Video specijal N1: Dvije godine rata u Ukrajini bez naznake primirja

Svijet 22. feb 202420:58 0 komentara

Invazija Rusije na Ukrajinu počela je 24. februara 2022, oko 5 sati ujutro po kijevskom vremenu, širokom vojnom invazijom snaga Ruske Federacije na Ukrajinu iz pravca Rusije, Belorusije i Krima, a u borbe su se uključile i jedinice Donjecke Narodne Republike (DNR) i Luganske Narodne Republike (LNR).

Sukob između Ruske Federacije i Ukrajine počeo je 2014. godine posle Evromajdana, nakon čega je uslijedilo rusko anektiranje Krima i sukobi na području Donbasa.

Najmanje 10.000 civila, uključujući više od 560 djece je poginulo, a 18.000 je ranjeno u dvije godine. U samo prvih 100 dana ruske invazije na Ukrajinu, 14 miliona Ukrajinaca je bilo primorano da napusti svoje domove, od čega gotovo sedam miliona preko međunarodne granice.

Putin se, unatoč osudama međunarodne zajednice i oštrim sankcijama, čini nezaustavljivim. Rat u Ukrajini se naziva ratom za civilizacijske vrijednosti.

Dok posljedice i dalje odzvanjaju, nema naznake da bi rat uskoro mogao završiti. Večeras smo istražili zastrašujuću stvarnost s kojima se suočavaju Ukrajinci, vojnu spremnost Ukrajine, zločine počinjene nad civilnim stanovništvom i izbjegličku krizu u dvije godine rata.

Najnovije informacije s terena donijeli su nam CNN-ov reporter Nick Paton Walsh iz Hersona; N1 reporterka Aleksandra Godfroa iz Kijeva, a geopolitičke implikacije rata u Ukrajini i kako se podijeljeni Balkan pozicionirao u ovom ratu, za N1 objašnjavao je Jakub Bielamowicz s Instituta za europske studije.

CNN-ov Paton Walsh za N1 iz Hersona pod sirenama i granatama

U Hersonu, situacija se i dalje pogoršava nakon dvije godine ruske invazije, kako je izvijestio novinar Nick Paton Walsh u razgovoru za N1. S obzirom na trenutni haos na terenu, građani su suočeni s kontinuiranim napadima i prijetnjama, dok se međunarodna zajednica bori da održi jedinstven front protiv dalje agresije.

Paton Walsh je opisao atmosferu u Hersonu kao uznemirujuću, s kontinuiranim napadima ruske artiljerije na civilno stanovništvo. Dodatno, naglasio je kolaps ukrajinskih položaja u ključnom gradu Avdiivki na istoku zemlje, što je izazvalo zabrinutost zbog potencijalnog povlačenja ukrajinskih snaga.

Paton Walsh je istaknuo da je međunarodna zajednica do sada uglavnom pokazala jedinstvo u osudi ruskih akcija i pružanju podrške Ukrajini. Međutim, postoje naznake da bi to jedinstvo moglo biti ugroženo, s pojedinim frakcijama unutar zapadnog saveza koje pokazuju znakove oklijevanja ili nedostatka podrške.

Što se tiče stavova građana Ukrajine, Paton Walsh je naglasio njihovu spremnost da se nastave boriti unatoč umoru od rata i patnje koju je prouzročila ruska agresija. Migrantska kriza također je izazvala zabrinutost, dok su neki Ukrajinci bili prisiljeni napustiti zemlju u potrazi za sigurnošću u evropskim zemljama.

Implikacije smanjenja zapadne pomoći za sposobnost Ukrajine da se odupre ruskoj agresiji su zabrinjavajuće, posebno s obzirom na nedavni kolaps položaja u Avdiivki. Također, smrt Alekseja Navaljnog izazvala je dodatnu nelagodu, s građanima koji vide to kao još jedan pokazatelj brutalnosti režima Vladimira Putina.

Ukrajina se suočava s teškim izazovima dok se nastavlja boriti protiv ruske agresije, dok međunarodna zajednica mora održati svoju podršku kako bi se suprotstavila daljnjim prijetnjama.

Cijeli specijal druge godišnjice ruske invazije na Ukrajinu pogledajte ovdje.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!