Pegled sedmice: O popisu, SSP-u, apsurdima i mladosti

Vijesti 03. jul 201616:52 > 16:52
N1

Napokon smo dobili rezultate popisa stanovništva, domaćinstava i stanova i doznali kako u BiH danas živi preko 3.530.000 građana ili oko 850.000 stanovnika manje u odnosu na popis iz 1991. godine.

Više od polovine je Bošnjaka čiji je broj povećan za šest procenata, Srbi su u manjku za pola procenta, dok je Hrvata za oko dva posto manje. Najviše nedostaje onih kojih je 1991. godine bilo najmanje – Ostalih, preko 200.000. Na tragu navednog su i rezultati o jeziku, ali i konfesijama u BiH.

Ono što je poražavajuće je geografski raspored stanovništva, potpuno drugačiji u odnosu na posljednji popis. Nema višenacionalno prošaranih općina što je rezultat progona, zločina, migracija, vladajuće politike posljednjih dvadesetak godina.

No za evropski put BiH, mnogo važniji podaci iz popisa odnose se na tri miliona radno sposobnih stanovnika, od čega 45 posto spada u radnu snagu, ili pak broj nezaposlenih kojih je preko 524.000.

Visokoobrazovanih u BiH je svega devet posto, dok je stopa nepismenosti 2,82 posto. Iako poljoprivredu obavlja skoro 34 posto stanovništva, tek pola od nje zarađuje.

Popis i RS

Za međunarodnu zajednicu popis je relavantan, iako su podaci objavljeni uz protivljenje vlasti i opozicije u RS-u, a na osnovu odluke direktora Agencije za statistiku BiH, Velimira Jukića  Među stalne stanovnike BiH ubrojeno je i 196.000 osoba čiji su status predstavnici vlasti u RS-u smatrali spornim, jer su kao mjesto rada ili školovanja naveli inostranstvo.

Iz RS-a je poručeno da se rezultati popisa neće priznati, odnosno da će objaviti podatke Agencije za statistiku RS-a.

Objava popisa ili kako je ranije najavljivao Mladen Ivanić, usložnila je odnose u BiH. Ivanić je poručio kako bez revizije popisa nema usvajanja SSP-a, odbacivši navode kako je danas kočničar procesa. Nisu pomogli ni razgovori sa Angelom Merkel, Sporazum Predsjedništvo BiH nije razmatralo – kada će, nije poznato.

SSP i poljoprivreda u BiH

Jos jednom uslovu iz Aplikacije za članstvo u EU-adaptaciji Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju u trgovinskom dijelu ošto se protive predstavnici vlasti iz RS-a jer smatraju kako će poljoprivreda pretrpjeti ogromne gubitke koji se mjere u stotinama miliona maraka. Poučeni iskustvom prethodnih godina, odnosom vlasti koja duguje preko 5 godina kapitalnih ulaganja i poljoprivrednici su složni – ne možemo se nositi sa konkurencijom iz EU.

Sama činjenica da da se gotovo 40 posto budžeta EU izdvaja za oblast poljoprivrede s pravom postavlja pitanje kako BiH uopšte može biti konkurentna sutra kada otvori svoje granice. Poticaji u BiH ne prelaze tri posto i kasne godinama. No za to nije odgovorna EU, već bh. vlasti.

Neznanje je blaženstvo

Baš kada pomislite da vas u BiH ne može ništa više iznenadti, dogodi se Višegrad. Dva događaja na 27. juni. U naselju Bikavac predstavnici udruženja “Žena-žrtva rata” i članovi porodica nastradalih obilježili 24. godišnjicu zločina poznatog kao “Živa lomača”. Položili su cvijeće na kuću u kojoj je zapaljeno više od 70 civila, dok je samo jedna osoba preživjela.

Ni ove godine nije bilo lokalnih vlasti, niti ih je ko očekivao.Oni su u to vrijeme bili u Andrić gradu gdje je predsjednik RS-a Milorad Dodik uručio Orden zastave Republike Srpske bivšem predsjedniku Urugvaja, Joseu Mujici “kao jedinstvenom svjetskom političaru, za trijumf ideje jednakosti, kao mudracu i neumornom borcu za socijalnu pravdu i siromašne u čitavom svijetu. Sam Jose u svom govoru istako je da ljubav sve pobjeđuje.

Dvije odvojene relanosti nastavalju da žive u Višegradu, za Mujicu se nameće ona stara “Neznanje je blaženstvo”.

BiH koju volimo

I za za kraj slike mladosti i nade. Nekoliko hiljade mladih iz svih gradova BiH i regiona okupilo se Tjentište u okviru trećeg omladinskog festivala „OK Fest“ na kojem su ove godine nastupili najpopularnije regionalne zvijezde.

Osim u muzičkom dijelu programa, uživali su i u pratećim sadržajima, raftingu Tarom planinarenju, šetnji atraktivnim destinacijama Sutjeske, gledanju filmova pod otvorenim nebom. Bilo je lijepo, mladalački i ponoviće se, poručuli su organizatori.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.