Pandurević: Referendum o otcjepljenju bi vodio u nestanak RS

Vijesti 02. feb 201720:17 > 20:46
N1

Američke sankcije su uticale na Milorada Dodika koji polako "spušta loptu", kazala je za N1 Aleksandra Pandurević, potpredsjednica Srpske demokratske stranke i zastupnica u Zastupničkom domu Parlamenta BiH.

Pandurević je gostovala u emisiji Dan uživo gdje je govorila o referendumu o otcjepljenju RS-a, sankcijama Dodiku, političkoj situaciji, ali i “hrvatskom pitanju” i formiranju “trećeg entiteta”.

Kako komentarišete trenutnu političku situaciju u BiH?

Jako je teška situacija. Većina vodećih političara se odlučila na jednu jalovu politiku, politiku guranja prsta u oko drugom i to ne donosi ništa dobro nikome. Zemlju vode u jednom pogrešnom pravcu.

Kakav je Vaš stav u vezi američkih sankcije Miloradu Dodiku?

Ne podržavam sankcije bilo kome. Osnovni demokratski standardi su da birači su ti koji trebaju da sankcionišu. Treba istaći da su sankcije usmjerene samo Dodiku, nisu RS-u ili građanima. Vidjeli smo da Dodik nakon sankcija spušta lopticu, postao je kooperativan. Dobila sam informaciju da su novinari BN-a nakon tri godine dobili akreditaciju da konačno uđu u Palatu predsjednika. Dodiku nije svejedno.

Predsjednik RS-a se povezao sa dvije partije Austrije i Francuske koje su uložile amandmane na rezoluciji o BiH i Srbiji, o čemu se radi?

Dodik, na žalost, ne može RS-u naći niti jednog prijatelja ili saveznika unutar Evrope koji vodi jednu umjerenu i odgovornu politiku, nego partnere nalazi i on se udružuje sa onakvima poput njega – to su izolacionisti i ekstremisti. Partnere je našao u Slobodarskoj partiji Austrije i Nacionalnom frontu Francuske. Možete li zamisliti kakva je to fina družina kada zagovaraju kraj proširenja Evropske
unije i tvrde da BiH i Srbija ne zaslužuju kandidatski status.

Vi ste pozvali SNSD da prestane huškati narod i voditi Republiku Srpsku u konflikt sa čitavim svijetom, samo da bi sačuvali vlast?

Dodik je prihvatio poziv i kazao je da on nikada nije pozivao na otcjepljenje. Iskreno, ja i vjerovatno više od 90 posto građana RS-a bi željeli samostalnu i nezavisnu Republiku Srpsku, ali da bi do toga došlo moramo naći podršku nekoga. U ovom momentu nemamo ni podršku Srbije, a ni ti Rusije koje su kazale da pružaju podršku Dejtonskom sporazumu. Ukoliko bi krenuli u takvu vrstu avanturizma bojim se da bi samo dobili po nosu. Sasvim su realni scenariji, koji su preko nekih dokumenata procurili u javnost, da bi u tom slučaju NATO ušao u Brčko i presjekao RS na dva dijela. Takav avanturizam bi doveo do kraja RS-a. Naš najveći nacionalni interes je da čuvamo status koji RS već ima.

Vaš stav o 3. entitetu u BiH?

Stav SDS-a i RS-a je da ne dolazi u obzir bilo kakvo pravljenje novih entiteta ili novo prekrajanje granica.

SDS priprema Deklaraciju o privrženosti Dejtonskom mirovnom sporazumu i ubrzanim evropskim integracijama koju će uputiti u Narodnu skupštinu Republike Srpske. O čemu se radi?

Ne smije nam se desiti da Srbija, koja grabi krupnim koracim, uđe u EU prije BiH. Zamislite da zid koji sada BiH ima sa Hrvatskom od hiljadu kilometara se još proširi ukoliko bi Srbija i Crna Gora ušle prije nas u EU. BiH bi tada ostala u nekoj vrsti geta. Imali bi ogromne, ne samo ekonomske, nego i političke
posljedice po unutrašnje odnose u BiH.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.