Bakir Izetbegović poklonio se žrtvama, srpskim civilima koji su ubijeni i bačeni u jamu Kazani na Trebeviću. Učinio je to zajedno sa najvišim dužnosnicima SDA u strukturama vlasti, 23 godine nakon što su zločini počinjeni kazavši da se nada da nije kasno...
Još uvijek neutvrđen broj civila ubili su vojnici pod komandom Mušana Topalovića Cace, ratnog zapovjednika 10. brdske brigade Armije BiH. Iz jame su nakon rata izvađeni ostaci tridesetak osoba. Iako su u SGV i Udruženju nestalih ovaj čin pozdravili, poručili su i da je krajnje vrijeme da se slučaj do kraja istraži, a mjesto stradanja trajno obilježi.
Mušan Topalović ubijen 1993. godine u obračunu vojnog vrha bosanskohercegovačke armije sa, kako je tada navedeno, “kriminalom u vlastitim redovima”. Za zločine na Kazanima na kazne od deset mjeseci do šest godina zatvora osuđeno je 14 vojnika Armije BiH.
A za stravične zločine u Višegradu u Haaškom tribunalu osuđeni su Milan i Sredoje Lukić dok se još uvijek čeka na izručenje iz Francuske Radomira Šušnjara i to 24 godine nakon “žive lomače”, stravičnog zločina kada su živa spaljena 72 višegradska Bošnjaka. I ove godine obilježena je tužna godišnjica.
Monstrumi u BiH i gradonačelnici koje vole novac
Da monstrumi i danas šeću BiH, saznali smo u Olovu. Svirepo ubistvo djevojke Arnele Đogić iz Olova koju su Avdiju Selimović i Muriz Brkić pretukli, izboli, bacili niz litice, a potom otišli slaviti. Kazne zatvora, po 40 godina i dalje su nedovoljne da barem malo utješe porodicu u slučaju koji je i sam predsjednik Sudskog vijeća ocijenio jednim od najbrutalnijih u njegovoj karijeri.
Nakon nepravomoćne presude i dalje pitanje- zbog čega se na prijetnje koje su Arneli upućene još prije godinu dana nije ozbiljnije reagovalo.
Opštinski sud u Bihaću odredio je jednomjesečni pritvor gradonačelniku Bihaća Emdžadu Galijaševiću, koji je osumnjičen za primanje mita, kao i njegovom savjetniku Smailu Toromanoviću. Galijaševiću je od lokalnog privrednika, vlasnika firme “Behić Sanny Boy”, tražio 10.000 KM ili 10 odsto od duga koji je Gradska uprava imala prema njegovoj firmi, kako bi on naredio isplatu dugovanja od 100.000 KM. Uhvaćen je na djelu kada je izvršena primopredaja koverte koju je predao svojoj supruzi. No Bišćani su na ovakve stvari navikli.
I prethodni načelnik Hamdija Lipovača, hapšen je, kasnije i optužen zbog zloupotrebe položaja, te obmanu pri dobijanju kredita ili drugih pogodnosti. Sudski postupak još uvijek traje. Lipovača se brani mladošću i neiskustvom.
Popis: Koliko nas ima, siromašnih i očajnih, bez prava
Popis je i ove sedmice jedna od tema o kojoj se u Parlamentu najviše raspavljalo. Da li je u skladu sa zakonom, da li će RS izaći sa svojim podacima, da li se objava treba prologirati nakon izbora.Jedino što je potvrđeo da VM nema nikave ingerencije nad Agencijom za statistiku.
Jedna od stvari koje popis treba utvrditi je stepen siromaštva, pismenosti, koliko porodica ima krov nad glavom. No to je za ovdašnje političare manje važno. Sirotinja ih interesuje samo kada doođu izbori. A u Mostaru ih zasigurno neće biti, pa se valjda zato niko od političara nije pojavio na deložaciji Kate Šarić koja je zbog 4400 KM duga izgubila stan i sada će na ulicu.
Još jedno od bitnih pitanja popisa je jezik. Bošnjaci na njega nemaju pravo u RS, iako odluka Ustavnog suda kaže drugačije. Krenuo je bojktot nastave, pokreću se nove tužbe – san o modernoj Evropi dovoljno velikoj i za nas – sve dalje.
Negdje na putu za Evropu
No bitno je da o Evropi govorimo. Još jedna konferencija, ovaj put Centralnoevropske inicijative održana je u Banjaluci gdje se lobiralo na zemlje EU da podrže aplikaciju Bosne i Hercegovine za članstvo u EU o kojoj će se odlučivati u sedmom mjesecu. Poručeno je da trenutni politički zastoj oko pitanja popisa i mehanizma koordinacije ne smije biti prepreka na putu ka Evropskoj uniji, i da je o tim pitanjima neophodno postići konsenzus unutar BiH.
A konsenzus bi, čini se ipak mogao biti postignut oko BHRT-a. Iako pojedini parlamentarci vrlo rado priznaju kako preplatu ne plaćaju jer nije po njihoj mjeri i nacionalnom ponosu, Zakon o naplati RTV takse usvojen je u Parlamentu u prvom čitanju Osim telekom operatera, u naplatu RTV takse trebali bi se uključiti i kablovski operateri.
Morske školjke u hercegovačkom kršu
Toplotni udar desio se i BiH. Tropske večeri zabilježene u više gradova i olujni vjetrovi. Odmah su krenule teorije zavjere Klimatske promjene su neupitne, pa more možda dođe u Hercegovinu, konkretnije na Rašku Goru jer su tamo nedavano iskopani jedinstveni fosili, morske školjke stare preko 90 miliona godina. Sve je to nekad bio morski bazen, a kako je krenulo možda ponovo bude.
Zahvaljući entuzijastima, poput Gorana Glamuzine, Raška gora postaje sve popularnije odredište ljubitelja prirode i znanstvenika čiji posao na ovom području tek treba početi.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.