Lazović o referendumu u RS: Ustavni sud BiH mora reagirati

Vijesti 25. aug 201610:36 > 10:38
N1

Gost regionalne teme Novog dana bio je Miro Lazović, predsjednik Skupštine RBiH u periodu 1992-1996. godine, koji je govorio o najavljenom referendumu u RS.

Član predsjedništva BiH Bakir Izetbegović jučer je uputio Ustavnom sudu BiH zahtjev za rješavanje ustavnopravnog spora sa entitetom Republika Srpska zbog odluke o raspisivanju entitetskog referenduma, a Lazović je o tome kazao: “Mislim da bi to moralo uroditi plodom, tim prije što je vlast RS pokazala da nepoštuje ustavne odluke i po hitnom zasijedanju bi Ustavni sud BiH morao reagirati i prekinuti ovu igru i agoniju koja se u kontinuitetu dešava od strane vlasti RS“.

Na pitanje kako retorika i kršenje Ustava utječe na glasačko tijelo je odgovorio: “Sigurno da utječe jer bh. građani su produkt političkih moćnika. Po meni je ovo pitanje izašlo iz pitanja političke ravni kada je NSRS donijela referendum. Ovo je sada pravno pitanje. Pozvao bih institucije sistema da reagiraju, odnosno Ustavni sud i Tužilaštvo BiH“.

O tome zašto Tužilaštvo BiH još uvijek nije reagovalo na kršenje Ustava je kazao: “Mislim da je glavni tužilac morao reagirati a očekujem i od Ustavnog suda da obavijesti glavnog tužioca da se ne poštuju odluke Ustavnog suda i po Ustavu Tužilaštvo bi moralo reagirati, odnosno da se pokrene krivični postupak protiv onih koji ne poštuju odluke“.

Lazović je govorio i o Dejtonu te kazao kako smatra da nismo dobili dovršenu građevinu iz njega.

“Mislim da smo iz Dejtona dobili nedovršenu građevinu BiH čija konstrukcija podrhtava posljednjih 20 godina i Holbrooke nam je rekao na naše primjedbe na njega da ćemo morati najmanje 15 godina živjeti tako i da će doći vrijeme kad će se morati mijenjati”, istakao je.

O tome kako nas gleda međunarodna zajednica je kazao kako se ne snalaze u potpunosti u svemu “jer je prepustila da sva krupna politička pitanja koja su sporna da ih rješavaju domaće snage, a domaći političari nisu to u stanju“.

Sadik Ahmetović je najavio zahtjev za otcjepljenjem Srebrenice od RS, ako dođe do referenduma.

Svi imaju pravo na referendum, a ovdje se negira referendumsko pitanje jer je njega Ustavni sud označio neprihvatljivim. Niko nije protiv referenduma bez obzira gdje se održao. Realno je bilo da će iz Srebrenice doći do toga“, kazao je.

O tome da li je moguće da stvari izmaknu kontroli je komentarisao: “Stvari neće izmaći kontroli jer je ovo sada sve na verbalnom nivou, no trebali bi se poštovati mehanizmi kroz promptnu i jasnu podršku vlasti iz Srbije. Mislim da se demagoška retorika mora promijeniti. Trebaju se institucije BiH poštovati ako se žele graditi iskreni odnosi sa BiH. Mislim da je Hrvatska rekla da se neće miješati i da poštuje Ustav BiH“.

Rekao je i da nema problema unutar građana BiH, iako političari “siju sjeme problema”. “Iako se stvara slika stalnih nesporazuma, to je ipak u političkoj sferi”, kazao je.

Na pitanje šta ako ipak bude proveden referendum je rekao: “Moraće reagirati Ustavni sud koji će obavijesti Tužilaštvo BiH koje bi moralo procesuirati sve one vinovnike koji ne poštuju odluke Ustavnog suda“.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.