26 godina od jednog od najtežih dana u historiji BiH

Vijesti 02. maj 201818:07 > 19:03
N1

Drugi maj se u Federaciji BiH obilježava kao dan odbrane Sarajeva i očuvanja Bosne i Hercegovine. Na ovaj datum 1992. godine snage bivše JNA krenule su u ofanzivu prema zgradi Predsjedništva BiH.

Plan je bio zauzeti i eliminirati tadašnje državno rukovodstvo s Alijom Izetbegovićem na čelu.

Toga dana došlo je do presudne bitke za odbranu Sarajeva i Bosne i Hercegovine, poznate kao „Bitka za Predsjedništvo Republike BiH“.

Drugi maj ostaće trajno upamćen u kolektivnoj memoriji Sarajeva ali i BiH. Tog dana napadnuta je zgrada Predsjedništva, zapaljena pošta, prekinuta većina telefonskih veza.Prvi put je zabilježeno žestoko granatiranje, ulične borbe.

Pokušalo se podijeliti Sarajevo, zauzeti glavni grad BiH. Ili kako naglašava general, Selmo Cikotić, da su uspjele planirane akcije spajanja naselja Grbavica sa kasarnom Maršal Tito, odnosno zauzimanje RTV, tok rata bio bi drugačiji.

“BiH je tada već bila međunarodno priznata država, dok je 27. aprila proglašena Savezna Republika Jugoslavija i u tom trenutku specijalne jedinice JNA u Sarajevu bile su jedinice bez države”, rekao je Cikotić.

Istog dana, u poslijepodnevnim satima, na aerodromu u Sarajevu, pripadnici JNA zarobili su predsjednika Predsjedništva RBiH Aliju Izetbegovića na povratku sa lisabonskih mirovnih pregovora. Dan kasnije biće razmijenjen u Dobrovoljačkoj ulici, za vojnike iz Kasarne Bistrik

Alija Izetbegović: Ja sam ovdje praktično zarobljenik. General Đurđevac kaže da nije tako.
Ejup Ganić: Zašto ti ne dođeš u Predsjedništvo?
Alija Izetbegović: Zato što mi ne daju da dođem.
Ejup Ganić: Pa ne može to tako.

“Zazvonio je telefon i slučajno je Sabina (kćerka Alije Izetbegovića) digla telefon, i Alija Izetbegović preuzima, javio se i zamolo je gospođu, ona nije mogla da vjeruje. Nakon pola sata se uspostavlja most televizija – Kukanjac – Lukavica. Mi smo zarobljeni 2. maja, sletili smo oko 2.15. U Lukavici smo proveli 2. maj i cijelu noć. 3. maja smo razmijenjeni. Lagumdžija nije želio da ostane, kategorično je ustao i nije želio. Ja sam rekao da želim ostati. Dogovor je bio, tajac je bio. Nakon par minuta, predsjednik je pristao, na moje lično insistiranje. Oni su otišli s predstavnicima UNPROFOR-a, bijeli transporter. Ostao sam tri dana i tri noći vezan u Lukavici. Izašao sam 5. maja, na rođendan mog sina Amara. Mi zajedno slavimo rođendan “, prepričao je Nurudin Imamović, tjelohranitelj Alije Izetbegovića.

U ratnim dejstvima, Drugog maja ubijen je veliki broj pripadnika JNA, niških specijalaca koje srbijanske vlasti danas vežu za slučaj Dobrovoljačka.

Podsjetimo prema navodima Tužilaštava BiH, prilikom povlačenja vojnika iz kasarne Bistrik u nekadašnjoj Dobrovoljačkoj ulici poginulo je sedam pripadnika JNA, no srbijanke vlasti tvrde da se radi o 42 osobe za koje je istraga državnog tužilaštva pokazala da su vojnici poginuli dan ranije.

Slično je tvrdio i preminuli general JNA Milutin Kukanjac, komandant Druge vojne oblasti, koji je i naredio povlačenje JNA iz Sarajeva. U posljednjem intervjuu kazao je kako je ubijeno ukupno šest vojnika.

Ono što će uslijediti nakon prvih velikih borbi u Sarajevu, vjerovatno niko nije mogao pretpostaviti. Opsada grada koja je trajala 1.460 dana i u kojoj će poginuti više od 14.000 građana Sarajeva.

Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez dozvole. N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.