Na sutrašnjoj sjednici Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine trebao bi se naći zahtjev Kluba Hrvata da se po hitnoj poroceduri razmatra Prijedlog izmjena Izbornog zakona.
Halid Genjac, delegat Kluba Bošnjaka u DN PSBiH (SDA), kazao je za N1 da je u ovakvim slučajevima Kolegij dužan da takve prijedloge stavi na prvu narednu sjednicu. Genjac misli da postoji odgovarajuća većina za izglasavanje navedenog zakona po hitnoj proceduri nakon čega će uslijediti razmatranje i glasanje o samom zakonu.
“Što se tiče delegata iz reda bošnjačkog naroda, mogu govoriti u ime delegata SDA, bićemo protiv predloženog rješenja jer u svim aspektima koje taj Zakon tretira i izbor člana Predsjedništva i rješenje za Mostar i za Dom naroda Federacije. Predlažu se rješenja koja su nama neprihvatljiva. Kada je u pitanju Predsjedništvo, rješenja ne nude provođenje presude Sejdić i Finci, ne otklanjaju suprotstavljenost Izbornog zakona s kršenjem Konvencije o ljudskim pravima. Naprotiv, u slučaju prihvaćanja ovih rješenja došli bi u situaciju koja bi s aspekta evropske Konvencije o ljudskim pravima bila čak nepovoljnija od postojećeg stanja koje je već diskriminatorsko. I dalje bi se birao isključivo hrvatski i bošnjački član Predsjedništva iz Federacije i tome bi se još dodalo da taj izbor se uslovljava većinskom podrškom tzv. izbornih područja koja su skoro isključivo etnički određena”, kazao je Genjac.
Kada je u pitanju Mostar, dodaje Genjac, tu postoje tehničke suprotstavljenosti sa samim Izbornim zakonom a i politički neprihvatljiva rješenja.
“U tehničkom smislu, nemoguće je uvesti u Mostar kompenzacijske liste jer u Izbornom zakonu područje Grada Mostara i izborna područja tamo se tretiraju kao osnovne izborne jedinice i u tom slučaju nema kompenzacijskih mandata, a u političkom smislu se ta izborna područja formiraju na jednostran način prihvatljiva jednom narodu”, poručio je Genjac.
On dodaje da, kada je u pitanju Dom naroda FBiH, rješenje ide u namjeri da se provede presuda Ustavnog suda BiH u slučaju Ljubić.
“Međutim predlaže se rješenje po kojem bi Bošnjaci mogli biti izabrani za delegate u Dom naroda samo u određenim kantonima a ne bi mogli biti izabrani iz Kantona 10, Posavskog ili Zapadno-hercegovačkog kantona. Istovremeno Hrvati ne bi mogli biti birani u Dom naroda iz Kantona Sarajevo. S druge strane, Ustav Federacije ima odredbu koja striktno kaže da se iz svakog kantona bira po jedan Srbin, Hrvat i Bošnjak iz svake kantonalne skupštine ukoliko takav postoji. Podsjećam da je na svim dosadašnjim izborima u Skupštini Livanjskog kantona ili Posavskog bio značajan broj Bošnjaka, u Sarajevu hrvatskih poslanika prema tome ovo rješenje bi proizvelo diskriminaciju na način da sa značajnog teritorija Federacije Bošnjaci ili Hrvati ne bi mogli biti birani u Dom naroda. I to bi bio razlog novih apelacija”, pojašnjava Genjac.
U Domu naroda je potreba prosta većina od 15 delegata da ima osam “za” pri tome da je najmanje trećina s prostora Federacije i najmanje trećina s prostra RS glasaju za taj zakon.
“Trećina od pet s prostora RS i trećina od 10 iz Federacije. To su dakle najmanje četiri delegata iz Federacije (a u Klubu Hrvata ima pet) I dva iz RS. Postoje mehanizmi poslovnički koji mogu spriječiti usvajanje ovog Zakona, ali treba sačekati sjednicu”, kaže Genjac.
