Broj mrtvih u razornim zemljotresima koji su pogodili Tursku i Siriju porastao je na više od 45.000. Ukupan broj mrtvih u Turskoj dostigao je 39.672. Sirijska vlada i UN kažu da je tamo poginulo više od 5.800 ljudi. Dok se spasioci u Turskoj i dalje bore pronaći tijela preživjelih ispod ruševina, u Siriji se opet nastavljaju napadi u područjima koje drže pobunjenici.
TRT World piše da se pomoć iz cijelog svijeta doprema u Tursku kako bi se na taj način pružila podrška hiljadama ljudi koji su ostali bez domova.
Također, dva muškarca spašena ispod ruševina u jugoistočnoj Turskoj iako se izgledi za pronalaženje preživjelih smanjuju iz sata u sat.
Turski ministar zdravlja Fahrettin Koca objavio je vijest o spašavanju na Twitteru rekavši da su obojica muškaraca izvučena živi iz ruševina srušene zgrade u teško pogođenoj provinciji Hatay u četvrtak navečer, 261 sat nakon zemljotresa.
Pojasnio je da je prvi spašen 33-godišnji Mustafa Avci koji je nakon ukazane pomoći zatražio telefon da nazove rođaka i javi mu da je živ. U jednom trenutku se čuje kako je pitao i za majku te ostatak porodice, a sve vrijeme se zahvaljivao i ljubio spasiocu ruku koji je držao telefon, piše ABC News.
Hatay’da enkaz altından 261’inci saatte, bu gece kurtarılan Mustafa, tıbbi müdahalenin ardından ilk olarak, telefon numarasını hatırladığı bir yakınını aradı. Kardeşimiz Mustafa’yı bu kadar iyi görmekten çok mutluyuz. pic.twitter.com/t0jrmH0M6r
— Dr. Fahrettin Koca (@drfahrettinkoca) February 16, 2023
Mehmet Ali Sakiroglu (26) spašen je ubrzo nakon toga. Sakiroglu je pregledan u improvizovanoj bolnici prije nego što je prevezen u Univerzitetsku bolnicu Mustafa Kemal u Antakyi, gdje ostaje na liječenju.
Hayat dolu haberler bu gece birbirini izliyor. Kardeşimiz Mehmet Ali, Hatay’da enkaz altından 261’inci saatte kurtarılan ikinci vatandaşımız. İlk tıbbi müdahalesi Sahra Hastanesinde yapıldı. Şu an Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde tedavi altında. pic.twitter.com/3WNgR8KkKW
— Dr. Fahrettin Koca (@drfahrettinkoca) February 17, 2023
S druge strane, u Siriju pomoć veoma otežano prolazi, pa je tako prema informacijama Međunarodnog komiteta Crvenog krsta (ICRC) rečeno da je blokirana pomoć iz Damaska. Iz ICRC-a su apelovali da se omogući isporuka pomoći iz Damaska do sjeverozapada zemlje koji je uglavnom pod kontrolom opozicije.
“Pokušali smo da uđemo u Idlib preko linije razgraničenja i do sada smo, nažalost, bili blokirani. Dakle, nemam informacije iz prve ruke o putevima i pristupu, ali spremni smo da uđemo, ali smo za sada blokirani da pređemo liniju, u nadi da bi se to uskoro moglo promijeniti”, rekao je u Ženevi u petak Fabrizio Carboni, regionalni direktor MKCK-a za bliski i srednji istok.
Ovu situaciju je malo olakšala činjenica da su otvorene dvije granice za dopremanje UN-ove pomoći pa je tako ukupno 178 kamiona koji su prevozili pomoć iz Turske u sjeverozapadnu Siriju prešlo granicu od 9. februara.
Zamjenik glasnogovornika UN-a Farhan Haq rekao je da, prema nedavnim procjenama na sjeverozapadu Sirije, 50.000 domaćinstava trebaju šatore ili sklonište za hitne slučajeve, a najmanje 88.000 domaćinstava trebaju dušeke, termo-pokrivače i odjeću. Osim toga, UN-ovi partneri kažu da su bolnice i medicinski centri “preopterećeni i nemaju dovoljno sredstava”.
Međutim, uprkos brojnim naporima da se pomogne narodu Sirije i posljedicama koje su izazvali razorni zemljotresi, napadi se nastavljaju u ovoj državi.
Naime, Sirijska opservatorija za ljudska prava sa sjedištem u Londonu izvijestila je u petak da su snage predsjednika Sirije Bashara al-Assada granatirale zapadni grad Atareb i druga područja pogođena zemljotresom koja drže pobunjenici.
Osim toga, jučer je i najmanje 53 civila stradalo u napadu u centralnoj Siriji za koji je okrivljena tzv. Islamska država, saopćila je državna televizija, piše Al Jazeera English.
Ubijeni su dok su tražili tartufe u Sokhni u regionu Palmire, saopćila je Sirijska opservatorija navodeći da su pojedini uspjeli izbjeći napad.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!