Zviždač Edward Snowden zabrinut: Tehnologija nadzora danas mnogo naprednija

Svijet 08. jun 202315:40
Edward Snowden (REUTERS/Brendan McDermid)

Edward Snowden je upozorio da je tehnologija nadzora danas toliko naprednija i nametljivija da ona koju koriste američke i britanske obavještajne agencije, koju je otkrio 2013. godine, izgleda kao “dječja igra”, prenosi Guardian.

Snowden, bivši američki obavještajac i zviždač koji je prije desert godina razotkrio razmjere tajnog nadzora američke Agencije za nacionalnu sigurnost (NSA) i britanske GCHQ, je rekao je da ne žali zbog onoga što je učinio i naveo pozitivne promjene.

Međutim, upozorio je na prodor u privatnost kako u fizičkom tako i u digitalnom svijetu.

Tehnologija je postala izuzetno uticajna. Ako razmislimo o onome što smo vidjeli 2013. i o mogućnostima vlada danas, 2013. izgleda kao dječja igra”, rekao je Snowden.

Izrazio je zabrinutost ne samo zbog opasnosti koje predstavljaju vlade i velike tehnološke kompanije, već i komercijalno dostupne kamera za video nadzor, prepoznavanje lica, umjetna inteligencija i nametljivi špijunskog softveri kao što je Pegasus koji se koristi protiv disidenata i novinara.

Vjerovali smo da nas vlada neće prevariti. Ali jeste. Vjerovali smo tehnološkim kompanijama da nas neće iskoristiti. Ali jesu. To će se ponoviti, jer takva je priroda moći”, rekao je on.

Snowden je u egzilu u Rusiji od 2013. godine nakon što je pobjegao iz Hong Konga, gdje je novinarima predao desetine hiljada strogo povjerljivih dokumenata.

Kako navodi Guardian, Snowden se našao na udaru kritika zbog toga što je u Rusiji, iako se čini da mu je to jedina realna opcija osim zatvora u SAD-u. Kritike su se pojačale od invazije na Ukrajinu i njegovog sticanja ruskog državljanstva prošle godine, dvije godine nakon što je podnio zahtjev.

Ali uprkos svojoj ličnoj nevolji, Snowden se ne zadržava na prošlosti.

Ne kajem se”, rekao je.

Snowden je smanjio svoj javni profil u posljednje dvije godine, držeći manje govora i povlačeći se iz intervjua za štampu i s društvenih mreža. To je dijelom zbog porodičnih obaveza, s obzirom da on i njegova supruga imaju dva mala sina.

Međutim, ostao je u kontaktu tokom protekle decenije sa tri novinara koji su ga upoznali u Hong Kongu. U petak se navršava tačno 10 godina otkako se Snowden otkrio kao izvor informacija.

Snowden smatra široko rasprostranjenu upotrebu enkripcije kao jedno od pozitivnih nasljeđa ovog slučaja. Velike tehnološke kompanije bile su posramljene otkrićima da je NSA imala pristup ličnim podacima.

Ta sramota je prerasla u bijes kada su daljnja curenja otkrila da je, uprkos toj saradnji, NSA sama izuzimala podatke iz kompanija kroz ranjivosti u njihvim sistemima. Kao odgovor, uprkos protivljenju agencija, kompanije su požurile sa enkripcijom godinama ranije nego što je planirano.

Snowden smatra da je enkripcija “bila san 2013. godine kada je priča objavljena”.

Međutim, zabrinut je tehnološkim napretkom koji ide na štetu privatnosti.

To je proces koji traje. I na tome ćemo morati raditi do kraja života i života naše djece i dalje”, rekao je on.

Obavještajne agencije u SAD-u i Velikoj Britaniji priznaju da je debata o privatnosti koju je izazvao Snowden imala pozitivnih rezultata, ali i dalje tvrde da je šteta koja je nanesena njihovim sposobnostima veća, uključujući činjenicu da je MI6 morao zaustaviti ljudske obavještajne operacije. Njihova druga primjedba je da je narativ iz 2013. godine po kojem su se NSA i GCHQ prikazivale kao jedini zlonamjerni akteri, ignoriše šta su Rusija i Kina radile na internetu.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad