Haos u komunikaciji u vrhu policijsko-bezbjednosnog aparata

Vijesti 13. okt 201611:41 > 13:08
N1

Ministar sigurnosti Bosne i Hercegovine Dragan Mektić jutros je kazao da je bjegunac Sanjin Sefić uhapšen na području Prijepolja, da bi se uskoro u medijima pojavila informacija koju je plasirao direktor Direkcije za koordinaciju policijskih tijela BiH Mirsad Vilić da je srbijanska policija intervenisala u Novom Sadu.

Tamo je i uhapsila osumnjičenog za ubistvo dvije studentice u Sarajevu .

Vijest da je hapšenje ipak izvedeno na području Novog Sada kasnije je potvrđena i iz Višeg suda u ovom gradu gdje je Sefić i saslušan. Nakon saslušanja, njemu je određen ekstradicioni pritvor koji može trajati maksimalno dva mjeseca.

Ovaj primjer je slika i prilika koordinacije, komunikacije i odnosa u vrhu policijsko-bezbjedonosne strukture u BiH. Dok ministar tvrdi jedno – pogrešno, Direkcija za koordinaciju policijskih tijela saopćila je drugo – korektno. Posljedica? Širenje dezinformacija i zbunjena javnost. Nije to puki šum u komunikaciji, to je direktan primjer nekoordinacije u kojoj se ne zna ko je kome naređeni i ko je dužan da takvu informaciju korektno prenesi javnosti. Mirsad Vilić, prvi čovjek direkcije za koordinaciju policijskih tijela je znao nešto što je državnom ministru bilo nepoznato.

Dok su policijske službe susjedne države hapsile bjegunca, dok su po raspisivanju međunarodne potjernice za uspješnu akciju tamošnje policije bilo potrebna dva ili tri sata, MUP Srbije je hapsio, dakle radio posao.

Slučaj Sanjin Sefić potvrdio je sve one brojne slabosti ovdašnjih sigurnosno-bezjbedonosnih struktura u kojima se ne zna ”ko kosi, a ko vodu nosi”.

I ne prvi put, čak i u ovom slučaju. Sanjin Sefić je, podsjećamo, državnu granicu Bosne i Hercegovine sa Srbijom prešao osam sati nakon što je skrivio saobraćajni udes sa smrtnim posljedicama, nakon što je na pješačkom prelazu vozeći svoj automobil oborio dvije studentice koje su od posljedica povreda smrtno stradale.

Prešao je granicu iako je je Granična policija bila obaviještena i upozorena na mogućnost bijega. U državi u kojoj su policijske agencije svoj posao odradile katastrofalno, najmanje što javnost može tražiti je nečija odgovornost. Jer za ono što se desilo u protekla tri dana, neko će morati snositi posljedice. Ovdje se ne zna ko pije, ali je savršeno jasno ko plaća. Ljudi, svojim životima.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.