Borbe između ruskih i ukrajinskih snaga još uvijek bjesne u Soledaru, gradu rudnika soli u istočnoj Ukrajini, uprkos ruskim tvrdnjama da su preuzeli kontrolu nad regijom. CNN-ova analiza otkriva zbog čega je ovaj grad u regiji Donjeck bitna strateška tačka i šta bi njegovo osvajanje značilo za rusku stranu.
Kad bi ruske trupe stvarno zauzele ovaj grad, to bi označilo prvo osvajanje Moskve u Donbasu u posljednjih nekoliko mjeseci, što bi potencijalno ponudilo predsjedniku Vladimiru Putinu neke dobre vijesti nakon niza poraza na bojnom polju od prošlog ljeta.
Značenje Soledara u vojnom smislu je minimalno. Međutim, njegovo zauzimanje bi omogućilo ruskim snagama, a posebno grupi plaćenika Wagner, da usmjere svoj fokus na obližnji Bahmut, koji je meta od ljeta.
Ko je ‘Putinov kuhar’ i kako je postao lider glavne plaćeničke grupe
Zauzimanje Soledara također bi predstavljalo simboličnu PR pobjedu za čovjeka koji vodi Wagner – oligarha Jevgenija Prigožina, koji je često kritizirao rukovođenje ruskog Ministarstva obrane kako je Moskva naziva “specijalnom vojnom operacijom” u Ukrajini.
Što se događa u Soledaru?
Kao što je često bio slučaj s dobicima i gubicima na vojnom polju, postoje oprečni izvještaji s ruske i ukrajinske strane o uspjehu ruskog napredovanja u gradu.
Ukrajinske oružane snage rekle su za CNN da “ruske trupe ne kontroliraju Soledar”.
U kratkom razgovoru s CNN-om, Serhii Cherevatyi, glasnogovornik grupe ukrajinskih oružanih snaga na istoku rekao je da su “borbe tamo još u toku. Oružane snage Ukrajine i druge odbrambene snage se pregrupiraju”.
Otvoreni kritičar ruskog Ministarstva odbrane, Igor Girkin, rekao je da je “zauzimanje središta i velikog dijela Soledara od strane Wagnerovih jedinica neosporan taktički uspjeh”.
Ali Girkin, bivši ministar odbrane u samoproglašenoj Narodnoj Republici Donjeck, koji piše o ratnim naporima na Telegramu, dodao je: “Neprijateljska fronta NIJE probijena i nije bilo moguće opkoliti jedinice koje su branile grad… Borba za grad još nije gotova, zapadna periferija i predgrađa morat će se napasti”.
Gdje je Soledar i što se tamo nalazi?
Soledar leži u središtu regije Donbas, ogromnog prostranstva istočne Ukrajine čije osvajanje Rusija cijeni iznad svih drugih regija od prošlog ljeta. Moskva ga smatra ruskim teritorijem budući da tvrdi (nezakonito) da je anektirala cijelu regiju Donjecka – uključujući otprilike 40 posto teritorija koji se nalazi izvan ruske kontrole.
Nalazi se samo nekoliko milja sjeveroistočno od većeg grada Bahmuta, koji je postao možda najsporniji i najkinetičniji dio 1300 kilometara linije odbrane u Ukrajini i poprište nekih od najžešćih borbi u ratu.
Grad Soledar u Donjecku je meta ruskih snaga od prošlog maja. S predratnim stanovništvom od oko 10 hiljada, samo po sebi ima malu stratešku vrijednost, ali je usputna točka u iscrpljujućem ruskom napretku ka zapadu. Moskva se mjesecima borila da napadne Bahmut s istoka, ali ako bi zauzela Soledar, Moskva bi barem mogla prići gradu s druge strane.
Područje oko Soledara uključuje velike rudnike soli, koji pripadaju državnom poduzeću Artemsil, najvećem proizvođaču soli u Europi, koji je zaustavio proizvodnju ubrzo nakon ruske invazije prošlog februara. Područje koje okružuje grad sadrži “velike rezerve vrlo čiste soli koje se u industrijskim razmjerima iskorištavaju tek od 1881.”, prema Europskoj ruti industrijske baštine.
Koliko je važan grad Soledar?
Ruske oružane snage od početka jula nisu imale što slaviti i morale su se povući i u Harkivu na sjeveru i u Hersonu na jugu Ukrajine.
Zauzimanje Soledara, uprkos njegovom sada uništenom stanju, stoga bi bio rijedak napredak. Ali to bi bilo simbolično, a ne sadržajno. Institut za proučavanje rata (ISW) kaže da kontrola nad Soledarom “neće nužno dopustiti ruskim snagama da izvrše kontrolu nad kritičnim ukrajinskim kopnenim linijama komunikacije prema Bahmutu”, većoj nagradi.
Iz ove organizacije također tvrde da zauzimanje Soledara ne bi značilo trenutno opkoljavanje Bahmuta.
Ali Soledar je od ogromnog značaja jednom čovjeku: Prigožinu. Wagnerovi borci, od kojih su mnogi bivši zatvorenici, preživjeli su teške gubitke u jednom za drugim kopnenim napadima diljem onoga što je postalo ratna zona, koja podsjeća na Prvi svjetski rat. Nakon mjeseci u kojima je rusko Ministarstvo odbrane nije pružio ništa osim povlačenja, Prigožin želi pokazati da njegovi ljudi napreduju.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!