Život bez hrane i pod bombama: Kako strah i tjeskoba progone nove majke u Gazi

Svijet 15. jul 202410:28 0 komentara
REUTERS/Mahmoud Issa

Neke žene u Gazi provele su vrijeme rata u trudnoći, ali neprestano bombardiranje, smrt i haos bacili su sjenu na ono što bi trebalo biti vrijeme radosti.

Nakon noći koju je provela tresući se od straha dok je krov zveckao od eksplozija i nakon dugog pješačenja po prometnoj cesti, Diana Mahmoud stigla je u bolnicu gdje je rodila sina Yamana.

Mahmoud (22) je otkrila da je trudna sedmicu dana nakon izbijanja rata u Gazi i, poput drugih majki koje su zatrudnjele otprilike u to vrijeme, provela je cijelu trudnoću strahujući za vlastitu sigurnost, kao i za sigurnost svog djeteta. Pobačaji su tri puta vjerovatniji nego prije rata, prema izvještaju Londonske škole za higijenu i tropsku medicinu i Centra za humanitarno zdravlje Johns Hopkins iz februara.

“Nije to bio dan ili dva – ne, bilo je devet mjeseci. Svaki dan kada smo to proživjeli, milion puta smo umrli zbog bombardiranja i razaranja,” kaže Mahmoud.

UN procjenjuje da će više od 13 hiljada žena roditi sljedećih mjesec dana u Gazi. Osim tjeskobe za sigurnost, žene se suočavaju s praktičnim borbama koje dolaze s ponovnim raseljavanjem i stalnom potragom za hranom i lijekovima. Prema UN-u, 95% trudnica nema dovoljno hrane, piše Guardian.

Uništenje zdravstvenog sistema u Gazi značilo je da Mahmoud nije primila nikakvu prenatalnu njegu tokom trudnoće i da ju je otpustila preopterećena bolnica odmah nakon Yamanova rođenja.

“Situacija u bolnicama je tako loša, svaki trenutak neko mjesto ili kuća u vašoj blizini bude meta tako da je bolnicama teško brinuti se za trudnice. Potpuni fokus je na ranjenima”, kaže Mahmoud.

U roku od 10 dana ponovno je morala potražiti medicinsku pomoć jer je Yamanova koža pomodrila, a zatim mu je, dok je bio u bolnici al-Aqsa, nakratko stalo srce. Doktori su rekli da je postojao problem s cirkulacijom koji je vjerovatno utjecao na njegov mozak, ali nakon 10 dana praćenja i testiranja otpustili su ga rekavši da je zdrav.

Save the Children kaže da je 50 hiljada beba rođeno u Gazi u proteklih devet mjeseci, a opetovana raseljavanja znače da neke žene same potiču trudove jer se boje poroda dok su u pokretu.

REUTERS/Mohammed Salem
AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Izraelska invazija na Gazu, uključujući napade na nekoliko bolnica, uništila je zdravstveni sistem palestinskih teritorija, s vrlo malo bolnica koje mogu raditi – a one koje mogu bore se s nedostatkom goriva i lijekova. Od 36 bolnica u Gazi, 13 ih djelomično radi, a samo tri mogu podržati procijenjenih 180 žena koje rađaju svaki dan. Žene rutinski rađaju svoje bebe u šatorima.

“Žene rađaju bez ikakvih lijekova za ublažavanje boli, žive u strahu, ne mogu pristupiti liječniku ili prenatalnoj skrbi, ne znaju hoće li roditi u vrelom šatoru ili, ako mogu otići u bolnicu, riskiraju da budu pogođeni bombom ili snajperom na putu do tamo ili u povratku”, kaže Madeleine McGivern, savjetnica za humanitarno zastupanje u Care UK.

Konstantna trauma utjecala je na Yasmeen Khuwaiter, koja je za trudnoću saznala dvije sedmice prije rata, a u aprilu je rodila trojke, dva mjeseca prije termina.

Zatrudnjela je putem IVF tretmana nakon devet godina pokušaja da dobije dijete, no umjesto u radosti trudnoću je provela u stalnoj tjeskobi zbog gubitka djece. Nije mogla pronaći lijekove koji su joj bili potrebni i bila je prisiljena oslanjati se na nezdravu prerađenu hranu za koju vjeruje da je oslabila njezino tijelo i dovela do nekoliko zdravstvenih problema.

Kad joj je u novembru bilo potrebno liječenje, stigla je u bolnicu i ustanovila da se zatvara zbog nestašice medicinskih potrepština i struje. Khuwaiter i njezina porodica pobjegli su iz grada Gaze u središte Pojasa Gaze, a suprug ju je morao gurati u invalidskim kolicima. Sedmicama kasnije ponovno je morala pobjeći u Rafah na jug enklave.

Doktori su je uputili na liječenje u Egipat, ali nakon mjesec dana čekanja da joj se dopusti izlazak iz Gaze, područje u kojem je Khuwaiter boravila bombardirano je, zbog čega je njena porodica ponovno pobjegla u središte Gaze, gdje je rodila u bolnici.

“Bog me blagoslovio trojkama, dječakom i dvije djevojčice, ali su bili lošeg zdravlja zbog preranog rođenja”, kaže ona.

Porod je bio težak – Khuwaiter je krvarila tokom carskog reza, za što su joj dane neke od vrlo ograničenih zaliha anestetika, a jedna od njezinih kćeri provela je nekoliko dana na intenzivnoj njezi. Ali nakon dvije sedmice njihovo zdravlje se poboljšalo i otpušteni su iz bolnice.

“Vratili smo se živjeti u šator. Šator u kojem nedostaju potrepštine za ljudski život. Možete li zamisliti – tri prerano rođene bebe kojima je potrebna izuzetna njega, žive u šatoru”, upitala je za kraj.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!