Peta sjednica Komisije za provođenje referenduma u Republici Srpskoj o 9. januaru, kao danu tog bh.entiteta, bit će održana sutra u Banjoj Luci.
Srpski predstavnici vlasti RS-a i dalje tvrde da je neophodno održati referendum, iako su najavili i izmjene Zakona o praznicima da bi se sporni Dan RS-a prilagodio, što je i zatraženo u odluci Ustavnog suda BiH još prošle godine.
To prilagođavanje, po najavama iz RS-a, moglo bi da bude na način da se ukine obaveznost obilježavanja Dana RS-a za sve one koji ne mogu da se identifikuju s tim praznikom.
Iz Narodne skupštine RS-a su ranije Ustavnom sudu BiH uputili zahtjev za preispitivanje odluke o 9. januaru, koji će ta pravosudna institucija razmatrati 17. septembra na plenarnoj sjednici.
I visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko nedavno je istakao da postoje načini da se situacija u vezi s referendumom o Danu RS-a riješi putem zakonskih procedura i postojećeg ustavnog okvira BiH.
“Stavovi međunarodne zajednice su o ovom pitanju dobro poznati – apeliramo na RS da ne održi referendum“, naglasio je Inzko, dodajući da su odluke Ustavnog suda obavezujuće i konačne, te da “nikakav referendum ne može promijeniti tu činjenicu”.
I zvanični Beograd ne podržava referendum u RS-u, protiv kojeg su i bošnjački predstavnici vlasti.
Prošle sedmice Apelaciono vijeće Suda BiH odbacilo je kao nedopuštenu žalbu Komisije za provođenje referenduma u RS-a na Odluku Centralne izborne komisije (CIK) BiH, kojim je odlučeno da se odbije zahtjev za ustupanje Centralnog biračkog spiska za provođenje referenduma u RS-u.
Sud je, odlučujući o ovom pitanju, našao da ne postoje procesno pravni uvjeti za meritorno rješavanje žalbe, jer Komisija za provođenje referenduma RS-a nije ovlaštena za podnošenje žalbe u konkretnom slučaju.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.