Svi, za istim stolom u Parizu - potvrdili su - budućnost zemalja Zapadnog Balkana je u Evropskoj uniji.
To je još izvjesnije nakon referenduma u Velikoj Britaniji, ali i sigurnosnih izazova i terorističkih napada.
Ali ne samo to. Potpisana Deklaracija zemalja Zapadnog Balkana garantuje regionalnu saradnju i predviđa transportne, energetske, planove za olakšavanje trgovine, pitanja mladih.
Bosna i Hercegovina zna koje reforme treba ispuniti i koji su dogovori na čekanju. No, nakon što se delegacije vrate sa samita ili službenih putovanja – praksa nerijetko pokaže da je zastoj na istom mjestu.
“Ostavimo po strani bilo kakve političke nesuglasice, novo repozicioniranje na političkoj sceni, napravimo taj korak da ekonomski jačamo vladavinu prava, a i relaksiraćemo situaciju u smislu dijaloga u Evropskoj uniji da dobijemo upitnik i onda ćemo u tom smislu naravno biti sposobni da kompromisa kao najvažnijih instrumenata dogovora unutar BiH”, istakao je Denis Zvizdić, predsjedavajući Savjeta ministara BiH.
Igor Crnadak, ministar spoljnih poslova kaže: “Postoji uprkos jednoj vrsti političkoj zastoja u posljednje vrijeme i dalje veliki optimizam i dosta dobar odnos prema nama. Ne treba to uzeti zdravo za gotovo nego trebamo pokušati da nađemo rješenje za ove dvije stvari koje su prve pred nama, a to je adaptacija SSP-a i mehanizam koordinacije”.
Na stolu su i nove potencijalne investicije – iz oblasti transporta i energetske efikasnosti.
Federica Mogherini, Visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i sigurnost pojašnjava: “Mi radimo na dnevnoj bazi sa svima i pojedinačno da naprave korak dalje ka evropskoj integraciji zapadnog Balkana. To je veoma važno za mir i stabilnost, ali posebno za bezbjednost građana Evropske unije”.
Ako je na samitu u Parizu potvrđena budućnost zemalja Zapadnog Blakana u Evropskoj uniji onda je to i nedvosmislena poruka političkim elitama u Bosni i Hercegovini da tim putem krenu odlučnije i ozbiljnije.
Na stolu je puno toga što čeka dogovor i potpis – mehanizam koordinacije, adaptacija SSP-a, ekonomske reforme. Posebno jer se bliži 18. juli – zasijedanje Vijeća za spoljne poslove Unije i razmatranje bh. aplikacije za članstvo.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.