Predsjedavajući Predstavničkog doma američkog Kongresa Mike Johnson zatražio od Ukrajine da otpusti svog ambasadora u Washingtonu uslijed, kako navodi Guardian, “eskalacije nesuglasica” između Donalda Trumpa i Volodimira Zelenskog, a republikanci optužili ukrajinskog lidera za miješanje u američke izbore.
U javnom pismu je Johnson tražio da Zelenski otpusti ukrajinsku ambasadorku Oksanu Markarovu zbog posete fabrici municije u Scrantonu u Pensilvaniji prošle sedmice, gdje je ukrajinski predsednik zahvalio radnicima što su obezbijedili očajnički potrebne granate njegovim nadjačanim snagama.
Johnson se požalio da je Markarova organovala posjetu fabrici municije kao “događaj stranačke kampanje osmišljen da pomogne demokratama“. Događaju je prisustvovao guverner Pensilvanije, Josh Shapiro, demokrata koji je vodio kampanju podrške za Kamalu Harris.
Istog dana, Trump je direktno napao Zelenskog i optužio ga da “odbija” da pregovara o mirovnom sporazumu s Vladimirom Putinom.
“Predsjednik Ukrajine je u našoj zemlji. On malo ružno komentariše vašeg omiljenog predsjednika, mene. Nastavljamo da dajemo milijarde dolara čovijeku koji odbija da sklopi dogovor: Zelenskom”, rekao je Trump.
Optužbe na račun Zelenskog uslijedile su nakon kontroverznog intervjua za New Yorker u kojem je on doveo u pitanje Trumpov plan da okonča rat u Ukrajini i oštro kritikovao potpredsjedničkog kandidata republikanaca, JD Vancea, kao “previše radikalnog”.
Vance je ranije rekao da bi mir u Ukrajini mogao podrazumjevati da Rusija zadrži ukrajinsku zemlju koju je okupirala i da bi se mogla uspostaviti demilitarizirana zone sa jako utvrđenom linijom fronta kako bi se spriječila nova ruska invazija.
“Čini se da je njegova poruka da Ukrajina mora da se žrtvuje. Ovo nas vraća na pitanje troškova i ko ih snosi. Ideja da svijet treba okončati ovaj rat na račun Ukrajine je neprihvatljiva. Ali ovaj njegov koncept ne smatram planom, u bilo kom formalnom smislu”, rekao je Zelenski za New Yorker.
U svom pismu se Johnson također osvrnuo na ukrajinske zvaničnike koji su kritikovali Trumpa i Vancea u komentarima medijima.
“Pored toga, kao što sam jasno rekao u prošlosti, sve strane nacije trebale bi izbjegavati iznošenje mišljenja ili miješanje u američku unutrašnju politiku. Podrška okončanju ruskog rata protiv Ukrajine i dalje je dvostranačka, ali naš odnos je nepotrebno izazvan i nepotrebno okaljan kada su kandidati na vrhu republikanske predsjedničke liste na meti u medijima od strane zvaničnika vaše vlade”, napisao je on.
I drugi istaknuti republikanci su kritikovali Zelenskog ove sedmice nakon što su objavljeni njegovi komentari o Trumpu i Vanceu.
“Ne smeta mi da ode u fabriku municije i zahvali ljudima što su pomogli Ukrajini. Ali mislim da su njegovi komentari o JD Vanceu i predsjedniku Trumpu bili prešli granicu”, rekao je republikanski senator Lindsey Graham.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!