Inzko u izvještaju o Dodikovim izjavama o nezavisnosti RS-a

Vijesti 07. nov 201712:19 > 12:25
N1

Visoki predstavnik za BiH Valentin Inzko rekao je danas u Savjetu bezbjednosti UN u New Yorku da su lideri u BiH svoju retoriku usmjerili na nacionalistička pitanja koja izazivaju podjele, iako do sljedećih izbora ima još godina dana, dok su zanemarili ekonomske reforme.

Tokom podnošenja 52. izvještaja o stanju u BiH za period od 22. aprila do 21. oktobra, Inzko je rekao da ova pitanja nikada nisu ni bila potpuno sklonjena u stranu.

“Političke stranke su zaoštrile već polarizovane pozicije u vezi sa nekoliko spornih pitanja”, navodi se u izvještaju.

Inzko je rekao da je BiH, sa pozitivne strane, preduzela nekoliko koraka u primjeni Agende za reforme i nastavila rad na odgovorima na upitnik Evropske komisije. On je ukazao na značaj potpisivanja Sporazuma o saobraćajnoj zajednici sa EU i još pet zemalja zapadnog Balkana u septembru, ali i na neslaganje kada je riječ o izmjeni pravila o izborima u BiH.

Inzko je ocijenio da političke stranke u Parlamentarnoj skupštini BiH još nisu počele ozbiljan politički dijalog o potencijalnim amandmanima na Izborni zakon BiH. On je naveo da su predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik i ostali članovi SNSD-a umanjili frekventnost poziva na odvajanje Republike Srpske i raspad BiH nakon što su, kako je rekao, SAD u januaru uvele zabranu putovanja i finansijske sankcije Dodiku.

Incko je rekao da su stranački lideri u septembru rekli da se pitanje referenduma o statusu Republike Srpske za sada skida sa dnevnog reda, ali da je Dodik poslije toga dao brojne izjave u kojima podržava moguću nezavisnost Republike Srpske i ujedinjenje sa Srbijom.

“Slično tome, pojedini hrvatski političari nastavili su da se zalažu za reorganizovanje zemlje duž etničkih linija”, piše u izvještaju.

Inzko je rekao da “entiteti nemaju pravo da se odvoje od BiH” i da Dejtonski sporazum “garantuje suverenitet i teritorijalni integritet BiH i unutrašnju ustavnu poziciju entiteta”.

Visoki predstavnik je dodao da treba posebno pratiti i pitanje odbacivanja nadležnosti Suda BiH i kancelarije tužilaštva BiH u Republici Srpskoj.