"Važno je da Srbija prati ono što Hrvatska govori naspram genocida u Srebrenici. Kada dođe do takvih stavova i riječi, odnosi BiH i Srbije će napredovati", kazao je za N1 Sadik Ahmetović predsjednik Upravnog odbora Memorijalnog centra Srebrenica – Potočari i potpredsjednik Organizacionog odbora obilježavanja godišnjice.
Ahmetović je u regionalnoj temi jutarnjeg programa N1 televizije kazao da u odnosu na prethodne godine nema velikih promjena kada je u pitanju komemoracija te da se radi se o ustaljenom programu.
Dosta burne reakcije izazvala je odluka Majki Srebrenice da se negatorima genocida 11. jula zabrani ulazak u Potočare.
“To je odluka OO koja je donesena na prvoj sjednici prije mjesec i po. Imamo informacije da će doći skoro svi ambasadori u BiH, dio evropskih parlamentaraca, delegacija iz regiona i ministar vanjskih poslova Turske Cavusoglu će biti prisutan. Sama odluka OO koja je izazvala reakcije, nikome nismo rekli da ne dolazi u Potočare, nikome imenom i prezimenom. Zašto se podigla velika galama, ne znam. Oni koji negiraju imali su vremena da se odrede naspram onoga što je presuda Međunarodnog suda u Haagu donijela“, rekao je Ahmetović.
Ove godine 127 žrtava naći će svoj smiraj u Potočarima.
“Skeletni ostaci se pronalaze na više lokacija. Naša procjena je da oko 2.000 tijela treba pronaći i identifikovati. Teško je napraviti pravu procjenu jer se tijela nalaze u primarnim i više sekunardnih masovnih grobnica.”
Mnogi zamjeraju što se o Srebrenici govori samo dok je godišnjica.
“Srebrenica je lijepi, najljepši grad u BiH. Srebrenica ima svoj identitet, grad u kojem su ljudi živjeli dobro i prije rata. Srebrenica živi život dobrih, solidnih, odnosa. Srebrenica nema problema u školama, kada se odvoji problem s jezikom. Srebreničani ne prave probleme, imaju svoje KUD, svoj fudbalski klub gdje igraju i Bošnjaci i Srbi, nema podjeljenih kafića. Izgrađeni život u Srebrenici je uznapredovao. Nema adekvatne podrške i morala je biti sistemska. Moglo se napraviti više, ali se mora živjeti i boriti da se unaprijedi život u Srebrenici“, dodao je Ahmetović.
Ahmetović je naglasio da svi problemi, koji dolaze iz političkih centara, unese turbulencije, ali da u principu nemaju posljedice na život građana Srebrenice.
“Sve turbulencije, sve posljednjih dana što smo čuli, govori da je Srebrenica mjesto koje mora biti adekvatno i pravedno riješeno. Odnosi u BiH, te odnosi BiH i Srbije, mogu uznapredovati ako se ima pravedan odnos prema Srebrenici.“
Vrlo često smo svjedoci da se Srebrenica koristi za politička potkusurivanja.
Boris Tadić bio na obilježavanju 10 godina i uputio izvinjenje. Prošle godine premijer Srbije, Aleksandar Vučić je prisustvovao komemoraciji. Zar Srbija nije pokazala spremnost da se pokloni žrtvama Srebrenice, bilo je pitanje iz beogradskog studija.
“Razgovarao sam tada sa Tadićem u Beogradu i Potočarima. U tom trenutku Tadić je napravio više koraka nego što Vučić čini u prethodnih 10 godina. Rezolucija, hapšenje ratnih zločinaca su koraci ka uspostavljanju dobrih odnosa dvije zemlje. Nakon toga je bilo potrebno da se odnosi poprave, a vrijeme je da se konačno iz usta nekoga od zvaničnika Srbije izrekne istina koja je rečena u presudi Međunarodnog suda u Haagu”, istakao je Ahmetović.
On se dotakao i prošlogodišnjeg incidenta kada je napadnut Vučić.
“To je bio revolt građana, po onome što sam vidio, a izazvan je prethodnim izjavama Vučića koje su vezane za Rezoluciju u Vijeću sigurnosti i hapšenje Nasera Orića u Švicarskoj. Reakcija građana je bila spontana i mislim da to nisu učinili građani Srebrenice.”
Ahmetović je naglasio da je težnja bila da iz Potočara distancira politika i politički govori.
“Primjer odnosa Srbije i Hrvatske prema Srebrenice, a tiče se pogleda mišljenja i izrečenog, izjave iz Hrvatske su pocrtavale pravu istinu o zločinu genocida u Srebrenice. Kolinda Grabar Kitarović je mogla slobodno i komotno hodati bez pratnje i siguran sam da je dala pečat susretu s majkama u Srebrenici. Važno je da Srbija prati ono što Hrvatska govori naspram genocida u Srebrenici. Kada dođe do takvih stavova i riječi, odnosi BiH i Srbije će napredovati“, kazao je Sadik Ahmetović.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.