Sudski vještak saobraćajne struke, ekspert iz oblasti cestovnog saobraćaja sa UN-ovom licencom, Ševal Kovačević za N1 komentarisao je odluku Operativnog štaba Vlade KS zbog zagađenja zraka.
Podsjećamo, doneseno je niz mjera – ali ona najdikutabilnija je vezana za par/nepar registracijske tablice.
“Ovo je veoma diskutabilno. Zagađenje se ne dešava iznenada, kao nepredvidljiva opasnost. Ovo je proces koji godinama traje. Bilo je ovoga prošle godine, a ove godine je bilo dosta vremena kada se krenulo s istim problemom da se uvede pripravnost”, kazao je na početku.
On tvrdi da je KS potreban analitički pristup, koji će obuhvatiti obim saobraćaja.
“Da vidimo šta imamo u gradu, koja je kategorija vozila, starost, da vidimo kakav nam je saobraćaj koji ide kroz grad. Mora se prićii kazati: Imamo starjih vozila, bez katalizatora, po 30 godina starih. Moramo u restrikciju, i njih ne možemo svaki dan zabraniti”, ocijenio je Kovačević.
“Šta ćemo sa stranim registracijama, sa diplomatskim vozilima? Imamo masu novih vozila koja nikako ne zagađuju okolinu, koja su EKO 4, 5 ili više. S kojim razlogom njima zabraniti kretanje”.
Uz sve to, navodi Kovačević – praznik je, najveći katolički – Božić, te tvrdi: “Ova restrikcija ima djelimično opravdanje”.
“Vidimo posljedice svega, ali i političke posljedice. Kako ljudima koji se vraćaju s vikendica reći da ne mogu ući u grad? Kako objasniti ljudima sa padinskih dijelova grada, kojima gradski saobraćaj nije na dohvat ruke”.
On smatra da je previše nepoznanica na snazi, ali da je nakon tolikog vremena – odluka je nerazumna. Kovačević je ocijenio da su dva ministarstva odgovorna.
Ko je odgovoran?
“Ministarstvo za prostorno uređenje KS i ministarstvo saobraćaja. Uzeli su da vrše vlast, a da li to znaju? Da li su stručno to da rade?”, pitao je Ševal Kovačević, ekspert iz oblasti cestovnog saobraćaja.
Tvrdi da nema smisla samo vladu okrivljivati, jer je možda premijer KS, Elmedin Konaković ishitreno potpisao – “pa će sve po njegovoj glavi”.
“Polazim od toga da neko ko uzima novac u vlasti kao stručnjak, da treba da krene od faktičke situacije i stanja. Sarajevo je u kotlini, ugroženo je provjetravanje gradnjom prema Zapadu. Nema strujanja zraka. Spuštanje i dizanje staklenog zvona iznad Sarajeva je čudno. Sve se svodi da treba umanjiti proizvodnju štetnih čestica”.
Kako to uraditi?
“Ložišta su sumnjivog kvaliteta, ugalj je pun sumpora. Ovdje treba razmišljati koliko je drastično da se ukine loženje uglja u gradu. U zimu da se uvede subvencija struje, da se koristi i vidi situacija sa plinom”, ocijenio je.
Što se tiče motornih vozila u gradu – njima se mora prići analitički.
“Imamo 132.000 vozila, moramo vidjeti kakva su. Koliko ih je po EKO 4,5 ili višim standardima, a koliko po standardu 2. Ko zagađuje? Da se ne uzmu totalna prava, ipak je to naša sirotinja”.
Ševal Kovačević tvrdi da nakon svega ovoga treba reći koliko je odluka par/nepar vrijedna. “Kada sve ovo redukujemo, i ukolonimo – koliko će to dati efekta zdravlju. Ne smijemo ići ‘kome nogu, kome ruku. Par/nepar nema smisla, jer treba imati pripremljen plan”.
Za kraj, Kovačević je citirao knjigu u kojoj stoji: “Ne radi, ne govori bez razmišljanja. Ako se ovako ako se bude radilo, oni koji su uzeli vlast morati biti smijenjeni”, kazao je na koncu razgovora za N1.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.