Na adresu Ustavnog suda Bosne i Hercegovine stigla su tri nova zahtjeva. Namjera je ista - da se stavi van snage odluka o raspisivanju referenduma u Republici Srpskoj.
Apelaciju, koju potpisuje i Bakir Izetbegović, Sud će razmatrati po hitnom postupku. U septembru će biti razmatrana i žalba Narodne skupštine Republike Srpske da odluku o neustavnosti 9. januara.
Bakir Izetbegović u Zahtjevu traži da se prekine daljnje kršenje Ustava, zbog odluke Narodne skupštine Republike Srpske o raspisivanju referenduma. Također, predlaže mjeru zabrane održavanja referenduma, dok traje spor.
“S obzirom na neustavne aktivnosti nadležnih institucija entiteta RS, u kapacitetu člana Predsjedništva BiH, tražio sam da se iste stave van snage kako bi se izbjeglo daljnje kršenje Ustava BiH, izbjegla daljnja politička kriza, te stanje vratilo u ustavnost i legalitet. Nažalost, suprotna strana nije preduzela bilo kakve radnje u cilju mirnog rješavanja spora. Štaviše, suprtona strana preduzima daljnje radnje zbog čega se ovaj spor može riješiti jedino pred nadležnim Ustavnim sudom BiH”.
Iz Ustavnog suda nam je potvrđeno da je zahtjev primljen, ali i još dva istovjetna, koja su potpisali Šefik Džaferović i Safet Softić.
“Obzirom da svi zahtjevi sadrže i zahtjeve za donošenje privremene mjere
Ustavni sud Bosne i Hercegovine će ih razmatrati po hitnom postupku (član 25. Pravila Ustavnog suda BiH)”.
Banjaluka na sve odgovara konstatacijom da je posrijedi pokušaj razvlašćivanja Republike Srpske, koje je počelo zabranom simbola, a tendencija je, kaže premijerka Cvijanović, da se završi na osporavanju imena Republike Srpske.
“Hoću da kažem da su institucije RS spremna da odgovore. Ako na svaki takav napad budemo morali odgvoriti referendumom, mi ćemo to i učiniti”, kazala je Željka Cvijanović.
A kada je riječ o ranijem Izetbegovićevom Zahtjevu Narodnoj skupštini da povuče odluku o referendumu, Nedeljko Čubrilović je odgovorio kako će se prema njemu odnositi “kao i prema svakoj drugoj građanskoj inicijativi”.
Da li će se odluke Ustavnog suda BiH poštivati ili ne, ovisi i o političkoj klimi u kojoj je ona donesena. Klasični primjer je odluka iz 2006. godine, da su simboli Republike Srpske neustavni. Vlasti ovog entiteta promijenili su grb i himnu Republike Srpske, bez velikih političkih potresa. Međutim, prema evidenciji Ustavnog suda, više od 90 odluka nije ispoštovano, premda u Ustavu piše da su odluke Ustavnog suda BiH konačne i obveztujuće.
U nepoštivanju odluka Ustavnog suda mrtva je trka između Republike Srpske, Federacije BiH, kantona i državne razine vlasti.
U nekim primjerima, poput slučaja Mostar, odluku Ustavnog suda prekšrio je i sam Bakir Izetbegović, koji vrlo često upućuje apelicije tom Sudu. Iz ove institucije su nam rekli da nemaju mehanizam kojim će nekog sankcionirati, ali o tome obavještavaju Tužiteljstvo BiH.
No, državni tužitelji su, čini se, zauzeti nekim drugim stvarima, jer do sada, zbog kršenja Ustava, niko nije procesuiran.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.