Poslanici Narodne skupštine Republike Srpske (NSRS) razmatrat će danas po hitnom postupku Prijedlog zakona o interventnim nabavkama.
Zakon je predložen nakon što je u javnom preduzeću “Robne rezerve RS-a“, zbog finansijske dubioze, otvoren stečaj, odlukom Okružnog privrednog suda u Banjoj Luci.
Predloženim zakon se propisuje način nabavke proizvoda, robe i sredstava u slučaju ozbiljnih poremećaja na tržištu i temelji se na Planu interventnih nabavki koje bi, na prijedlog Ministarstva trgovine i turizma, donosila Vlada RS-a.
“U slučaju elementarnih nepogoda, katastrofa, ratnog stanja i slično, Vlada RS-a bi donosila odluku kojom bi proglasila postojanje ozbiljnog poremećaja na tržištu. Finansijska sredstava za interventne nabavke proizvoda, robe i sredstava u uslovima ozbiljnog poremećaja na tržištu osigurala bi se u entitetskom budžetu RS-a“, stoji u obrazloženju Prijedloga zakona o interventnim nabavkama u RS-u.
„Robne rezerve RS-a“ imaju obaveze u iznosu od 34 miliona KM i za oko 18 miliona su veće od tekuće imovine kojom to javno preduzeće raspolaže, zbog čega je otvoren stečaj u tom javnom preduzeću.
Na dnevnom redu današnje sjednice je i Nacrt zakona o fondu solidarnosti za dijagnostiku i liječenje oboljenja, stanja i povreda djece u inostranstvu.
Zakon je predložio entitetski predsjednik Milorad Dodik s ciljem, kako je naveo, da se omogući oboljeloj djeci iz RS-a, a kojoj nije moguće pružiti adekvatnu zdravstvenu uslugu u ovdašnjim zdravstvenim ustanovama, dijagnostiku i liječenje u inostranim zemljama gdje je to moguće.
Nacrtom se definiše osnivanje fonda u koji će se prikupljati sredstva iz posebnog doprinosa za solidarnost, u iznosu od 0,25 posto od neto plaće zaposlenih u RS-u, te posebnog doprinosa za solidarnost koji uplaćuju općine, gradovi i donacija organizacija, preduzeća i pojedinaca.
Zaposleni u RS-u mogu uputiti zahtjev Upravnom odboru fonda da ih oslobodi uplaćivanja doprinosa za solidarnost.
Na dnevnom redu sjednice je još 20 tačaka, među kojima i Nacrt zakona o Pravobranilaštvu RS-a.
Bit će riječi i o izvještajima Komiteta za koordinaciju nadzora finansijskog sektora RS-a za 2016., o stanju u bankarskom sistemu RS-a za prošlu godinu i o izvještaju Komisije za hartije od vrijednosti RS-a o stanju na tržištu hartija od vrijednosti za 2016. godinu.
Poslanici bi trebalo da razmatraju izvještaj Regulatorne komisije za energetiku RS-a o radu za 2016., kao i izvještaj Komisije za utvrđivanje sukoba interesa u organima vlasti RS-a o radu za 2016.
U parlamentu će biti razmatrana i Informacija o dugu RS-a na kraju prošle godine te izvještaj o stanju u oblasti penzijskog i invalidskog osiguranja u RS-u.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.