Jedino što bi spriječilo Iran od direktne odmazde protiv Izraela za ubistvo vođe Hamasa Ismaila Haniyeha na teritoriji te zemlje bi bio sporazum o prekidu vatre u Gazi, izjavila su tri visoka iranska zvaničnika za Reuters.
Iran je obećao oštar odgovor na ubistvo Haniyeha koje se dogodilo tokom njegove posjete Teheranu krajem prošlog mjeseca i za koje je okrivljen Izrael. Izrael nije ni potvrdio ni demantovao svoju umješanost u ubistvo.
U međuvremenu je američka mornarica poslala ratne brodove i podmornicu na Bliski istok kako bi ojačala odbranu Izraela.
Jedan od izvora s kojim su razgovarali novinari Reutersa, visoki iranski sigurnosni dužnosnik, rekao je da će Iran, zajedno sa saveznicima poput Hezbollaha, pokrenuti direktan napad ako pregovori u Gazi ne uspiju ili ako se bude smatralo da Izrael odugovlači u procesu. Izvori nisu naveli koliko dugo će Iran čekati napredak u pregovorima prije nego što odgovori.
Izvori, koji su tražili anonimnost, su rekli da je Iran posljednjih dana bio uključen u intenzivan dijalog sa zapadnim zemljama i Sjedinjenim Američkim Državama o planovima za odmazdu uslijed sve većeg rizika da bi moglo doći do šireg rata na Bliskom istoku.
Kako navodi Reuters, američki ambasador u Turskoj potvrdio je da Washington traži od saveznika da pomognu u uvjeravanju Irana da deeskalira tenzije. Tri izvora iz regionalne vlade opisali su razgovore s Teheranom kako bi se izbjegla eskalacija uoči pregovora o prekidu vatre u Gazi, koji bi trebali početi u četvrtak u Egiptu ili Kataru.
“Nadamo se da će naš odgovor biti tempiran i izveden na način koji neće štetiti potencijalnom prekidu vatre“, navodi se u saopštenju iranske misije pri UN-u u petak. Iransko ministarstvo vanjskih poslova je danas saopćilo da su pozivi na suzdržanost “u suprotnosti s principima međunarodnog prava“.
Iransko ministarstvo vanjskih poslova i Korpus revolucionarne garde te zemlje nisu odgovorili na upite za komentar. Odgovora nije bilo ni od Ureda izraelskog premijera i američkog State Departmenta.
“Nešto bi se moglo dogoditi već ove sedmice od strane Irana i njegovih zastupnika… To je procjena SAD-a, kao i procjena Izraela“, rekao je portparol Bijele kuće John Kirby novinarima u ponedjeljak.
“Ako se nešto dogodi ove sedmice, vrijeme toga bi sigurno moglo uticati na ove razgovore koje želimo obaviti u četvrtak“, dodao je on.
Hamas je tokom vikenda doveo u pitanje da li će se pregovori nastaviti. Izrael i Hamas održali su nekoliko rundi pregovora posljednjih mjeseci bez dogovora o konačnom prekidu vatre.
U Izraelu mnogi posmatrači vjeruju da je odgovor neizbježan nakon što je vrhovni vođa ajatolah Ali Khamenei rekao da će Iran “oštro kazniti” Izrael za napad u Teheranu.
Iransku regionalnu politiku određuje elitna Revolucionarna garda, koja odgovara samo Khameneiju, najvišem autoritetu u zemlji. Relativno umjereni novi predsjednik Irana Masoud Pezeshkian je u više navrata potvrdio antiizraelski stav Irana i njegovu podršku pokretima otpora u cijelom regionu otkako je prošlog mjeseca preuzeo dužnost.
Iran želi preuzeti “ključnu ulogu” u pregovorima o prekidu vatre
Meir Litvak, viši istraživač u Centru Alijanse za iranske studije Univerziteta u Tel Avivu, rekao je da misli da će Iran postaviti svoje potrebe kao prioritet u odnosu na pomoć njegovom savezniku Hamasu, te da Iran također želi izbjeći rat punih razmjera.
“Iranci nikada nisu svoju strategiju i politiku podredili potrebama svojih zastupnika ili štićenika. Napad je vjerojatan i gotovo neizbježan, ali ne znam razmjere i vrijeme“, rekao je Litvak.
Iranski analitičar Saeed Laylaz rekao je da lideri te zemlje sada žele raditi na prekidu vatre u Gazi, “kako bi dobili poticaje, izbjegli sveopšti rat i ojačali svoju poziciju u regionu“.
Laylaz je rekao da Iran ranije nije bio uključen u mirovni proces u Gazi, ali da je sada spreman igrati “ključnu ulogu“.
Dva izvora su rekla da Iran razmatra slanje predstavnika u pregovore o prekidu vatre, što bi bilo prvi put od početka rata u Gazi.
Predstavnik ne bi direktno prisustvovao sastancima, ali bi se uključio u diskusije iza scene “kako bi održao liniju diplomatske komunikacije” sa SAD-om dok pregovori traju. Zvaničnici u Washingtonu, Kataru i Egiptu nisu odmah odgovorili na pitanja da li će Iran igrati indirektnu ulogu u pregovorima.
Dva visoka izvora bliska libanonskom Hezbollahu rekla su da će Teheran dati šansu pregovorima, ali da neće odustati od namjere da uzvrati.
Prekid vatre u Gazi bi Iranu dao pokriće za manji “simbolični” odgovor, rekao je jedan od izvora.
Podrška “Osovine otpora”
Iran nije javno naznačio šta bi bila meta eventualnog odgovora na ubistvo Haniyeha.
Dana 13. aprila, dvije sedmice nakon što su dva iranska generala ubijena u napadu na ambasadu Teherana u Siriji, Iran je ispalio baraž od stotina dronova, krstarećih projektila i balističkih projektila prema Izraelu, oštetivši dvije zračne baze. Gotovo svo oružje je oboreno prije nego što je stiglo do svojih ciljeva.
“Iran želi da njegov odgovor bude mnogo efikasniji od napada 13. aprila“, rekao je Farzin Nadimi, viši saradnik Washington Instituta za bliskoistočnu politiku.
On je objasnio da bi takav odgovor zahtijevao “mnogo pripreme i koordinacije”, posebno ako bi uključivao iransku mrežu savezničkih oružanih grupa koje se suprotstavljaju Izraelu i SAD-u širom Bliskog istoka. Ova “Osovina otpora” uključuje, između ostalog, Hezbollah, iračke militantne grupe i jemenske Hute.
Dva iranska izvora rekla su da će Iran podržati Hezbollah i druge saveznike ako pokrenu vlastite odgovore na ubistvo Haniyeha i glavnog vojnog zapovjednika Hezbollaha, Fuada Shukra, koji je poginuo u napadu u Bejrutu dan prije nego što je Haniyeh ubijen u Teheranu.
Izvori nisu precizirali u kojem obliku bi takva podrška mogla doći.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!