Udruženje „Stari i umjetnički zanati Tuzlanskog kantona“ organizovalo je danas manifestaciju „Izložba starih i umjetničkih zanata 2017“, sa temom Suvenir.
Suvenir je bitan dio turističke ponude, a zanatlije za izradu suvenira inspiraciju traže u prirodnim bogastvima, kulturnoj i istorijskoj baštini naroda BiH.
Mustafa Dervišević ima 22 godine i drvorezbarstvo je preuzeo od oca. Svaki komad ručno iscrta i izrezbari u orahovom, trešnjinom ili jaovorovom drvetu.
“Mi predstavljamo bosanski namještaj. Naši tradicionalni stolovi, peškuni, sehare. Nismo mogli dovući sećiju jer radimo i bosanske sećije“, rekao je Mustafa Dervišević, Gračanica.
Prirodna bogastva , kulturna i povijesna baština, različitosti naroda te obilje narodnih priča i običaja velik su izvor inspiracije za suvenire koje kupuju turisti.
“Uzimaju za sebe ili nekome poklon nose. Pravo da vam kažem,ima i porudžbina. Mada moji radovi sežu do Jordana“, izjavila je Bosiljka Duraković iz Tuzle.
“Neke zdjelice, tacnice, podmetače. Onda je krenuli mlinovi , kućice, džamije, sebilji, svašta“, rekao je Džemal Ahmetspahić iz Kladnja.
Koliko su ručno rađeni suveniri prepoznati i cijenjeni?
“Uvijek postoje ljudi koji prepoznaju kvalitet, koji prepoznaju ono što je rađeno orginalnim tehnikama, a što je jako bitno. Iako je sada neravnopravna borna između tradicionalnih obrta i umjetničkih zanata sa jeftinom inudstrijskom proizvodnjom“, kazao je Edin Pandur iz Mostara.
U Tuzlanskom kantonu registrovano je više od 400 zanimanja koja pripadaju starim umjetničkim zanatima. Ipak, kanton nem jedinstven suvenir.
Rasim Hamidović, Udruženje “Stari umjetnički zanati TK”: “S obzirom da se turizam u kantonu svake godine procentualno dobro odvija, mi imamo potrebu da napravimo i suvenir koji je svrsishodan današnjem vremenu, koji odgovara onom što kanton posjeduje i bude prihvatljiv od turista koji dolaze.”
U BiH postoji 128 starih zanata za koje više nema škole, a rijetke mlade osobe poput Mustafe žele učiti i živjeti od toga.
“Može. Ko zna da nešto uradi svojim rukama, može se živjeti“, govori Mustafa Dervišević iz Gračanice.
Ove godine sa federalnog nivoa predviđeno 165.000 maraka za unapređenje izrade i plasmana turističkih suvenira kako bi se poboljšala ponuda turističkih destinacija i dao povod turistima da se ponovo vrate u našu zemlju.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.