U dinamičnom globalnom ekonomskom pejzažu, određeni gradovi uporno stoje kao svjetionici prosperiteta, privlačeći pažnju svojim izuzetnim bogatstvom i uticajem, i privlačeći bogate investitore da borave unutar granica upravo tih mjesta na svijetu.
Prvih 10 najbogatijih gradova i područja u Izvještaju o najbogatijim gradovima svijeta za 2024. navedeni su u nastavku, rangirani prema broju milionera koji u njima žive.
New York City – Najbogatiji grad na svijetu
Velika jabuka je finansijski centar SAD-a i po nekoliko parametara najbogatiji grad na svijetu. U gradu se nalaze neke od najekskluzivnijih stambenih ulica na svijetu, uključujući 5. aveniju na Manhattanu, gdje cijene luksuznih stanova mogu premašiti 28.000 USD po m 2 . New York je takođe dom dvije najveće svjetske berze po tržišnoj kapitalizaciji (NYSE i Nasdaq).
Možda najznačajnije, ukupno bogatstvo koje drže stanovnici grada premašuje 3 triliona dolara — više od vrijednosti u većini velikih zemalja G20.
Tehnološki centar Bay Area
New York City sustiže područje zaljeva sjeverne Kalifornije, koje obuhvata grad San Francisco, koja uključuje bogate gradove kao što su Atherton, Los Altos Hills i Palo Alto. Većina vodećih svjetskih tehnoloških firmi, uključujući Airbnb, Alphabet, Apple, Intel, Meta, Netflix, Nvidia i Uber, smještene su upravo u tom regionu.
Tokio – Najbogatiji grad u Aziji
Najbogatiji grad u Aziji, Tokio je baza za korporativne gigante Hitachi, Mitsubishi i Sony. Zanimljivo je da relativno mali broj milijardera živi u Tokiju u poređenju sa drugim gradovima u Top 10, što ukazuje da je bogatstvo relativno ravnomjerno raspoređeno, pri čemu milioneri nižeg ranga kontrolišu većinu gradskog bogatstva.
Singapur – poslovni raj
Singapur se naširoko smatra gradom koji najviše pogoduje poslovanju na svijetu i jedna je od vodećih svjetskih destinacija za migrirajuće milionere – samo 2023. godine oko 3.400 bogatih pojedinaca preselilo se u grad-državu jugoistočne Azije. Singapur je takođe najbrže rastući centar kancelarija na svijetu.
London – nekada najbogatiji grad svijeta
Prije dvadeset godina, London je bio najbogatiji grad na svijetu i po milionerima i po milijarderima, ali je od tada pao s liste zahvaljujući kombinaciji slabog rasta bogatstva u dolarima i migracije bogatstva prema van. Veliki broj bogatih pojedinaca preselio se iz grada u obližnje gradove kao što su Weybridge, Virginia Water i Marlow, te u konkurentske globalne gradove kao što su Pariz, Amsterdam, Dubai, Monako, Ženeva, Majami, New York City, Singapur i Sydney .
Los Angeles
Svjetsko središte zabave ima znači i ogromno bogatstvo u gradu Los Angelesu, kao i obližnjim Beverly Hills, Laguna Beach, Malibu i Newport Beach. Glavne kompanije sa sjedištem u ovoj oblasti su Disney, DreamWorks, Mattel, MGM, SpaceX i Warner Bros.
Pariz – Najbogatiji grad u kontinentalnoj Evropi
Najbogatiji grad u kontinentalnoj Evropi, Pariz je dom mnogih najbogatijih evropskih preduzetnika. Podaci za ovu oblast uključuju bogatstvo u gradu Parizu, kao iu okolnom regionu Ile-de-France. Glavne kompanije sa sjedištem tamo su LVMH i BNP Paribas. Nakon izlaska Velike Britanije iz EU, Pariz je u dobroj poziciji da postane najveći finansijski centar Evrope.
Sydney
Sydney je doživio posebno snažan rast broja milionera u posljednjih 20 godina i brzo postaje jedan od najbogatijih gradova u azijsko-pacifičkoj regiji. Tradicionalno privlači preko 1.500 milionera godišnje putem migracije i dom je nekih od najbogatijih predgrađa svijeta, uključujući Bellevue Hill, Point Piper, Mosman i Vaucluse.
Hong Kong
Uprkos slabom rastu tokom protekle decenije, Hong Kong je i dalje jedan od najvećih svjetskih finansijskih centara, a mnogi od najbogatijih azijskih poslovnih lidera i dalje se nalaze u tom gradu. Berza u Hong Kongu također ostaje jedna od 10 najboljih svjetskih berzi.
Peking
Zvanični glavni grad Kine i sjedište mnogih najvećih svjetskih kompanija po prihodima, Peking je dom posebno velikog broja milijardera – samo su New York, Bay Area i Los Angeles rangirani više na osnovu ove mjere.
Pored navedenih gradova važno je napomenuti da su gradovi na koje treba obratiti pažnju i Abu Dhabi, Monaco, Lisabon, Atina kao i dosta gradova u Kini koji imaju odlične finansijske pokazatelje.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!