Oštre reakcije iz RS na Krivični zakon BiH

Vijesti 13. jun 201721:34 > 21:41
N1

Direktor Centra za istraživanje rata, ratnih zločina i nestalih civila Republike Srpske Milorad Kojić smatra da današnje utvrđivanje izmjena Krivičnog zakona BiH u Savjetu ministara predstavlja pokušaj prekrajanja istorije, ukidanja RS i njenog prikazivanja kao genocidne tvorevine.

“To je još jedan pokušaj da se ukine Republika Srpska, što je tendencija bošnjačkih političkih krugova. Srpski predstavnici u parlamentu BiH ne smiju da glasaju za ovaj prijedlog”, rekao je Kojić Srni.

On je napomenuo da su prema tim izmjenama predviđene kazne od pet do 10 godina zatvora za negiranje genocida ili zločina protiv čovječnosti, te naglasio da je to pokušaj da se “zapuše usta svima koji pravnim činjenicama i argumentima dokazuju šta se zapravo dešavalo tokom proteklog rata”.

“Cilj je da verifikuju presude i montirane procese koji su doneseni i pred Haškim tribunalom i pravosudnim institucijama BiH”, naveo je Kojić.

On je istakao da je ovo i pokušaj prekrajanja istorije.

“Pokušaj je da se kroz pravosnažne presude napiše istorija, a one su Srbima na teret stavljale genocid i zločin protiv čovječnosti, kao dva najteža krivična djela, Srbi se terete kao isključivi krivci, što pokazuju i statistike”, rekao je Kojić.

Savjet ministara BiH danas je utvrdio Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakona BiH kojim se definiše pojam javnog podsticanja na nasilje i mržnju.

Za javno podsticanje na nasilje i mržnju “usmjerenu protiv grupe ili nekog člana takve grupe određene s obzirom na rasu, boju kože, vjeroispovijest, porijeklo ili nacionalnu ili etničku pripadnost, spol, spolno opredjeljenje, rodni identitet, invaliditet ili bilo koje druge osobine” predviđena je kazna zatvora od najmanje godinu dana.

Ministar pravde Republike Srpske Anton Kasipović izjavio je da je Savjet ministara BiH utvrdio izmjene Krivičnog zakona BiH mimo stavova koje je dalo ovo ministarstvo.

Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović rekao je danas Srni da su prilikom utvrđivanja Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakona BiH uvažene sugestije ministara iz Republike Srpske, Visokog sudskog i tužilačkog savjeta BiH i Ministarstva pravde Republike Srpske.

Ministar bezbjednosti BiH Dragan Mektić izjavio je Srni da su u Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakona BiH, koje je danas utvrdio Savjet ministara BiH, doslovno uvažene primjedbe Visokog sudskog i tužilačkog savjeta (VSTS) BiH i Ministarstva pravde Republike Srpske.

“Insistirali smo da se doslovno uvaže primjedbe VSTS-a i Ministarstva pravde Republike Srpske”, rekao je Mektić.

On kaže da je pristao da glasa nakon što su u tekst unesene primjedbe.

“Bile su primjedbe VSTS-a i Ministarstva pravde Republike Srpske i, koliko je meni poznato, to je uvaženo”, rekao je Mektić.

Ministar pravde Republike Srpske Anton Kasipović izjavio je da je Savjet ministara BiH utvrdio izmjene Krivičnog zakona BiH mimo stavova koje je dalo Ministarstvo pravde Srpske.

Kazna je predviđena i za javno odobravanje, poricanje ili grubo umanjivanje pravosnažnom odlukom međunarodnog ili domaćeg suda utvrđenog zločina genocida, zločina protiv čovječnosti i ratnog zločina iz člana šest, sedam i osam Statuta stalnog Međunarodnog krivičnog suda ili zločina iz člana šest Povelje Međunarodnog vojnog suda, pridružene Londonskom sporazumu od 8. augusta 1945. godine i drugog međunarodnog suda koji prihvata BiH.

Savjet ministara BiH utvrdio je danas izmjene Krivičnog zakona BiH mimo stavova koje je dalo Ministarstvo pravde Republike Srpske, izjavio je resorni ministar Anton Kasipović.

“Ministarstvo pravde Srpske poslalo je svoje primjedbe našim ministrima i delegatima da bismo upozorili da nešto za nas ima neprihvatljivo. To je usvojeno i nikog ne krivim, ali želim o tome obavijestiti”, rekao je Kasipović na sjednici Narodne skupštine Republike Srpske.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.