Ademović: Ove sedmice odluka Suda o žalbama za Srebrenicu

Vijesti 25. okt 201609:20 > 09:21
N1

Gost Novog dana bio je advokat Nedim Ademović s kojim smo razgovarali o izbornom procesu u BiH, neregularnostima izbora i povjerenju u pravosuđe.

Ademović je u ime svoga klijenta Ćamila Durakovića podnio dvije žalbe CIK-u.

Izborni zakon BiH je vrlo jasan po tom pitanju. Političke stranke i kandidati koji su učestvovali u izborima imaju mogućnost da se obrate najvišem sudu, odnosno Sudu BiH ukoliko tvrde da je došlo do neregularnosti koje se ne mogu ispraviti ponovnim brojanjem listića. Nažalost, kada smo dobili odluku CIK-a o objavljivanju izbornih rezultata, uvidjeli smo da je CIK napravio strašan previd. Žalba Sudu BiH se upućuje administrativno a CIK treba da je registruje i da je uputi na sudsku kontrolu, što se nije dogodilo“, komentarisao je Ademović žalbe CIK-u.

Žalba koja je upućena preko CIK-a Apelacionom vijeću Suda BiH zaustavljena je u CIK-u, a Ademović je to prokomentarisao kao opstrukciju.

Izborni zakon predviđa da Sud BiH mora u roku od 3 dana odlučiti o toj žalbi, međutim poslije dva dana smo dobili informaciju da žalba nije upućena i da se vodi žustra rasprava u CIK-u i članovi su pokušavali da pravnim inžinjeringom spriječe žalbu kako bi Sud BiH bio zaobiđen i kako se ne bi mogao suočiti sa argumentima koje smo donijeli. To je protivno principima pravne države. Ovi izbori su pokazali da postoje veliki problemi sa CIK-om“, kazao je.

O tome da li je neproslijeđivanje žalbe Sudu BiH krivično djelo, Ademović je rekao: “CIK je načinila štetu na način da je onemogućila Sudu da radi svoj posao i da preispita sve slučajeve uključujući i srebrenički slučaj“.

Na pitanje kada očekuje presudu i kakva su njegova očekivanja od Suda BiH u ovom postupku je odgovorio: “Mi smo se suočili s činjenicom da je CIK umjesto odmah, tek poslije 6 dana uputio žalbu Sudu BiH. Odnosno, to se desilo tek jučer, a čak smo razmišljali i krivičnu prijavu protiv članova CIK-a da podnesemo. Sud BiH mora u roku od tri dana odlučiti, tako da očekujemo da ćemo možda u četvrtak dobiti obrazloženje“.

O tome koji su dokazi u pitanju je istakao: “Mi smo prije svega obrazložili da je upad specijalne policije u Srebrenicu dva dana nakon izbora i 20-satno kidnapovanje izbornog materijala neprihvatljivo iz razloga jer je predsjednik RS rekao da je on poslao jedinice, a on nema pravo da to učini. Uporediću taj slučaj sa incidentom u Stocu. U Stocu se desio incident koji je definisan kao nasilje – došlo je do tuče, nakon čega se desio prekid izbornog procesa. Međutim, i u Srebrenici se desilo nasilje – kada uđe policija koja je nelegitimna i to je vrsta nasilja. Niko ne zna šta se desilo i da li je materijal kontaminiran ili ne, no znamo da je to nešto što je neprihvatljivo. Drugi razlog je što je dijaspora onemogućena da glasa. CIK je donijela pravilnik gdje prihvata da poštu iz dijaspore, odnosno glasove, prima 48 sati nakon izbora. Međutim, poznato je da pošta iz naprimjer Skandinavije, Amerike, stiže u roku od 3 do 5 dana. Imamo i dokaze da je dopušteno da ogroman broj glasača glasa bez validnih dokumentata u Srebrenici“.

Naglasio je i da smatra da je sastavni dio jednog demokratskog izbornog procesa Sud i da bi se trebao suočiti sa navodima o nepravilnostima izbora te kroz svoje odluke ispraviti neregularnosti i dati legitimitet izborima.

“Sud BiH je deinstitucionaliziran u ovom slučaju”, kazao je.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.