Samit u Sarajevu će poslati ključnu poruku da je razgovor i dijalog moguć, kazala je za N1 Aleksandra Joksimović iz Centra za vanjsku politiku.
BiH je danas u političkom fokusu Zapadnog Balkana. U Sarajevo su stigli premijeri zemalja Zapadnog Balkana, evropski komesar Johannes Hahn i ministar vanjskih poslova Italije. S druge strane u Neumu će na poziv člana Predsjedništva BiH Dragana Čovića boraviti hrvatska predsjednica Kolinda Grabar Kitarović.
Govoreći o samitu u Sarajevu Joksimović je kazala da on ima ozbiljan, simbolički karakter.
“Poslat će se poruka da postoji prostor za razgovor, diskusiju i mislim da će to biti ključna poruka. Cijeli region se nalazi u velikoj krizi. Razvoj događaja u Evropskoj uniji određuju i razvoje na Balkanu”, podsjetila je Joksimović i dodala:
“Vidjeli smo prvi pozitivan korak naprijed. Izbori u Holandiji su završeni određenim porazom negativnih populističkih snaga. Sada slijede izbori u Francuskoj i Njemačkoj i ovi će se izbori koristiti za redefinisanje Evropske unije”.
Zapadni Balkan i proces proširenja zemalja iz ove regije nisu u fokusu EU. Izbjegliča kriza, odnosi sa Rusijom, pitanje terorizma su glavni problemi EU i trenutno je proces proširenja stavljen u stranu, istakla je Joksimović.
Dodala je da pitanje ekonomije cijeli region vratio na narativ iz 90-ih, nacionalističke poruke su se vratile u politički dijalog jer elite nisu imale rješenje za slabljenje privrede.
Joksimović se osvrnula i na skup u Neumu pod nazivom “Hrvati Bosne i Hercegovine – nositelji evropskih vrijednosti?”
“Hrvatska je postala punopravna članica EU i tada se obavezala kako će podržavati susjedne zemlje u procesu pristupanja EU. Međutim, vidimo da to nije tako. Ovakav skup u Neumu doprinosi destabilizaciji u regioni. Ima različitih signala da Hrvatska na određeni način pokušava raspakovati Dejtonski sporazum kako bi se dovelo do formiranja trećeg entiteta”, poručila je.
Na drugoj strani, Srbija i premijer Vučić su uvijek imali odmjeren odnos prema BiH, navela je Joksimović.
“Podsjećam vas da je Vučić kada je postao premijer prvo posjetio Sarajevo kako bi pokazao svoju podršku dejtonskoj BiH. Čini se da je prema BiH uvijek imao veoma umjeren stav. Sjetimo se kako Vlada Srbije nije podržala održavanje referenudum u RS-u”, kazala je gošća N1.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.