Zastava danas nema u Gornjoj Maoči. No. teško da postoji nešto što bi spriječilo da se tamo ili negdje drugo pojave, mišljenje je stručnjaka. Mi živimo u zemlji koja na državnom nivou nema zakon koji bi zabranio isticanje fašističkih, nacističkih i sličnih simbola koji bi mogli prouzrokovati uznemirenje po bilo kojoj osnovi.
“Apsurdo je da nakon oružanih sukoba, nakon agresije u BiH, da mi nemamo takav zakon. Hrvatska, na primjer, koja je članica EU, ima takav zakon već 10 godina. Međutim, to je apsurd i to je BiH”, kaže Jasmin Ahić sa Fakulteta kriminalističkih nauka u Sarajevu.
Apsurd koji izaziva nelagodu i sve veću nesigurnost u državi.
“Mi smo svjedoci da se u posljednjih nekoliko godina non-stop dešavaju slični incidenti, da imamo ljude koji u četničkim uniformama bez problema hodaju širom BiH i najopasnija stvar je da to postane normalno da se dešava”, ističe Saša Magazinović, zastupnik u Parlamentu BiH.
Predsjedavajući Predstavničkog doma PS BiH Šefik Džaferović se nada da će BiH “smoći snage” da donese takav zakon. “Mislim da je to u interesu svima nama u BiH”, kategoričan je Džaferović.
Kad je riječ o Gornjoj Maoči institucije su se oglasile tek šturim saopštenjima. Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA), u koordinaciji s Tužilaštvom BiH, nastavit će daljne aktivnosti na utvrđivanju svih bitnih činjenica s ciljem rasvjetljavanja slučaja u Gornjoj Maoči, saopšteno je iz SIPA-e.
Iz Tužilaštva koje je o svemu obaviješteno, saopšteno je da ne mogu davati više informacija. Isti odgovor i iz Ministarstva sigurnosti koje podržava akciju. S druge strane, fotografije koje su sinoć objavljene na našem portalu, posebnu pažnju su izazvale u Banjaluci.
“Ministarstvo unutrašnji poslova Republike Srpske će učiniti sve da spriječi djelovanje takvih pojedinaca i takvih grupa na području RS-a”, jasan je Dragan Lukač, Ministar unutrašnjih poslova RS.
Zvono zvoni za uzbunu na nivou čitave države Bosne i Hercegovine. Istraga se nastavlja kao i neadekvatan odgovor naših predstavnika.