Članovi Predsjedništva BiH – kako da ih zovemo?

Vijesti 30. mar 201819:08 > 19:34
N1

Bošnjački, srpski ili hrvatski član Predsjedništva BiH. Ili ni jedno. Nedavno sa stranice Predsjedništva BiH izbrisana odrednica član iz reda bošnjačkog naroda. U BiH se često za određene nivoe vlasti koriste pogrešni prefiksi. Nekada u neznanju, a nekada namjerno.

Službena stranica Predsjedništva BiH i tri definicije članova kolektivnog organa države. Bakir Izetbegović od člana Predsjedništva iz reda bošnjačkog naroda, odnedavno postao samo član, osim što je po rotaciji i predsjedavajući. Dragan Čović je hrvatski član Predsjedništva, Mladen Ivanić, član Predsjedništva iz RS. Prema Ustavu BiH u Predsjedništvo se biraju jedan Bošnjak i jedan Hrvat iz Federacije i jedan Srbin iz RS i to je ono što ih definira kao članove.

“Mi nemamo Ustav objavljen u Službenom glasilu BiH tako da je moguće u nekim prevodima, jer je zvaničan tekst na engleskom jeziku, da se u različitim prevodima mogu naći različite definicije. Mada mislim u tom kontekstu da se Predsjedništvo definira kao jedan iz reda bošnjačkog naroda, drugi iz reda hrvatskog treći iz reda srpskog doslovce ne mogu naći ni u jednom prevodu u smislu sastava Predsjedništva”, podjeća Nurko Pobrić, pravni ekspert.

Odredenica iz reda bošnjačkog naroda izbrisana je nedavno iza imena svih Bošnjaka. Zbog čega, zvaničnog odgovora nema, nezvanično kazali su nam kako za to nema potrebe – jednom kada se kao pripadanik odredjenog naroda izabere, član Predsjedništva ostaje samo to.

“Ne razumijem taj potez. Nekako, on mi ide na ruku ovim etničkim strankama iz RS ili hrvatskog naroda, oni će to protumačiti kao težnu da onaj koji je biran iz bošnjačkog naroda da predstavlja sve građane. No nemojmo zaboraviti da se radi o partiji koja je etnički profilisna. Zato očekujem negativne reakcije”, upozorava Zlatiborka Popov-Momčilović, profesorica na Filozofskom fakuletu iz Istočnog Sarajeva.

No za razliku od člana Predsjdništva BiH ili pak člana iz RS, koji su ustavno usklađeni, definicija “Hrvatski član Predsjedništava” je za neke pravnike upitna jer se on definiše kao predstavnik naroda kojeg biraju Hrvati, a ne pripadnik hrvatskog naroda.

U teoriji nije bitno što stoji na stranici, ulaznim vratima, memorandumu ili pak saopštenjima, bitan je Ustav, a on se ponovno različito tumači. No ovo nije ni prvi ni posljednji put.

Ponekad zbog neznanja, često s namjerom, državne institucije proglašavaju se zajedničkim institucijama BiH, RS državom, kantoni županijom…

U odnosu na Predsjedništvo ili zajedničke institucije, pojam županije Ustavni sud BiH presudio je neustavnom još prije 17 godina, no svejedno se koristi u svakodnevnom životu.

Za razliku od kantona koji su teritorijalne političke jedinice sa kvantumom državnih nadležnosti, pojam županije označavaju jedinice lokalne samouprave ili prevedeno županija i kanton jednostavno nisu isto i nemaju nikakve veze sa jezikom.

Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez dozvole. N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.