Nerazumno dugi sudski procesi koštaju BiH milione

Vijesti 23. jun 201708:12 > 08:18
N1

Novim setom odluka Ustavnog suda Bosne i Hercegovine utvrđena je povreda prava na pravično suđenje zbog nerazumne dužine trajanja postupaka pred raznim sudovima što će razne niove vlasti koštati oko pola miliona maraka.

U posljednjih devet godina zbog istih grešaka naloženo je ukupno milion i 800 hiljada maraka za naknade.

“Ustavni sud Bosne i Hercegovine zaključuje da je u svim postupcima iz apelacija došlo do kršenja prava na pravično suđenje u razumnom roku… Dužina postupka bila je pretjerano duga… Sudovi za to nisu dali razumno i logično objašnjenje.”

Ovakvih je odluka u posljednjih devet godina doneseno u 1447 predmeta. Ukupna cijena greške po budžete raznih nivoa je – milion i 800 hiljada maraka.

Pored utvrđivanja kršenja ustavnog prava na pravično suđenje Ustavni sud je dodjeljivao apelantima određenu novčanu kompenzaciju koja je zavisila od slučaja do slučaja, a vodeći se načelom pravičnosti i svojom parksom. Tako da je ukupan iznos milion i 800 hiljada KM. Ustavni sud BiH je obavezao razne nivoe vlasti zavisno od njihovog uticaja na organizaciju i finansiranje sudova, dakle, to su kantonalne i entitetske vlasti u prvom redu“, kazao je za N1 Zvonko Mijan, registrar Ustavnog suda BiH

No, niz odluka nastavio se u maju ove godine za oko 540 apelanata što ukazuje na novih oko pola miliona maraka naknade. Takva je i ova kojom se utvrđuje povreda zbog dužine trajanja postupaka u više predmeta pred Kantonalnim sudom u Sarajevu uz hiljadu maraka naknade za 124 apelanata. Iznos je dužna isplatiti sarajevska kantonalna vlada. Ista je i odluka za 108 apelanata zbog dužine trajanja postupaka pred Opštinskim sudom u Travniku. Naknade je dužna isplatiti Vlada Srednjobosanskog kantona. I Vlada Republike Srspke treba isplatiti više od 95 apelanata zbog kršenja prava u predmetima pred Osnovnim sudom u Banjaluci i Vrhovnim sudom entiteta.

Visoki sudski i tužilački savjet formirao je radnu grupu za sistemske mjere. Problem datira još od reforme pravosuđa, kaže Milan Tegeltija, s kojom je naslijeđen značajan broj predmeta starijih i od 25 godina.

Rješavajući te probleme, a to je prepoznao i Ustavni sud u svojoj odluci, mi smo preduzeli značajne korake kako bismo redukovali broj nerješenih predmeta kako bismo broj predmeta koji su stariji samo od pet godina, sveli samo na jedan posto. Međutim to još nije dovoljno. I tu jeste problem. Znači, sa aspekta individualnog prava svakog građanina na suđenje u razumnom roku mi ćemo poduzeti sve moguće mjere i zato smo formirali tu radnu grupu“, ističe Milan Tegeltija, predsjednik Visokog sudskog i tužilačkog savjeta BiH.

I dok se mjere u pravosuđu razmatraju set odluka Ustavnog suda BiH biće nemilosradan po budžete kantonalnih i entitetskih vlada. Zbog grešaka.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mrežaTwitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.