rekao da su pitanja nadležnosti riješena i da će osporavanje toga biti neuspješno.

Prema Marku Kerstenu, stručnjaku MKS-a i profesoru krivičnog pravosuđa na Univerzitetu Fraser Valley u Kanadi, “bilo bi beznačajno” kada bi sudije odlučile da Palestina, država članica MKS-a, “ne može tražiti od suda da se bavi zločinima počinjenim na njenim teritorijama zbog zamrlog mirovnog procesa u Oslu”.

Danya Chaikel, predstavnica Međunarodne federacije za ljudska prava u MKS-u, rekla je da je pokušaj Velike Britanije da ospori nadležnost MKS-a koristeći sporazum iz Osla bio “duboko zabrinjavajući i nepravedan“.

Ona je rekla da izgleda da Ujedinjeno Kraljevstvo “daje prioritet diplomatskim odnosima u odnosu na odgovornost za međunarodne zločine” i da pokušaj te zemlje da ospori nadležnost MKS-a također “nije uzeo u obzir neusklađenost Izraela sa sporazumima iz Osla, posebno u vezi s proširenjem naselja na Zapadnoj obali“.

Odgovarajući na odluku, Clive Baldwin, viši pravni savjetnik u Human Rights Watch-u, rekao je: “Velika Britanija ne bi trebala predvodit u dvostrukim standardima u pristupu žrtava pravdi. Sljedeća vlada će morati odmah odlučiti podržava li ključnu ulogu MKS-a u postizanju odgovornosti i odbrani vladavine prava za sve”.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!