Počela sjednica Parlamenta: "Ponekad je bolje ne čačkati…"

Vijesti 17. jan 201810:09 > 10:12
N1

U Sarajevu je nastavljena sjednica Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH koja je ranije prekinuta. Poslanici bi trebali nastaviti raspravu o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH, koji je uputio Dom naroda nakon što ga je usvojio, na prijedlog Kluba hrvatskih delegata. Na sjednici je prisutno 39 zastupnika.

Poslanik NDP-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Momčilo Novaković kazao je da je pozicija svih poslanika jasna uoči današnje sjednice.

“Ne znam ni poslije ove pauze koliko rasprava ima smisla. Jasna je pozicija svih nas. Jedna od uvaženih koleginica je u svojoj diskusiji rekala kako je Savez za promjene u podaničkom položaju prema SDA. Kada govorimo o podaničkom položaju ne znam u čemu je razlika između podaničkog položaja prema HDZ-u, SBB-u, DF-u… Koleginica Majkić dobacuje, valjda je pretpostavila da je to ona rekla. Samo sam rekao jedna koleginica. Potrudio sam se u prethodnih mjesec i pol dana i došao do zaključka da je u ovom Parlamentu usvojeno 607 zakona. Od tih 607 515 je podržao SNSD. Od tih 515 zakona SNSD je za 504 identično glasao kao SDA. Što se tiče principa biranja predstavnika jednom narodu, ja stojim na principu koji je predložio HDZ u ovom zakonu. Nisam sklon podršci hitnim procedurama. Ja naću podržati ni ovaj zakon ni zakon SDA jer mislim da usvajanje bilo kojeg od dva prijedloga komplikuje odnose u BiH. Vidim jedini način da se riješi da se ponovo sjedne na stol i da ga usaglašeno predlože ovom Parlamentu”, kazao je Novaković.

Replicirala mu je Dušanka Majkić iz SNSD-a.

“Prva stvar koja vam mora biti jasna je da se kojim slučajem niste našli u Savezu za promjene ne biste sjedili ovdje. Mi razumijemo takvo vaše ponašanje, neki vas pamte iz drugog perioda. SNSD nema razloga da bude inferioran prema bilo kojoj partiji pa ni prema HDZ-u. Nemamo potrebe da se bilo kome ulizujemo ili dodvoravamo. Nemojte da pogrešno tumačite stvari, niste vi taj koji to treba da čini, nemate argumente”, kazala je Majkić.

Odgovorio je Novaković.

“Od 2000. do 2002. godine vi ste ovdje bili vlast. Nije vas izabrao narod. Ne znam sjećate li se koliko ste imali poslanika i kako ste ušli u vlast, ko vas je tada izabrao. Vi imate najmanje pravo da pričate o tome. Ne bih ja o tome govorio da sam na vašem mjestu jer je puno toga iza vas posuto pepelom. Što se tiče toga kako sam ja izabran, ja sam izabran kao poslanik ispred PDP-a-NDP-a a ne Saveza za promjene, kao poslanik koalicije dvije partije. Da li to meni daje pravo da ja uočim vaše gluposti? Daje mi pravo. Možda vama i ne godi ponekad. Ja vas razumijem. Previše ja pamtim ovdje u ovom Parlamentu. Ponekad je bolje ne čačkati jer bih mogao iznijeti još niz argumentata a ne samo ovaj koji sam iznio”,naveo je on.

Uključila se se Aleksanda pandurević iz SDS-a.

“Čudi me ova gadljivost SNSD-a prema SDA. Čini mi se da postoji neka neusaglašenost unutar SNSD-a”, kazala je Pandurević.

Nikola Špirić iz SNSD-a je kazao da je tačka dnevnog reda Izborni zakon, a ne ko je koliko imao poslanika.

“Vratite se dnevnom redu. Ako vam treba pauza zatražite je. Na sramotu, u ovom mandatu nije bilo nijednog zajedinčkog sastanka klubova iz Republike Srpske”, naveo je Špirić.

“Očekivala sam da ćete diskutante vratiti na tačke dnevnog reda, a ne dozvoliti da se iznose nebuloze i gluposti. Prave stvari treba nazvati pravim imenom”, kazala je Milica Marković iz SNSD-a. 

Na obimnom dnevnom redu sjednice nalazi se više od 100 tačaka, a svakako su najznačajnije Izmjene izbornog zakona koji su u ovaj dom Parlamenta formalno-pravno uputile stranke okupljene oko HNS-a, a koje predviđaju izmjene Izbornog zakona na tri nivoa.

Predloženim izmjenama se regulira izbor članova Predsjedništva BiH, implementira Odluka Ustavnog suda BiH, odnosno izbor delegata u Domu naroda Federacije BiH te Odluka Ustavnog suda BiH koja se tiče izbora u Gradu Mostaru. 

Pred poslanicima bi se trebao naći i Prijedlog zakona o izmjenama Izbornog zakona BiH, čiji su predlagači poslanici SDA: Amir Fazlić, Nermina Kapetanović, Šefik Džaferović, Safer Demirović, Hazim Rančić, Asim Sarajlić i Šemsudin Mehmedović.

Poslanici će razmatrati principe tog zakona, za koji predlagači navode da predložena rješenja u potpunosti otklanjaju neusaglašenosti utvrđene odlukama Ustavnog suda BiH.

Prijedlog zakona o Budžetu institucija BiH i međunarodnih obaveza BiH za 2018. godinu, čiji je predlagač Predsjedništvo BiH, jedna je od tačaka obimnog dnevnog reda sjednice. Budžet za finansiranje institucija je 950 miliona KM. Istovremeno, prihodi za servisiranje vanjskog duga iznose 1.004.062.329,00 KM, tako da predloženi budžet ukupno iznosi 1.954.062.329,00 KM.

Na dnevnom redu je još nekoliko zakona kao i Izvještaj o finansijskoj reviziji izvršenja budžeta institucija BiH za 2016. godinu, Godišnji revizorski izvještaj o glavnim nalazima i preporukama za 2016. godinu i pojedinačni revizorski izvještaji za 74 institucije BiH za prošlu godinu.