U znak međuvjerske solidarnosti, stotinjak osoba prisustvovalo je prošle sedmice međuvjerskom iftaru u predgrađu Washingtona koji je organiziralo Vijeće za osnaživanje američkih muslimanskih i multivjerskih žena (AMMWEC), u partnerstvu s Pokretom za borbu protiv antisemitizma (CAM), a događaj je uključivao muslimansku molitvu, iftar i govore, iz kojih su poslane snažne poruke jedinstva, tolerancije i suživota.
Kako prenosi Jerusalem Post, prethodne godine događaj su sponzorirale ambasade Izraela, Bahreina i Azerbajdžana, dok je ove godine samo jedan zvaničnik iz većinsko muslimanske zemlje prisustvovao ovogodišnjem iftaru, a to je ambasador Bosne i Hercegovine u Sjedinjenim Američkim Državama Sven Alkalaj.
Alkalaj je u govoru istaknuo suživot muslimana i Jevreja, kao i odbranu jednih drugih u vrijeme progona. Ispričao je historiju muslimana koji su tokom holokausta štitili Jevrehe u tadašnjoj Jugoslaviji pod okupacijom Sila Osovine, te priču o sarajevskoj Hagadi koja je bila skrivena u džamiji kako ne bi završila u kandžama nacista.
U svom govoru, Rabin Weinblatt je istaknuo da su ove godine, na ovaj dan, i Židovi i muslimani postili u isto vrijeme pa je zaključio: “Molim se da nas naš post učini gladnima mira“.
Multikonfesionalnom događaju su prisustvovali ambasador Izraela u SAD-u Michael Herzog i zamjenik posebnog izaslanika za praćenje i borbu protiv antisemitizma pri Ministarstvu vanjskih poslova SAD-a Aaron Keyak.
Glavna organizatorica događaja, Anila Ali, predsjednica organizacije AMMWEC, bila je prva govornica.
“Danas smo se ovdje okupili kako bismo proslavili naše prijateljstvo i našu solidarnost. Rabin Weinblatt otvorio je svoju kuću u vrlo kritično vrijeme. Imali smo iftar koji je bio prekrasan prošle godine i željeli smo se vratiti i brinuli smo se da nam možda neće dopustiti, ali jako sam sretna što sam ovdje, kao i moja organizacija, i zato hvala vam što ste bili hrabri”, kazala je Ali.
Bilo je hrabro pojaviti se
“Vizija AMMWEC-a je vrlo jednostavna. Želimo svijet u kojem se muslimani bore protiv antisemitizma, Jevreji protiv islamofobije, a zajedno se borimo protiv mržnje jer znamo šta je mržnja. Znamo šta je mržnja, znamo da počinje sa židovskim narodom, ali ne završava tamo”, nastavila je Ali.
Rabin konzervativne kongregacije je preuzeo riječ, istaknuvši kako su sudbine Židova i muslimana isprepletene, jer “svi smo mi djeca Abrahamova”.
Rekao je da, budući da smo braća i sestre, “naši odnosi ponekad mogu biti komplicirani”. Potom je naveo kako je ovaj događaj dobio i poruke mržnje, zbog čega je sinagoga morala pojačati mjere sigurnosti, te se zahvalio snagama reda stacioniranima unutar i izvan sinagoge.
Kroz mnoge govore podijeljene su izjave o važnosti pokazivanja solidarnosti u ovim izazovnim vremenima.
“Ovo su mračni dani, i višestruko je važno tokom takvih mračnih dana imati međuvjerska okupljanja kako bismo se okupili i izgradili mostove, i vjerujem da vrijednosti u našoj zajedničkoj vjeri u judaizmu i islamu mogu pomoći u izgradnji mostova”, kazao je izraelski ambasador u svom obraćanju.
Osvrnuo se i na trenutnu situaciju na Bliskom istoku.
“Hamas ne predstavlja pravi duh islama. Rekao bih, ako smijem, da je Hamas oteo ljude i također preoteo islam 7. oktobra”, dodao je.
Prema izvještaju lokalnog medija The Forward, događaju je prisustvovao manji broj muslimanskih vjernika nego što je to bio slučaj ranijih godina.
Suorganizatori događaja bili su Masjid Muhammad: The Nation’s Mosque, Muslim Women’s Speakers i Ambasada Izraela u Sjedinjenim Državama. Fondacija House of Ruach je bila sponzor iftara.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!