Nikola Lovrinović, zastupnik HDZ-a u ZD PSBiH, navodi da očekuju potporu za predložene izmjene Izbornog zakona.
“Mi smo ponudili rješenje, konačno je u parlamentarnoj proceduri, da se to, kako volite Ii vi mediji reći, ne događa izvan institucija, Evo Prijedlog u institucijama, evo šanse kolegama koji svesrdno podržavaju naše pravo one koji mi predstavljamo, da izaberu svoga predstavnika, evo šanse da kažu kako to oni vide ako im nije prihvatljiv Prijedlog koji mi nudimo spremni smo za svaku vrstu razgovora. Naravno da se nadam da će kolege to shvatiti, da će proći na Domu naroda ne vidim razlog zašto ne bi, ne radi se ni o kakvim paralelizmima ni podjelama nego samo o ostvarivanju prava onoga kako mi vidimo da je to rješenje. I da jednom skinemo tu temu s dnevnog reda da ono što mi govorimo dobiju Hrvati, pravo da u Domu naroda i u Predsjedništvu izaberu svoga predstavnika jer je to tako Ustav predvidio. Nemojte zaboraviti da tu nije u pitanju Zastupnički dom nego oni koji zastupaju narode”, kazao je Lovrinović
“Evo neka kolege iz SDA izađu sutra s drugim prijedlogom koji je po njima ustavan kakav god hoće neka izađu ali da već jednom imamo rješenje da se ne blamiramo da 30-ak tisuća Hrvata na primjer iz Posavine ima mogućnost da izabere jednog zastupnika u Dom naroda a govorim vam da je to Dom koji predstavlja narode. Znači, nije diskriminacija kada ljudi iz Posavine Hrvati izaberu jednog i kada Goražde izabere isto. Neka mi neko pokaže da je to ustavno, nije problem. A što će se dogoditi ako Ustavni sud do kada je zadao rok pobriše te odredbe kako ćemo uopće na izbore kako ćemo uopće formirati Dom naroda što će onda biti, ima li neko na to odgovor. Želimo stvari predstaviti onakvim kakve jesu. Dosta nam je priče o javnosti, da je stalno nešto neprihvatljivo, a ne znamo šta je prihvatljivo a šta nije. Evo pozivamo kolege koje misle da imaju bolje rješenje, a da odražava ono što mi želimo da Hrvati svoje predstavnike izaberu, neka izvole neka ponude, sigurni budite da ćemo ga razmotriti pošteno, korektno i do kraja. Ako takvog nema, nama je dosta vrćenja u krug a idu nam novi izbori. Uvijek je HDZ kriv”, poručio je Lovrinović.
Sifet Podžić, delegat Kluba Bošnjaka u DN PSBiH (DF), kaže da je trenutno važeći Izborni zakon diskriminirajući.
“Ali, nama je jasno kako je on, kada je on donesen i pod kojim uslovima. To su potvrdile presude Suda za ljudska prava iz Strazbura Sejdić I Finci, Pilav, Zornić. Mi smo svjedoci da su delegati odnosno poslanici iz reda hrvatskog naroda najveći zagovornici nekakvog evropskog puta. Veliko je pitanje zašto onda ovim Zakonom koji predlažu a koji će se sutra naći na Dnevnom redu sjednice idu u još dublju još veću diskriminaciju. Mislim da ne možemo nikako razgovarati o nekim presudama našeg Ustavnog suda ako ne uzmemo u obzir da razgovaramo i o presudama Suda iz Strazbura. Ovo je mnogo gore nego što je važeći Izborni zakon. Ja očekujem da moje kolege iz Doma naroda iz SDA i SBB neće podržati ovako diskriminirajuće rješenje. Međutim istina je da i bez njih taj Zakon može proći u DN, mislim da će na Predstavničkom domu biti malo teže. Jedino ako delegati iz reda bošnjačkog naroda sutra ne upotrijebe neki veto, zaštitu vitalnog nacionalnog interesa”, kazao je Podžić.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.