Školska godina je zvanično završena. Za razliku od ostalih đaka, bošnjačka djeca u školi „Meša Selimović“ u Janji nisu uzeli đačke knjižice jer je u njima upisano jezik bošnjačkog naroda.
Već 13 godina u osnovnoj školi „Meša Selimović“ u Janji uče se tzv. nacionalna grupa predmeta tj. Priroda i društvo, Historija, Geografija i Bosanski jezik prema nastavnom planu i programu koji se realizira u Tuzlanskom kantonu. Na polugodištu je djeci u knjižicama pisalo bosanski jezik, a na kraju školske godine “jezik bošnjačkog naroda”. Za roditelje to je politički potez.
“Naša djeca nisu rođena u politici. Naša djeca, znači, žive bez politike i normalno se slažu u školi”, ističe Amira Zakomac, roditelj.
U knjižici štampanim fabričkim slovima piše „srpski jezik“. Rubrika za bosanski je kao i za bilo koji strani jezik, zamjeraju roditelji. Razmišljaju o tužbama jer smatraju da se krši Ustav BiH.
“Mi imamo odluku Ustavnog suda BiH od 25 maja u kojoj se jasno kaže da jezik bošnjačkog naroda nije naziv jezika. Nego, da svaki konstutivni narod, pa čak i oni koji se nisu tako izjasnili, imaju pravo svoj jezik nazivati kako oni žele. I svako ko to osporava krši ustav RBIH i entiteta RS”, kazala je Alija Alihodžić, roditelj .
Nastavu u ovoj školi pohađa 489 bošnjačke djece. Samo njih 55 učenika devetog razreda je uzelo đačke knjižice da bi se moglo upisati u srednju školu.
“Uzeti neki tako javan dokument koji je neustavan, ne vidim budućnost takvog dokumenta. Gdje god da odete ljudi kada pogledaju maternji jezik vidjet će nešto što ne postoji, što je neustavno”, smatra Arifa Junuzović, predsjednica Savjeta roditelja OŠ “Meša Selimović”.
“Imali smo posjetu Jonathana Moora, ambasaodra i ministra. I od svih smo dobili isti odgovor. Rješenje je u rukama jednog čovjeka koji se zove Milorad Dodik. To je čisto politička odluka i ništa više”, tvrdi Mustafa Gradščević, Mjesna zajednica Janja.
Kada je u pitanju ovaj problem, komentar od uprave škole nismo uspjeli dobiti jer nam je kazano da je direktorica odsutna. Roditelji će u nedjelju održati sastanak na kojem će odlučiti o daljnjim aktivnostima i školovanju njihove djece.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.