Koliko zarađuje direktor Kliničkog centra u Sarajevu?

Vijesti 10. nov 201611:47 > 12:25
Snapshot YouTube

Ured za reviziju institucija u Federaciji BiH objavio je izvještaj o finansijskoj reviziji Univerzitetskog kliničkog centra u Sarajevu (UKCS) za 2014. i 2015. godinu.

Troškovi plaća i ostalih ličnih primanja iskazani su 104.445.201 KM i u odnosu na 2014. godinu za koju su iskazani 100.773.391 KM, više su ostvareni za 3.971.810 KM. Navedeni troškovi čine 50,22% u 2015. godini, a u 2014. godini 50,33% ukupnih poslovnih rashoda.

U 2015. godini, najviša pojedinačno isplaćena mjesečna neto plaća iznosila je 9.091 KM, a najniža 345 KM, dok je prosječna neto plaća u KCUS-u isplaćena u 2015. godini iznosila 1.166 KM. U 2014. godini, najviša pojedinačno isplaćena mjesečna neto plaća iznosila je 7.586 KM, a najniža 343 KM, dok je prosječna neto plaća u KCUS-u isplaćena u 2014. godini iznosila 1.158 KM, uz napomenu da u navedene iznose nije uključen porez na dohodak. 

Plaće i naknade plaća regulisane su Pravilnikom o plaćama i drugim ličnim primanjima koja nemaju karakter plaće koji je donio Upravni odbor KCUS-a 20. jula 2015. godine. Do donošenja istog, u primjeni je bio Pravilnik o plaćama iz 2009. godine. Na navedene pravilnike saglasnost nije dao Sindikat, iako su isti dostavljeni Sindikatu.  

Direktor sa najvećom plaćom

Pravilnikom o plaćama, regulisano je da plaću generalnom direktoru, savjetnicima, pomoćnicima generalnog direktora, direktorima disciplina i glavnoj sestri KCUS-a utvrđuje Upravni odbor u skladu sa Kolektivnim ugovorom. 

Istom Odlukom je utvrđena visina plaće pomoćnicima generalnog direktora KCUS-a, direktora disciplina i glavnoj sestri u visini 4 (četiri) mjesečne prosječne plaće isplaćene u FBiH, a savjetnicima generalnog direktora KCUS-a u visini 3,5 (tri i po) prosječne plaće isplaćenih u FBiH u prethodna tri mjeseca, prema posljednjem objavljenom podatku Federalnog zavoda za statistiku, sa pripadajućim dodacima saglasno Kolektivnom ugovoru.

Plaća generalnog direktora uređena je i posebnim ugovorom – menadžerskim ugovorom, kojeg zaključuje predsjednik Upravnog odbora sa generalnim direktorom (menadžerom).

Dana 20.07.2015. godine, Upravni odbor je usvojio Pravilnik o radu. Do donošenja istog u primjeni je bio Pravilnik o radu iz 2010. godine. Uvidom u iste, nijedan nema saglasnost Sindikata. Novim Pravilnikom je regulisano pravo na plaćeno odsustvo u trajanju od 7 (sedam) radnih dana u jednoj kalendarskoj godini za zadovoljavanje ličnih potreba zaposlenika. Istim članom je takođe regulisano pravo zaposlenika na plaćeno odsustvo u sljedećim uslovima: za polaganje specijalističkog ispita 30 dana, izradu magistarskog rada ili doktorske disertacije 30 dana, stručno usavršavanje u zemlji 30 dana i za stručno usavršavanje u inostranstvu u trajanju od 90 dana.

Plaćeno odsustva

Pravo na plaćeno odsustvo za navedene namjene nije u skladu sa članom 26. Kolektivnog ugovora, kojim je definisano pravo na neplaćeno odsustvo za navedene namjene, osim prava na obrazovanje, prekvalifikaciju i stručno usavršavanje na koje se upućuje zaposlenik od strane poslodavca, kada mu pripada pravo na naknadu plaće kada ne radi, a u visini plaće koju bi ostvario da je radio, u skladu sa članom 50. Kolektivnog ugovora. Izmjenama i dopunama Pravilnika o radu koje je donio Upravni odbor 18.04.2016. godine, izvršeno je usaglašavanje odredbi člana 58. Pravilnika o radu sa odredbama člana 26. Kolektivnog ugovora.

Na osnovu dostavljenog pregleda, 53 zaposlenika su koristila plaćeno odsustvo u 2014. i 2015. godini za slijedeće namjene: polaganje specijalističkog ispita (20 zaposlenika), izradu doktorske disertacije (11 zaposlenika), magistarskog rada (8 zaposlenika), edukaciju u inostranstvu (13 zaposlenika), te plaćeno odsustvo koje je koristio zaposlenik koji je bio medicinska pratnja nogometne reprezentacije BiH na Svjetskom prvenstvu „A“ reprezentacije. Za vrijeme korištenja plaćenog odsustva, zaposlenici su imali pravo na naknadu plaće i druga prava po osnovu rada.

Prema prezentiranoj dokumentaciji, odobrenje plaćenog odsustva za edukaciju u inostranstvu daje Generalni direktor donošenjem odluke, po prethodno pribavljenom mišljenju Instituta KCUS-a za naučnoistraživački rad, kojem zaposlenik podnosi zahtjev za stručno usavršavanje i edukaciju, a po prethodno dobivenom zahtjevu iz zdravstvene ustanove u inostranstvu gdje će se vršiti edukacija.

“Obzirom na neusklađenost Pravilnika o radu sa Kolektivnim ugovorom, mišljenja smo da su neosnovane isplate za navedene namjene, osim isplata za edukaciju, koje su propisane Kolektivnim ugovorom”, navode revizori.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.