Jadranski forum mladih: Kako zadržati, a ne tjerati mlade

Vijesti 23. sep 201617:40 > 19:26
N1

U otvorenom dijalogu kroz četiri sesije panelisti iz nekoliko zemalja i raznolikih zanimanja o problemima mladih učestvovali su na konferenciji Jadranski forum mladih. Paralelno sa istraživanjima koji pokazuju da bi 20 posto mladih napustilo Bosnu i Hercegovinu, cilj foruma je definisati preporuke za bolje okruženje.

Rodna Bosna i Hercegovina, Švedska i opet BiH – životni je i poslovni put Vernise Rejhan. Svoju uspješnu poslovnu priču ispričala je kao panelista Jadranskog foruma mladih. Iz daleke Švedske sa svojim je kolegama donijela biznis ideje.

Firma je Švedska, bavi se sa IT uslugama koja je ovdje otvorila svoju filijalu i ima deset uposlenih programera koji žive i rade u BiH – Bosanaca i Hercegovaca, znači otvorila je poslovne prilike”, kazala je Vernisa Rejhan iz “APU Mreže” Švedska.

Više od 60 posto mladih u BiH je nezaposleno. Samo u prošloj godini zemlju je napustilo više od 80 hiljada osoba.

Ona najjača radna snaga, najpotentniji dio stanovništva koji ovu državu treba da pokrene je nakon svog sekundarnoog ili tercijarnog obrazovanja otišao. Te statistike će nam pokazati da ćemo za 5-10 godina postati država koja ima najdominantniju populaciju starosti iznad 50 godina”, komentarisao je Amer Osmić sa Fakulteta političkih nauka Sarajevo.

Sada u ovom momentu na fakultetima u Bosni i Hergovini, ali ne samo u BiH, nego i u regionu, školujemo jednu cijelu generaciju ljudi koji kada završe te fekultete njihove profesije za koje smo se obrazovali biće na pragu izumiranja”, istakao je genetičar Damir Marjanović.

Stvoriti bolji sistem i okruženje proces je na kojem radimo i putem ovog Foruma, kazao je predsjednik Jadranskog savjeta.

To su stvari koje neće moći da se mijenjaju preko noći, ali barem treba podići svjesnost toga da je to problem, a ne kad bude već kasno i kad ovo postane zemlja staraca. Svi ovi sposobni mladi su otišli vani i teško će da se vrate dok ne vide perspektivu. Tu moramo svi, a ne samo političari, biti svjesni da je to nešto od čega zavisi budućnost ove zemlje”, kazao je Marko Voljč, predsjednik Jadranskog savjeta.

Putem Skypea na pitanje da li bi se vratila u Bosnu u Hercegovinu, naučnica Selma Marić sa Karolinskog instituta u Švedskoj, kazala je da ne planira ukoliko joj BiH ne može priuštiti nuklearni reaktor.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.