Gošća emisije Izvan okvira bila je Branka Vierda, programska direktorica Inicijative mladih za ljudska prava u Hrvatskoj, koja je proteklih dana učestvovala u posjetama Ahmićima i Trusini, mjestima u kojima su počinjeni rtani zločini nad civilnim stanovništvom tokom proteklog rata u Bosni i Hercegovini.
Mladi iz Hrvatske i BiH su zajednički posjetili Ahmiće i Trusinu u povodu 30 godina od počinjenih zločina na tim mjestima. Sastali su se sa porodicama žrtava i predstavnicima vjerskih zajednica.
“Rekla bih da su kroz mnoštvo emocija prošli kroz taj kratak period. Držali smo i radionicu i razgovarali smo s njima o faktografiji zbivanja 1993. godine i o ratnim zločinima iz Ahmića i Trusini. Obišli smo i mjesta stradanja. Njihove emocije… na početku šok. Ono što su čuli od imama u Ahmićima i Dragice u Trusini je nešto više nego kada su gledali i čitali o utvrđenim činjenicama”, kaže Vierda.
Kakže kako su mladi osjećali bijes jer su slabo upućeni u ono što se desilo 1993. godine.
“Isto tako, nisu osjećali samo bijes jer smo išli skupa i mladi iz Hrvatske i BiH. Bila je inspiracija i želja da govore o tome što su čuli. Vrlo su precizno shvatili kako prošlost utiče na njihovu sadašnjost i prošlost“, dodaje.
Na pitanje da li obrazovni sistem tretira relevantno ovakve događaje, Vierda kaže:
“Sustav izlazi iz okvira i tu bih odmah na nekoj razini stala u odbranu nastavnika jer obrazovne politike prate samo ono što naši političari dominantno zastupaju. Mi smo proveli istraživanje od preko 500 ispitanika da imamo precizna znanja o onome što znaju ili ne. Više od 80% mladih u Hrvatskoj za zločin u Ahmićima ne zna i ako se činjenice ne znaju, velika je opasnost da se ponove”, kaže naša sugovornica.
Kada će praksa kulture sjećanja postati institucionalno podržana, Vierda kaže da je to teško pitanje i da nema razvoja ni u kom polju ako smo posvađani i ako ima isključivosti i mržnje i da je kultura sjećanja bitna jer u tom slučaju mladi neće birati političare koji ove vrijednosti zastupaju.
“Nikakvo nerazumijevanje nismo imali u Ahmićima i Trusini. Dočekali su nas toplo i kazivali nam o tome šta se događalo i imali smo otvorene poruke i poticaj zajednicama da se dolazi na mjesta stradanja i da se o tome govori i da čuvaju to sjećanja”, kaže Vierda.
Cijelu emisuju Izvan okvira pogledajte u videu.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare