Izetbegović sa Stoltenbergom: Pojačati saradnju BiH i NATO-a

Vijesti 09. nov 201611:52 > 11:58
NATO

Generalni sekretar NATO-a, Jens Stoltenberg i predsjednik Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović održali su zajedničku press konferenciju, na kojoj je istaknuto da je BiH važan član NATO-a.

“Bosna i Hercegovina je kandidat za NATO i naš partner godinama unazad. Vaša zemlja doprinosi generalnoj sigurnosti, i otvorena je za regionalni dialog i saradnju. Također, aktivna je u NATO misijama u Afganistanu”, kazao je Stoltenberg.

On je istakao da je NATO odlučan u održavanju stabilnosti na Zapadnom Balkanu, a na današnjem sastanku bilo je i govora o aspektima odbrane i poboljšanju sigurnosnog sektora.

“Puna integracija euroatlantskoj porodici zahtijeva vrijeme i napor. Ali je vrijedno toga. Aktivacija članstva BiH u NATO-u ostaje važno pitanje, također je korak u reformskoj agendi. NATO je spreman da aktivira Akcioni plan članstva, a BiH mora nastaviti sa naporima u tom pravcu”, izjavio je.

Također, Stoltenberg je kazao da želi vidjeti napredak BiH u pogledima odbrane države, što uključuje modernizaciju Oružanih snaga BiH, ali je dodao da BiH ima neophodne alate da se priključi NATO savezu.

Stoltenberg je i čestitao Donaldu Trumpu na pobjedi, te je kazao da se raduje da će sarađivati s njim tokom trajanja predsjedničkog mandata.

Izetbegović se pridružio čestitkama Trumpu u uvodnim riječima na zajedničkoj press konferenciji kazavši:

“Želim mu da na najbolji način vodi SAD. Nadam se nastavku dobre saradnje između SAD i BiH. Oni su podržavali BiH u ostvarenju mira, stabilizacije i na našem putu ka članstvu u NATO-u”.

“Danas smo imali jedan sadržajan sastanak, gdje smo podcrtali neke činjenice. BiH je izvršila uknjiženje vojne imovine u FBiH, prve lokacije u RS. To više nije političko pitanje – nego pitanje vladavine prava. Sada se radi na prikupljanju papira, i odluka suda”, kazao je Izetbegović.

On je istakao da su Oružane snage BiH u posjedu tih dokumenata, a slično je i sa dokumentima Pregled odbrane – što je ključno za aktivaciju MAP-a.

“Usaglasili smo pet poglavlja, dali smo instrukcije Ministarstvu odbrane, i očekujemo da će to biti gotovo do kraja mjeseca. NATO mora imati u vidu da se u BiH dešavaju negativni procesi, mora poslati snažnu poruku onima koji koče napredak BiH, da se snažno kreće ka NATO-u i EU, a u narednim mjesecima nadam se pomaku”, dodao je.

Izetbegović je predložio da NATO sarađuje sa cijelim regionom – odnosno da se razviju mehanizmi saradnje i razmjene informacija sa regijom. To je prema njegovim riječima potrebno na manjem broju oblasti, a dobro bi bilo formirati institucionalni oblik saradnje.

To bi uključivalo poseban partnerski aranžman regije i NATO-a, vojnu podršku civilnim vlastima u borbi protiv terorizma, nasilnog radikalizma, ali i podrška kod prirodnih katastrofa.

Za kraj, Izetbegović je još jednom naglasio: “Spriječiti jačanje snaga koje su protiv EU puta i NATO puta BiH”.