Zašto Huti gađaju brodove povezane s Izraelom, i da li postoji mogućnost da se rat proširi na Jemen?

Svijet 04. dec 202316:10 0 komentara
REUTERS/Khaled Abdullah

Pokret Huti koji podržava Iran u Jemenu pokrenuo je niz novih napada na brodove povezane s Izraelom u Crvenom moru koji su izazvali odgovor ratnog broda Sjedinjenih Država raspoređenog na jednoj od najprometnijih pomorskih ruta na svijetu, piše Al Jazeera.

Ova moćna grupa, koja kontrolira jemensku prijestolnicu Sanu i komanduje vojskom koja se širi, obećala je da će biti pokrenuti nove napade ako Izrael i SAD odbiju zaustaviti rat u Gazi, u kojem je od 7. oktobra ubijeno više od 15.500 Palestinaca.

Američka vojska saopćila je kasno u nedjelju da su tri komercijalna broda napadnuta u moreuzu, uskom morskom prolazu koji razdvaja Arapsko poluostrvo od Roga Afrike. Huti su tvrdili da su izvršili napade na samo dva broda. Vjeruje se da je nekoliko projektila ispaljeno na brod Unity Explorer pod zastavom Bahama, te da je najmanje jedan pogodio cilj i nanio štetu.

USS Carney, razarač navođenih projektila klase Arleigh Burke, je navodno oborio dron koji je išao prema njemu, te je oborio još dvije bespilotne letjelice odgovarajući na pozive u pomoć.

Druga dva komercijalna broda, brodovi broj 9 i Sophie II pod panamskom zastavom, također su pogođeni projektilima. Centralna komanda SAD nije prijavila nikakve žrtve.

Iz Washingtona je navedeno da postoje razlozi za pretpostavku da je ove napade, iako su pokrenuli Huti u Jemenu, “u potpunosti omogućio Iran”.

Teheran nije službeno komentirao najnoviji napad, ali je ranije tvrdio da, iako podržava “osovinu otpora” koju čine grupe u Jemenu, Siriji, Iraku i Libanu, članovi djeluju autonomno. Grupa Hezbollah, koju podržava Iran, uključena je u smrtonosnu graničnu borbu s izraelskim snagama u znak solidarnosti s Palestincima. Desetine boraca Hezbollaha je ubijeno u izraelskom granatiranju, uključujući novinare, što izaziva strah od regionalne eskalacije.

Glasnogovornik vojske Hutija Yahya Saree prihvatio je odgovornost za dva napada, ali nije spomenuo tvrdnje da se američki ratni brod sukobio s njihovim dronovima.

Jemenske oružane snage obnavljaju upozorenje svim izraelskim brodovima ili onima povezanim s Izraelcima da će postati legitimna meta ako Izrael ne zaustavi svoje napade na pojas Gaze”, rekao je.

Zašto je Bab al-Mandab važan?

Bab al-Mandab je tjesnac dug 25 km koji povezuje Adenski zaljev južno od Jemena sa Crvenim morem, koje se proteže do južnog Izraela i predstavlja značajan brodski put.

Huti se zapravo usmjeravaju na jednu od najprometnijih svjetskih brodskih ruta, gdje se roba i nafta transportuju u velikim količinama.

Kako piše Al Jazeera, fokusirajući se na Bab al-Mandab i pokretajući ranije napade u Crvenom moru i južnom Izraelu, čini se da Huti pokušavaju nametnuti velike financijske troškove Izraelu uz potkopavanje njegove sigurnosti ako odluči da produži rat.

Izrael također uveliko koristi ovu rutu za trgovinu i odatle uvozi veliki dio svoje hrane. Troškovi osiguranja izraelskih brodova ili onih koji prevoze robu u Izrael vjerovatno će nastaviti rasti ako napadi budu u toku.

Moguće je da će se neki brodovi koji smatraju da su izloženi riziku zbog veza s Izraelom možda odlučiti da u potpunosti izbjegnu Bab al-Mandab i Crveno more, a kompanije umjesto toga pribjegavaju dužim rutama oko Afrike ili skupljem zračnom transportu.

Eilat, južna izraelska luka i odmaralište na Crvenom moru, turistička je destinacija koja će pretrpjeti finansijski udar ako njena sigurnost bude ugrožena na duži period.

Zašto ne napadju Izrael direktno?

Huti koje podržava Iran javno su najavili svoje učešće u ratu krajem oktobra lansirajući značajan broj projektila i dronova prema južnom Izraelu.

Vjeruje se da je većina njih presretena, bilo od strane izraelskih odbrambenih sistema ili američkih ratnih brodova, ili da nisu pogodili ciljeve. Dakle, nisu uspjeli nanijeti značajnu štetu Eilatu ili drugim dijelovima Izraela.

To je uglavnom zbog činjenice da su projektili ispaljeni sa udaljenosti od oko 2.000 km. Uprkos značajnoj nadogradnji svojih projektila posljednjih godina, čini se da su Huti odlučili da bi fokusiranje na direktno pucanje na Izrael ponudilo ograničenu dobit.

Čini se da su usvojili stratešku promjenu od prošlog mjeseca, umjesto da se fokusiraju na brodove mnogo bliže njihovim obalama koji ostaju ranjivi i mogu biti gađani direktno u mnogo prihvatljivijem dometu.

Još uvijek drže brod koji su zaplijenili prošlog mjeseca, a pokrenuli su i nekoliko drugih pomorskih napada prije napada u nedjelju, što je obilježilo njihove najveće pomorske napade do sada. Također su tvrdili da su prošlog mjeseca oborili američku dron.

Da li će Izrael i SAD napasti Jemen?

Kako su Huti u nedjelju po prvi put gađali više brodova istovremeno, američka vojska je rekla da će “razmotriti sve odgovarajuće odgovore”, ne ulazeći u detalje.

Ovi napadi predstavljaju direktnu prijetnju međunarodnoj trgovini i pomorskoj sigurnosti. Ugrozili su živote međunarodnih ekipa koje predstavljaju više zemalja širom svijeta“, navodi se u saopćenju.

Izrael i SAD su do sada odlučili da ne napadaju direktno jemensko tlo, a tako će vjerovatno i ostati, piše Al Jazeera.

Jemen je upravo izašao iz rata koji je trajao više od sedam godina i nije uspio ukloniti Hute, koji su se borili protiv koalicije predvođene Saudijskom Arabijom koju je podržavao Washington prije nego što je predsjednik Joe Biden povukao SAD i poništio oznaku “terorista” za ovu grupu.

Kako se Izrael također bori protiv Hezbollaha na svojoj granici, a snage koje podržava Iran i dalje razmjenjuju vatru sa SAD-om u Siriji i Iraku, čini se da Izrael i njegovi zapadni saveznici ne žele dalje proširiti obim rata.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!