Zašto je Izrael krenuo u Rafah i kakav je status pregovora o prekidu vatre?

Svijet 07. maj 202414:56 0 komentara
Reuters

Hiljade Palestinaca napustilo je istočna naselja Rafaha u južnoj Gazi nakon što su izraelske odbrambene snage (IDF) poručile ljudima da se presele u "humanitarnu zonu" sjeverozapadno od grada kako ne bi bili ozlijeđeni u neposrednom napadu. Zatim je Hamas, nakon sedmicu dana odugovlačenja, prihvatio uslove za prekid vatre koje su iznijeli posrednici. Nekoliko sati kasnije, Izrael je saopštio da će učestvovati u novoj rundi pregovora o prekidu vatre, ali da uslovi sporazuma još nisu utvrđeni. Nakon zračnih napada tokom noći, IDF su danas poslale kolonu tenkova i drugih oklopnih vozila da zauzmu palestinsku stranu graničnog prijelaza Rafah s Egiptom, piše Guardian.

Izrael je rekao da se palestinska strana granice Rafah koristi za “terorističke” aktivnosti.

Svaka granična kontrola je važan strateški cilj, a zauzimanje ove omogućava Izraelu da kontroliše ključnu ulaznu i izlaznu tačku s Egiptom. Izraelski vojni zvaničnici nisu stavili vremenski okvir za svoju operaciju u Rafi, ali možda neće uskoro napustiti te lokacije. Njihovo prisustvo tamo približava Izrael odsijecanju svih vođa Hamasa u Rafi i omogućava kontrolu konvoja pomoći, kao i drugog saobraćaja.

SAD su jasno stavile do znanja da se protive bilo kakvom širem napadu na grad, ali ova operacija signalizira stalnu odlučnost izraelske vlade da se nastavi boriti protiv Hamasa, povećavajući tako svoju polugu tokom pregovora o prekidu vatre.

Kako navodi Guardian, objavljene informacije, i očigledno odobreno curenje snimaka vojnika koji podižu izraelske zastave i koriste tenk da unište betonski znak “Volim Gazu” na prelazu takođe sugeriše simboličnu svrhu. Naime, ovim bi se mogla predstaviti operacija kao konačna, ali u stvarnosti za sada neuhvatljiva, pobjeda Izraela uslijed ustupaka u pregovorima.

Šta je u dogovoru koji je Hamas prihvatio?

Detalji dogovora ostaju nejasni, ali su široki okviri poznati i Al Jazeera je objavila ono što katarska mreža kaže da je nacrt.

U središtu je razmjena talaca koje je Hamas zarobio tokom napada na Izrael 7. oktobra za palestinske zatvorenike držane u izraelskim zatvorima i povlačenje izraelskih snaga iz Gaze. Složene formule određuju koliko će kategorija zatvorenika i talaca – starih, mladih, muškaraca, žena, bolesnih ili zdravih, vojnih ili civilnih, osuđenih ili ne – biti pušteno i kada. Vjerovatno bi postojao početni prekid vatre od 42 dana, nakon čega bi uslijedila dva produženja na sličan vremenski period ako se obje strane drže dogovora. Izraelske trupe bi se povukle iz Gaze, iako su vremenski okvir i obim toga jedna tačka spora. Izraelska ograničenja na pomoć bi bila ukinuta i opskrba osnovnim komunalnim uslugama, koju je Izrael prekinuo u ranim danima sukoba, bila bi obnovljena.

Sporazum, koji su prvenstveno sastavili egipatski i katarski zvaničnici, obavezao bi obje strane da rade na “održivom smirenju” – formulacija koja bi mogla sugerirati ili trajni prekid neprijateljstava koje zahtijeva Hamas ili privremenu pauzu koju Izrael želi.

Zašto ovo Izrael nije prihvatio?

Benjamin Netanyahu je više puta obećao da će “uništiti Hamas”. Potpisivanje sporazuma o prekidu vatre i veliki ustupci jasno pokazuju da vojna ofanziva nije postigla ovaj cilj i da će izraelskog premijera ostaviti vrlo izloženim.

Krajnje desničarski koalicioni partneri žestoko se protive dogovoru i vjerovatno će podnijeti ostavku, prijeteći kolapsom Netanyahuove vlade, ubrzavajući izbore i izlažući ga dugoj zatvorskoj kazni ako bude proglašen krivim u suđenjima za korupciju.

Mnogi desničarski Izraelci se nadaju da će rat ponuditi priliku za ponovnu okupaciju Gaze i ponovno uspostavljanje tamošnjih naselja. Neki ekstremisti, uključujući članove vlade, pozvali su na “dobrovoljnu migraciju” Palestinaca iz Gaze.

U širem smislu, Izraelci su i dalje traumatizirani napadima 7. oktobra i strahuju od ponavljanja toga. Mnogima je teško prihvatiti dogovor kojim će Hamas biti zadužen za dio Gaze a bez da su vođe te grupe uhvaćeni, uprkos njihovoj dubokoj želji da vide oslobađanje svih talaca.

U Izraelu postoji i dubok nedostatak povjerenja u posrednike, SAD i međunarodnu zajednicu općenito. Ogorčenje u inostranstvu zbog velikog broja civilnih žrtava, masovnih razaranja ili akutne humanitarne krize u Gazi često se odbacuje kao izmišljeno, neopravdano ili istaknuto u lošoj namjeri.

Šta je sljedeće u razgovorima?

Izrael je rekao da će poslati delegaciju u Kairo u narednim danima kako bi s posrednicima razgovarali o prijedlogu za koji su čelnici Hamasa rekli da su ga prihvatili.

Optimistički stav je da ovo barem pruža okvir za ozbiljnu diskusiju koja bi mogla dovesti do dogovora razumno brzo.

Pesimistično je gledište da temeljna neslaganja koja su spriječila sporazum nakon kratkotrajnog primirja u novembru tek treba riješiti i da je bilo kakav trajni prekid neprijateljstava još uvijek daleko.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!