Kako je nastala Republika Srpska i gdje su njeni osnivači

Vijesti 09. jan 201519:02 > 19:18
Screenshot

Ustavni sud bi trebalo da ove godine donese presudu u vezi sa datumom koji je i Venecijanska komisija ocijenila kao diskriminatorskim. A gdje su danas neki od onih koji su 1992. osnivali Republiku Srpsku.

 Na današnji dan 1992. godine skupština bosanskih Srba usvojila je deklaraciju i donijela odluku o osnivanju Republike Srpske.

Način na koji će ona biti osnovana moglo se naslutiti već u prvim obraćanjima tadašnjih dužnosnika.

“I najmanje države su na sablji stvorene. Oni koji su tražili da BiH bude međunarodno priznata, a pogotovo velika država ne osvaja za preogvaračim stolom”, kazala je tada Biljana Plavšić.

“Nema toga ko će uvesti Bosnu i Hercegovinu dalje od Kozje Ćuprije , za nas je to već Jugoslavija”; kazao je Radovan Karadžić tada.

Uslijedio je rat, ispaljene su brojne granate, meci, a broj mrtvih rastao je iz dana u dan….

Sukobi su završeni 9195. potpisivanjem Daytonskog sporazuma do kada je i postojala samoproglašena Republika Srpska.  21. novembra  je ozvaničena, ali samo kao entitet. No, što se dogodilo sa onima čije smo izjave slušali na današnji dan 1992.g odine.

Radovan Karadžić prvi je predsjednik Republike Srpske, a protiv kojeg je 1995. Haški tribunal podigao optužnicu. Bio je u bjekstvu do  2008. godine, kada je uhapšen u Srbiji, danas mu se sudi sudi za ratne zločine

U Hagu se sudilo i Biljani Plavšić, koja je bila je jedan od osnivača SDS-a te je do 1995. obavljala dužnost potpredsjednice RS-a. 2003. osuđena je na 11 godina zatvora za zločine protiv čovječnosti u BiH.

Sada sam se uvjerila i prihvatam da su više hiljada ljudi bili žrtve organizovanog i sistematičnog djelovanja da, se Muslimani i Hrvati uklone sa područja koje su Srbi smatrali svojim“, priznala je na sudu.

Upravo zbog priznanja krivnje Plavšić je 2009. puštena na slobodu. Krivnju nije priznao, ali je nakon odslužene dvije trećine kazne iz pritvora u Ševeningenu izašao i  Momčilo Krajišnik, ratni predsjednik Skupštine bosanskih Srba.

Za zločine bili su  optuženi i Radoslav Brđanin, Nikola Koljević te Velibor Ostojić, sudionici osnivačke Skupštine RS-a.  

Upravo činjenicu da je većina osnivača manjeg bh. entiteta završila u pritvoru, pojedini smatraju da je to dobar razlog da se ovaj datum ne bi trebao obilježavati kao Dan RS-a.

Više u prilogu reportera N1 Zvonke Komšića.