Karan: Referendumska glasačka mjesta kao na izborima

Vijesti 19. sep 201613:13 > 13:13
N1

U Banjaluci je danas održana sjednica Republičke komisije za sprovođenje referenduma o 9. januaru, Danu Republike Srpske koji je Ustavni sud Bosne i Hercegovine proglasio neustavnim i donio odluku kojom se zabranjuje održavanje referenduma u tom bh. entitetu.

Narodna skupština RS je 15. jula usvojila odluku o raspisivanju referenduma Danu Republike 25. septembra i imenovala komisiju za njegovo provođenje. U “Službenom glasniku Republike Srpske” od 12. avgusta objavljena je odluka Narodne skupštine Srpske o raspisivanju republičkog referenduma o 9. januaru kao Danu Republike, čime je ona i zvanično stupila na snagu.

Predsjednik Republičke komisije za sprovođenje referenduma o Danu Republike Srpske Siniša Karan kazao je na današnjoj pre-konferenciji da je Komisija analizirala sve dosadšnje aktivnosti na sprovođenju referenduma. 

“Kako smo ranije najavljivali, naš cilj je bio da do 20. septembra sve općine dobiju glasački materijal. Sa sutrašnjim danom kompletan glasački materijal će biti u svim gradskim i općinskim komisijama. Konstatujem da se rad Komisije odvija po utvrđenom planu”, kazao je Karan.

On je dodao da je Zakon o referendumu u RS  naslonjen na sve principe izbornog zakonodavstva.

“Sud BiH i Centralna izborna komisija smatraju da nismo dio izbornog zakonodavstva. Besplatnom SMS porukom obavještavamo građane gdje će glasati. Građani će glasati na istim glasačkim mjestima na kojima su do sada glasali na izborima, osim u nekoliko opština. Građani koji se ne budu našli na glasačkom spisku moći će da glasaju, ali na nepotvrđenom glasačkom listiću”, dodao je on.

Kako je kazao, Republička komisija je stručno i tehničko tijelo NSRS koja je počela da radi onoga trenutka kada je Odluka o referendumu postala pravosnažna i objavljena u Službenom glasniku.

“Nema formalno-pravnih dirketnih odrednica prema Uetavnom sudu BiH i njihovim odlukama. Ustavna praksa implementacije ovakvih odluka ne postoji na našim prostorima”, poručio je predsjednik Republičke komisije za sprovođenje referenduma o Danu Republike Srpske Siniša Karan.

Ustavni sud Bosne i Hercegovine donio je odluku kojom se zabranjuje održavanje referenduma u Republici Srpskoj. Sud je istovremeno odbio zahtjev Narodne skupštine RS da preispita svoju raniju odluku o neustavnosti 9. januara kao Dana Republike Srpske.

Ustavni sud BiH je 26. novembra 2015. godine naložio Narodnoj skupštini RS da promijeni Zakon o praznicima u dijelu koji se odnosi na proslavu Dana RS 9. januara, ukazujući da je obilježavanje Dana RS tog dana neustavno i diskriminatorsko po građane RS koji nisu Srbi.

Odlučujući o zahtjevu bošnjačkog člana Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića i još nekoliko bošnjačkih poslanika u Parlamentu BiH da donese privremenu mjeru zabrane održavanja referenduma, Ustavni sud je saopštio da je donio “privremenu mjeru kojom se privremeno obustavlja odluka o raspisivanju republičkog referenduma”.

U obrazloženju ovakve odluke, Ustavni sud je naveo da “postoji dovoljno razloga koji ukazuju na to da bi sprovođenje referenduma, prije nego što Ustavni sud odluči o zahtjevima koji su podneseni u konkretnom slučaju, imalo ozbiljne i trajno štetne posljedice” kako na izvršenje ranije odluke ovog suda, tako i na ustavni poredak BiH.

Ustavni sud je ocijenio da je u interesu svih strana u ovom postupku zaštita ustavnog poretka i stabilnosti BiH.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.